TYP: a1

PRO-AIR Cup: poznajcie uczestników mistrzostw

czwartek, 11 lipca 2019
Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

W dniach 19-21 lipca odbędą się w Gdyni PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników. Przedstawiamy pierwszych pięciu uczestników tej imprezy.

 

Już za półtora tygodnia na Zatoce Gdańskiej rozpoczną się regatowe zmagania najlepszych polskich samotnych żeglarzy. Rywalizować będą oni nie tylko o medale Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg jednoosobowych, ale również o atrakcyjne nagrody, których pula wynosi aż 25 000 zł.

Na 8,5-metrowej „Czarodziejce” w PRO-AIR Cup wystartuje Tomasz Konnak z Jacht Klubu Morskiego „Gryf” Gdynia. Jest on jednym z najbardziej doświadczonych uczestników, mającym za sobą kilkanaście lat startów w samotnych regatach, nie tylko w mistrzostwach Polski, ale również m.in. w Memoriale im. Leonida Teligi.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann/www.zeglarski.info[/s]

– Rzadko mam okazję pływać sam, ale bardzo to lubię – to trochę inny rodzaj przyjemności – tłumaczy Tomasz Konnak. – Raz udało mi się zwyciężyć w Memoriale im. Leonida Teligi, a na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski zająłem szóste miejsce. Trudność ścigania w takich regatach polega na tym, że z reguły startujemy na jachtach, które są przystosowane do żeglowania załogowego. Problem sprawiają też braki kondycyjne. Mało który żeglarz w starszym wieku ma na tyle dobrą kondycję, żeby wszystkie manewry skutecznie i sprawnie przeprowadzać, zwłaszcza przy mocniejszym wietrze. I w takich regatach nie można wskazać faworyta.

Jacek Roszyk z Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego Poznań w PRO-AIR Cup popłynie na niespełna 9,5-metrowym „Smoke”.

– Lubię się samemu pościgać po morzu, a ostatnio udaje mi się to udaje regularnie – mówi Jacek Roszyk. – W ubiegłorocznym Pucharze Poloneza zająłem drugie miejsce, a w formule dwuosobowej udało mi się też wygrać regaty CoolDown Double 2018. Jacht ma potencjał, więc trzeba startować. Ostatecznym sprawdzianem przed mistrzostwami będzie Memoriał im. Leonida Teligi, który odbędzie się w najbliższy weekend.

W PRO-AIR Cup nie zabraknie też ubiegłorocznych medalistów Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg jednoosobowych. Zdobywca srebrnego krążka, Kuba Marjański (Akademicki Klub Morski w Gdańsku), ponownie wystartuje na jachcie „Bussy Lizy”.

– Na regatach samotników są świetni ludzie, a atmosfera jest szczególnie fajna – opowiada Kuba Marjański. – Moje największe dokonania, to oprócz srebrnego medalu w mistrzostwach Polski, również trzecie miejsce w ubiegłorocznej Bitwie o Gotland.

W imprezie popłynie też Jacek Chabowski (Sailing Factory), który w ubiegłym roku zdobył brązowy medal. Żeglarz, którzy przygotowuje się do startu w słynnych transatlantyckich regatach samotników OSTAR 2020, popłynie na jachcie „Polled 2”.

– Będę walczył oczywiście o jak najwyższy wynik, a celuję w złoto – zdradza Jacek Chabowski. – A przede mną Memoriał im. Leonida Teligi, które będą testem przed mistrzostwami. Łódka przed tymi dwiema imprezami przechodzi teraz ostatnie przygotowania, w czym pomaga mi załoga.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info[/s]

W PRO-AIR Cup nie zabraknie także jednego z najbardziej utytułowanych polskich regatowców, Piotra Adamowicza (AKM Gdańsk). W tym roku na „Neoprofilu” zwyciężył on już m.in. w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta.

– W regatach krajowych drugie miejsce jest dla mnie porażką, więc płynę po złoty medal – zapowiada Piotr Adamowicz. – Ale każdego przeciwnika szanuję i wszystkich uważam za groźnych. A przed startem muszę jeszcze dopracować skuteczny system refowania grota.

Organizatorami PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jest Jachtklub Morski „Roda” Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorami Rooto System i Griffin Group Marine. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni.

Patronat medialny sprawują portal Żeglarski.info, Żagle oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Kolejnych uczestników mistrzostw przedstawimy w piątek 12 lipca.

__________

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych organizowane są od 2016 roku. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu, a trzecia w Gdyni. W dniach 19-21 lipca ponownie w Gdyni zorganizowana zostanie czwarta odsłona imprezy – PRO-AIR Cup.

 

 

 

 

 

 

Tagi: regaty, PRO-AIR Cup
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852