TYP: a1

Regatowy Szczecin

środa, 4 września 2013
Informacja prasowa

fot. M. Wilczek
To był bardzo atrakcyjny żeglarsko weekend w Szczecinie. Na Jeziorze Dąbie odbyła się 63. edycja Regat Przyjaźni, organizowanych przez Jacht Klub AZS oraz właścicieli żaglowni AST. W imprezie wzięło udział ponad 70 jednostek w 10 klasach.

Dodatkowo organizatorzy zdecydowali się po raz pierwszy w większej imprezie dokonać łącznej klasyfikacji startujących jachtów wg współczynnika NHC (w największym uproszczeniu - odpowiednika handicapu znanego w tradycyjnych gonitwach jeździeckich lub w golfie). Emocji było bardzo dużo, a wyniki zaskakujące, zwłaszcza dla samych zwycięzców.

Szczegółowe rezultaty Regat Przyjaźni można znaleźć na stronie organizatora: jkazs.szn.pl

Równolegle w sobotę odbyła się pierwsza odsłona Szczecińskiej Ligi Regatowej w monotypowej klasie Tom28. Szczegóły tego wydarzenia można znaleźć na profilu organizatora: www.facebook.com

W Regatach Przyjaźni udział wzięła również szczecińska załoga P. Zbroi na wyczynowym jachcie „Tomahawk-Team Bakista” w następującym, eksperymentalnym składzie:

Marek Lisowski – trymer foka,
Artur Jączkowski – trymer genekara,
Michał Ława – trymer żagli przednich,
Marek Prokopiak – pitman,
Maciej Gonerko – pitman,
Jędrzej Kocewicz – trymer grota,
Patryk Zbroja – sternik.

„Tomahawk-Team Bakista” dość pewnie wygrał bezwzględnie dwa sobotnie wyścigi oraz – w trudniejszych warunkach, gdzie w porywach siła wiatru dochodziła do 25 węzłów – efektowny wyścig niedzielny. W konsekwencji jacht zajął pierwsze miejsce w Grupie X, tj. najszybszych szczecińskich jachtów.

Po regatach powiedzieli:

Marek Lisowski - „To była ostra jazda, zwłaszcza w niedzielę. Potraktowaliśmy Regaty Przyjaźni dosyć treningowo, ale z dużą koncentracją i z pełnym zaangażowaniem. Osobiście, pomimo wcześniejszych regatowych doświadczeń, pierwszy raz miałem okazję balastować na trapezie. Wrażenia znakomite!

Jędrzej Kocewicz - „Z uwagi na obowiązki zawodowe, dołączyłem do chłopaków dopiero w niedzielę i to od razu jako trymer grota. To na pewno innym rodzaj żeglarstwa niż uprawiam na co dzień, ale warto było... do dzisiaj mam zakwasy :) Gratulacje dla zwycięzców pozostałych grup!”.

Marek Prokopiak - „W sobotę załoga pływała w zasadzie bezbłędnie. Udało się nam omijać przy tym mielizny i zdradliwe skupiska podwodnych glonów. W niedzielę było na pewno trudniej. Cieszymy się jednak z tego, że jacht prowadził się dobrze nawet w silnowiatrowych warunkach i pomimo mniejszej powierzchni zarefowanych żagli utrzymywaliśmy dobrą prędkość i swobodną przewagą nad bezpośrednimi konkurentami. Gratulujemy im jednak za to, że podjęli walkę!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786