TYP: a1

Puchar Bałtyku Południowego - uroczyste zakończenie sezonu i dekoracja zwycięzców

poniedziałek, 9 grudnia 2013
Informacja prasowa
W sobotę, 14 grudnia o godz. 14 w Elblągu, w hotelu Młyn Aqua Spa odbędzie się uroczystość zakończenia I edycji cyklu regat Puchar Bałtyku Południowego oraz podsumowanie Grand Prix Zalewu Wiślanego. Otwarcia gali dokona marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, pan Jacek Protas. Na uroczystości obecni będą również przedstawiciele marszałków województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

W sezonie 2013 w regatach objętych klasyfikacją Pucharu Bałtyku Południowego dopisała frekwencja. Oprócz załóg polskich i załóg rosyjskich, wzięły udział także jachty z Niemiec. W trakcie sobotniej uroczystości zostaną wręczone nagrody uczestnikom Pucharu Bałtyku Południowego 2013. Puchary i trofea stosownie do lokat w klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego będą przyznane sternikom sklasyfikowanym w grupie KWR za miejsca od I do X oraz w grupach ORC i OPEN za miejsca od I do VI. Wyróżnienia otrzymają również najaktywniejsi sternicy każdej z klasyfikowanych grup oraz wszystkie panie, będące sternikami jachtów, które wzięły udział w regatach sklasyfikowanych w Pucharze Bałtyku Południowego. Wyróżnione zostaną także najpopularniejsze regaty w grupie KWR, ORC i OPEN.

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) to nowy projekt trwający od początku sezonu 2013. Jest to nowatorska inicjatywa polegająca na objęciu wspólną klasyfikacją sterników jachtów rekreacyjnych biorących udział w rozgrywanych dotąd regatach objętych kalendarzami poszczególnych rejonów. Powstała w wyniku porozumienia Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Kaliningradzkiej Federacji Żeglarskiej. Formuła klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego ma zintegrować i uaktywnić żeglarzy biorących udział w regatach morskich w całym pasie Bałtyku południowego od Szczecina do Kaliningradu, jak również przylegających akwenów morskich wód wewnętrznych i śródlądowych. Kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego w 2013 roku obejmował 64 imprezy rozgrywane na poniższych akwenach:
  • na Zatoce Pomorskiej i akwenach przyległych
  • na Zatoce Gdańskiej i akwenach przyległych 
  • na zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim
  • na Bałtyku
  • w rejonie Obwodu Kaliningradzkiego (Federacja Rosyjska)
Patronat nad cyklem Puchar Bałtyku Południowego objęli Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Jacek Protas – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz.

Kalendarz imprez Pucharu Bałtyku Południowego oraz klasyfikacja sterników znajduje się na stronie: zeglarski-pbp.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877