TYP: a1

Puchar świata w żeglarstwie - Hyeres 2013 - dzień trzeci

czwartek, 25 kwietnia 2013
Informacja prasowa
Runda finałowa żeglarskiego pucharu świata we francuskim Hyeres rozpoczęła się niezwykle udanie dla polskich żeglarzy. W ścisłej czołówce znajdują się zawodnicy klasy RS:X i 49er.

Warunki na akwenie regatowym zmieniły się diametralnie w stosunku do rundy eliminacyjnej gdzie przeważał słaby wiatr. Dziś od rana mieliśmy silne podmuchy i wiatr momentami dochodził do 20 węzłów. Taka sytuacja bardzo sprzyja naszym zawodnikom w klasie RS:X.

Przemysław Miarczyński (SKŻ Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team) przepływał dziś linię mety dwa razy na pierwszej pozycji, ale niestety okazało się, że w pierwszym biegu miał nieznaczny falstart i komisja regatowa musiała go zdyskwalifikować. Mimo to Miarczyński utrzymał się w ścisłej czołówce i po pierwszym dniu rundy finałowej zajmuje piąte miejsce.

„ Czułem już po starcie, że to może być falstart. Mimo to postanowiłem kontynuować wyścig, bo najważniejsza jest rywalizacja z czołówką. Jestem bardzo zadowolony z tego dnia, bo widać, że jestem szybki, a dyskwalifikacja pójdzie do odrzutki. Mam nadzieję, że kolejne wyścigi będą równie dobre” – powiedział Miarczyński tuż po zakończeniu pierwszego wyścigu finałów.

Jego kolega z reprezentacji Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team) żeglował równie dobrze dopływając na drugim i czwartym miejscu co łącznie daje mu czwartą pozycję. Na pierwszym miejscu utrzymał się Hiszpan Ivan Pastor, ale różnica punktowa między nim, a piątym Miarczyńskim to ledwie trzy punkty, więc walka do końca regat zapowiada się niezwykle ciekawie.

Wśród kobiet najlepiej w silniejszych warunkach reprezentowała się Hanna Zembrzuska (CŻ Szczecin), która ukończyła oba biegi na szóstym miejscu. Jednak w drugim wyścigu Hania miała kolizję z zawodniczką z Brazylii i nie wiadomo czy sytuacja ta nie zakończy się protestem. Obecnie podopieczna Pawła Kowalskiego zajmuje dziesiątą pozycję. Jedno miejsce przed nią jest Małgorzata Białecka (SKŻ Hestia Sopot), która dziś żeglowała równo na początku drugiej dziesiątki. Trzynasta jest Kamila Smektała (YKP Warszawa).

W klasie 49er bardzo dobrze spisali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk, ENERGA Sailing Team). Mimo awarii w pierwszym wyścigu, która sprawiła, że do mety dopłynęli dopiero na 19. miejscu kolejny wyścig był już mistrzowski i załoga przepłynęła metę na pierwszej pozycji. W kolejnym biegu zajęli dziewiąte miejsce i w klasyfikacji ogólnej plasują się na siódmym miejscu. Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) zajmowali miejsca pod koniec drugiej dziesiątki co daje im 22. pozycję.

Szóste i dziesiąte miejsce to dzisiejszy dorobek zawodniczek klasy 470 Agnieszki Skrzypulec i Natalii Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin). Silny wiatr to zdecydowanie ulubione warunki tej załogi, która po pierwszym dniu finałów zajmuje dwunastą pozycję.

Nieco słabiej niż przez pierwsze dwa dni żeglował Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin). Klasa Laser Standard miała również dwa wyścigi, w których Ziemiński był 21. i 17. co po doliczeniu eliminacji daje mu dwunastą pozycję.

W Laserze Radial straty odrabia Anna Weiznieher. Zawodniczka AZS UW Warszawa i ENERGA Sailing Team ukończyła oba dzisiejsze biegi w pierwszej dziesiątce i awansowała na piętnastą pozycję. Dwudziesta jest Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa)

Jutro kolejne wyścigi fazy finałowej. Prognozy pokazują jeszcze więcej wiatru niż dzisiaj co oznacza wyłącznie dobre wiadomości dla zawodników kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty zakończą się wyścigami medalowymi 27 kwietnia. Zapraszamy do śledzenia wyników na: http://swc.ffvoile.com, a na relacje zapraszamy na stronę Polskiego Związku Żeglarskiego http://www.pya.org.pl i facebook https://www.facebook.com/polsailing.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932