TYP: a1

Przed nami mistrzostwa Polski klas olimpijskich

czwartek, 27 września 2018
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Już w czwartek 27 września rozpoczną się mistrzostwa Polski klas olimpijskich, podczas których o medale powalczą najlepsi żeglarze w naszym kraju. Zawodnicy ścigać się będą w Gdańsku-Górkach Zachodnich.
 

[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski/PZŻ[/s]

W dniach 27-30 września w Gdańsku-Górkach Zachodnich odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich. Żeglarze będą rywalizowali w klasach RS:X, 49er, 49erFX, 470, Finn, Laser Standard, Laser Radial kobiet oraz Nacra 17.

Na starcie pojawią się najlepsi polscy zawodnicy w każdej konkurencji, łącznie z kadrą narodową, która regularnie bierze udział w międzynarodowych regatach rangi mistrzostw świata i Europy oraz z cyklu Pucharu Świata i Europy.

Klasy 49er, 49erFX i Nacra 17 mają zaplanowane rozegranie po 11 wyścigów, windsurfingowa klasa RS:X ma ich mieć 10, a klasy 470, Laser Standard, Laser Radial oraz Finn po 9. W dniach 27-29 września starty do wyścigów planowane są na godzinę 11:00, a w dniu 30 września na 10:30.

Z wywalczonych rok temu złotych medali w kategorii seniorów cieszyli się Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) w klasie RS:X, Agata Barwińska (MOS SSW Iława) w klasie Laser Radial, Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice) oraz Michał Wysocki i Paweł Wysocki (LKŻ Sława/AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 470, Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń) w klasie Laser Standard, Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) w klasie Finn, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49erFX.

[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski / PZŻ[/s]
 

W dniach 30 sierpnia - 1 września w tym samy miejscu odbyły się mistrzostwa Polski juniorów oraz klas nieolimpijskich w których łącznie wystartowało 279 zawodników.

Organizatorem obu imprez jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk. Partnerami są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Volvo Car Poland oraz Rehasport Clinic. Z kolei sponsorami są LaserPOL i Sailovnia, a patronatem medialnym imprezę objął magazyn sportów wodnych "Wślizgu".

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932