TYP: a1

Pomerania Sail Expo 2012

poniedziałek, 19 marca 2012
Informacja prasowa
W dniach 23-25 marca br. w centrum wystawienniczo-targowym MTS odbędą się Targi Żeglarstwa, Sportów Wodnych i Rekreacji Pomerania Sail Expo 2012 – wyjątkowe wydarzenie dla tysięcy miłośników sportów wodnych i aktywnego wypoczynku.

Szczecin jest miastem nierozerwalnie związanym z wodą. Znakomite usytuowanie, na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, szczodrze obdarzone przez naturę sprzyja uprawianiu różnego rodzaju sportów wodnych. Odra z jej licznymi rozlewiskami, powiązana kanałami z Berlinem, wielkie akweny w granicach miasta, bliski Zalew Szczeciński prowadzący wprost do Bałtyku tworzą ze Szczecina naturalny port i dodatkowe okno na świat.

W województwie zachodniopomorskim przy pomocy środków finansowych z trzech programów unijnych (RPO, Interreg IVA, PO Innowacyjna Gospodarka) prowadzony jest największy w Polsce (i jeden z największych w tej części Europy) tego typu projekt inwestycyjny o wartości ponad 200 mln złotych, tworzący Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. W efekcie, między Gryfinem a Darłowem, powstanie 16 nowoczesnych portów i przystani jachtowych. Już dziś wiadomo, że po zakończeniu wszystkich prac Pomorze Zachodnie zdecydowanie umocni swoją pozycję, jako drugi obok Mazur, najważniejszy region żeglarski w Polsce i stanie się atrakcyjnym miejscem dla miłośników turystyki wodnej zarówno z kraju, jak i gości zagranicznych. Trasa Szlaku leży bowiem na głównej drodze wodnej prowadzącej ze stolicy Niemiec – Berlina poprzez Bałtyk do Skandynawii.

Pomerania Sail Expo 2012 to prezentacja nowych trendów w żeglarstwie, surfingu, kajakarstwie oraz w innych dyscyplinach związanych ze sportami wodnymi. Są to targi dla tych którzy kochają wodę i wiatr, szybkość i współzawodnictwo, zmaganie się z przyrodą i z samym sobą albo są po prostu miłośnikami relaksu na wodzie. Na Targach producenci zaprezentują jachty, łodzie, kajaki i akcesoria, swoją ofertę przedstawią także przystanie żeglarskie. Będzie również odzież sportowa związana z windsurfingiem i żeglarstwem.

Integralną częścią targów będzie Forum Pomerania Sail i promocja Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz debata nt. rozwoju turystyki wodnej w województwie zachodniopomorskim i koniecznych działań mogących przynieść sukces zarówno wystawcom, jak i całemu regionowi. Przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin zaprezentują również stan prac nad finałem regat The Tall Ship’s Races 2013 w Szczecinie.

Pomerania Sail będzie miejscem wymiany doświadczeń, pomysłów i uwag. Zwiedzający będą mieli okazję spotkać się ze znanymi żeglarzami i podróżnikami, m.in. Aleksandrem Dobą, który opowie o swojej wyprawie kajakiem przez Atlantyk (25.03., godz.12) i Radosławem Kowalczykiem, który jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowych samotniczych regatach Mini Transat 2011, (24.03. godz. 16.00 i 25.03., godz.15.00). Historię Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza zaprezentuje kpt. Krzysztof Krygier (24.04., godz.14.00), a o Klubie Żeglarzy Samotników opowie komandor Janusz Charkiewicz (24.03., godz.15.00).

Podczas targów Andrzej Kraśnicki jr, przedstawi najnowszy przewodnik po akwenach Szczecina "Szczecin, Międzyodrze, Jez.Dąbie" (współaut. G. Koralewski A. Kozaczuk).

W basenie zainstalowanym w hali MTS odbędą się pokazy ratownictwa morskiego i nurkowania, a atrakcją z pewnością będzie pokaz mało znanego w Polsce sportu – freestyle kajakowy, czyli sztuka wykonywania figur wokół wszystkich trzech osi kajaka, w wykonaniu wicemistrza Polski Juniorów Marcina Mateckiego.

Dla najmłodszych Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej przygotowuje szereg zabaw i konkursów, w tym naukę wiązania węzłów i przejażdżkę łódka optymist w basenie, natomiast przed halą pod kierunkiem instruktora będzie można spróbować swoich sił na rollboardach (deskach z żaglem). Swoją „ofertę wodną” zaprezentują też szczecińskie kluby sportowe.

Podczas targów będzie można również obejrzeć najlepsze zdjęcia wystawy pokonkursowej Pantaenius Jacht Foto tematycznie związanej z jachtami i łodziami motorowymi lub żaglowymi czy też podziwiać zachód słońca i sztormy na wystawie marynistycznej autorstwa Marka Wilczka

Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Szczecin.

Serdecznie zapraszamy.

Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych i Rekreacji
Pomerania Sail Expo 2012
23 – 25 marca 2012 r.

Godziny otwarcia:
23-24.03.br. w godz.10.00 – 18.00
25.03. br. w godz. 10.00 – 17.00
Wstęp wolny

Miejsce:
Międzynarodowe Targi Szczecińskie
Szczecin, ul Struga 6-8

Organizator:
Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki ZART
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786