TYP: a1

Polskie załogi na Mistrzostwach Świata J70 we Włoszech

wtorek, 12 września 2017
Informacja prasowa

Startują żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie J70. Do włoskiego Porto Cervo zjechali najlepsi żeglarze z całego globu - 173 załogi z 24 krajów. Polskę po raz pierwszy w historii reprezentować będą aż 3 załogi, w tym Ci z największą ilością startów na wodzie w tym sezonie – załoga Flexistav Pawła Tarnowskiego.[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]Mistrzostwa Świata w prestiżowej klasie J70 odbędą się w dniach 12-16 września. Aż 2 dni trwały pomiary zgłoszonych jachtów oraz żeglarzy. Nie wszystkie jednostki przeszyły pozytywnie pomiary, komisja dała czas załogom na naniesienie poprawek zgodnych z wytycznymi regat, ale aż 7 jachtów (5 włoskich i po jednym z Wielkiej Brytanii i Rosji) zostało już zdyskwalifikowanych z regat za niedozwolone przeróbki. Pod ogromnym wrażeniem organizacji są reprezentanci naszego kraju.

- Prawie 200 jachtów, jeszcze nie widziałem czegoś takiego. Pomiary trwały aż 2 dni. Były wyznaczone strefy, godziny, w których mieliśmy się pojawić. Zatrudniono ogromną liczbę sędziów mierniczych. Jeszcze nie zaczęliśmy pływać, a już jesteśmy pod wrażeniem organizacji – mówi Paweł Tarnowski w FlexiStav Apotex Team.

To rekordowe regaty zarówno pod względem zgłoszonych jachtów jak i ilości żeglarzy biorących w nich udział. Starty będą odbywać się w 4 grupach, nie da się bowiem zorganizować wyścigu tak, aby wszystkie jednostki mogły płynąć na raz - mówi Tarnowski.

- Wstępny plan jest taki, że pierwsze 2 dni pływamy w czterech grupach po około 50 jachtów. Ścigamy się maksymalną ilość wyścigów i z każdej grupy pierwsze 25 jachtów awansuje do grupy złotej, drugie 25 do srebrnej i później się ścigamy już w tych grupach – dodaje sternik FlexiStav Apotex Team.

Załoga Pawła Tarnowskiego w tym roku startowała już w 3 wydarzeniach z cyklu Pucharu Włoch klasy J70. Mistrzostwa Świata to bezapelacyjnie najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie sezonu. Walka może być ciężka nie tylko ze względu na konkurentów.
- Warunki pogodowe na pewno dadzą nam „popalić”. Prognozy nie są optymistyczne, bo zapowiada się wręcz sztormowo. Ma wiać z prędkością nawet 90 km/h. Liczymy, że jednak wiatr osłabnie i komisja wypuści nas na wodę – mówi Tomasz Bączkiewicz.

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]

 

Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą, regaty rozpoczną się we wtorek (12 września) i potrwają do soboty (16 września), kiedy to właśnie poznamy Mistrzów Świata w klasie J70. Nasi reprezentanci liczą, że uda im się znaleźć w pierwszej 50-tce. Oprócz załogi Tarnowskiego, w Mistrzostwach Świata Polskę reprezentować będą także: Piotr Kędziora z Cellfast oraz Krzysztof Krempeć z Yacht Club Gdańsk.
 
Załoga Flexistav Apotex Team startuje w składzie:

Paweł Tarnowski, Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz, Piotr Kucharski

[t][/t] [s]Fot. fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]

Tagi: regaty, J70, Piotr Tarnowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 czerwca

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852