TYP: a1

Polskie załogi na Mistrzostwach Świata J70 we Włoszech

wtorek, 12 września 2017
Informacja prasowa

Startują żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie J70. Do włoskiego Porto Cervo zjechali najlepsi żeglarze z całego globu - 173 załogi z 24 krajów. Polskę po raz pierwszy w historii reprezentować będą aż 3 załogi, w tym Ci z największą ilością startów na wodzie w tym sezonie – załoga Flexistav Pawła Tarnowskiego.[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]Mistrzostwa Świata w prestiżowej klasie J70 odbędą się w dniach 12-16 września. Aż 2 dni trwały pomiary zgłoszonych jachtów oraz żeglarzy. Nie wszystkie jednostki przeszyły pozytywnie pomiary, komisja dała czas załogom na naniesienie poprawek zgodnych z wytycznymi regat, ale aż 7 jachtów (5 włoskich i po jednym z Wielkiej Brytanii i Rosji) zostało już zdyskwalifikowanych z regat za niedozwolone przeróbki. Pod ogromnym wrażeniem organizacji są reprezentanci naszego kraju.

- Prawie 200 jachtów, jeszcze nie widziałem czegoś takiego. Pomiary trwały aż 2 dni. Były wyznaczone strefy, godziny, w których mieliśmy się pojawić. Zatrudniono ogromną liczbę sędziów mierniczych. Jeszcze nie zaczęliśmy pływać, a już jesteśmy pod wrażeniem organizacji – mówi Paweł Tarnowski w FlexiStav Apotex Team.

To rekordowe regaty zarówno pod względem zgłoszonych jachtów jak i ilości żeglarzy biorących w nich udział. Starty będą odbywać się w 4 grupach, nie da się bowiem zorganizować wyścigu tak, aby wszystkie jednostki mogły płynąć na raz - mówi Tarnowski.

- Wstępny plan jest taki, że pierwsze 2 dni pływamy w czterech grupach po około 50 jachtów. Ścigamy się maksymalną ilość wyścigów i z każdej grupy pierwsze 25 jachtów awansuje do grupy złotej, drugie 25 do srebrnej i później się ścigamy już w tych grupach – dodaje sternik FlexiStav Apotex Team.

Załoga Pawła Tarnowskiego w tym roku startowała już w 3 wydarzeniach z cyklu Pucharu Włoch klasy J70. Mistrzostwa Świata to bezapelacyjnie najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie sezonu. Walka może być ciężka nie tylko ze względu na konkurentów.
- Warunki pogodowe na pewno dadzą nam „popalić”. Prognozy nie są optymistyczne, bo zapowiada się wręcz sztormowo. Ma wiać z prędkością nawet 90 km/h. Liczymy, że jednak wiatr osłabnie i komisja wypuści nas na wodę – mówi Tomasz Bączkiewicz.

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]

 

Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą, regaty rozpoczną się we wtorek (12 września) i potrwają do soboty (16 września), kiedy to właśnie poznamy Mistrzów Świata w klasie J70. Nasi reprezentanci liczą, że uda im się znaleźć w pierwszej 50-tce. Oprócz załogi Tarnowskiego, w Mistrzostwach Świata Polskę reprezentować będą także: Piotr Kędziora z Cellfast oraz Krzysztof Krempeć z Yacht Club Gdańsk.
 
Załoga Flexistav Apotex Team startuje w składzie:

Paweł Tarnowski, Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz, Piotr Kucharski

[t][/t] [s]Fot. fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]

Tagi: regaty, J70, Piotr Tarnowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940