TYP: a1

Polonijne mistrzostwa startują w sobotę

czwartek, 10 września 2020
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Od 12 do 14 września Gdynia będzie światową stolicą żeglarstwa polonijnego. W najbliższą sobotę rozpoczną się tu I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie pod auspicjami Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Akademii Marynarki Wojennej i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty zostaną rozegrane na wodach Zatoki Gdańskiej. W wyścigach na jachtach klasy 2020 wystartuje siedem załóg reprezentujących 5 państw: Austrię, Szwecję, Niemcy, Czechy i Kazachstan.

– Początkowo chcieliśmy, by liczba załóg była większa – mówi kmdr por. rez. Dariusz Sapiejka z Akademickiego Centrum Sportowego AMW w Gdyni. – Także Polonusi deklarowali wolę liczniejszego udziału w mistrzostwach. Niestety, plany wszystkim pokrzyżowała sytuacja związana z pandemią i wynikające z niej ograniczenia w przekraczaniu granic niektórych państw oraz konieczność przechodzenia kwarantanny. Mimo to cieszymy się, że mistrzostwa dojdą do skutku i polonijni żeglarze, choć w skromniejszym składzie, będą mogli rywalizować w Gdyni. Do naszych zadań należy organizacja i obsługa wszystkiego, co dotyczy akwenu regat.

Do sytuacji związanej z pandemią nawiązuje Maria Erdman, specjalista ds. realizacji projektów sportowych Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Rok 2020 nie jest łatwy ze względu na panującą na całym świecie pandemię COVID-19 – mówi Maria Erdman. – Płynna jest sytuacja z zamknięciem granic oraz obowiązkiem kwarantanny w poszczególnych krajach. Mimo to bardzo się cieszymy, że udało się zaprosić do Polski 30 żeglarzy polonijnych z 5 krajów. Mamy nadzieję, że pierwsze Polonijne Mistrzostwa będą dobrym startem do organizacji kolejnych edycji wydarzenia i w kolejnych latach będziemy mogli zaprosić większą liczbę uczestników pochodzących z kolejnych krajów.

Mistrzostwa będą okazją nie tylko do sportowej rywalizacji i spotkania żeglarskich Polonusów, ale również do promocji Gdyni i Polski.

– Dla rozwoju żeglarstwa polonijnego, a poprzez to promocję Polski w świecie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” postanowiło zorganizować w 2020 roku I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie – mówi Kaja Gzyło, dyrektor administracyjny Stowarzyszenia. – Żeglarstwo, jako dyscyplina sportowa w ramach XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, które się odbyły w Gdyni w 2019 roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Wynikiem tego było podpisanie porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Polskim Komitetem Olimpijskim, w którym strony zobowiązały się dołożyć wszelkich starań aby I Światowe Mistrzostwa Żeglarskie odbyły się w 2020 r. I tak się stało.

Pierwsze wyścigi zaplanowano na 12 września. Organizatorzy planują rozegranie 7 wyścigów, a do ważności regat wymagany jest przynajmniej 1 wyścig.

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu. Swoim patronatem wydarzenie objął Polski Komitet Olimpijski. Patronat honorowy nad Mistrzostwami sprawują: prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, rektor AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

 

 

 
Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877