TYP: a1

Pogoń wygrywa w Szczecinie, Legia trzecia w 2 rundzie Ekstraklasy

poniedziałek, 30 lipca 2018
Informacja prasowa

W Szczecinie rozegrano 2 rundę NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Najlepszą okazała się załoga SEJK Pogoń Szczecin CM Construction ze sternikiem Krzysztofem Łobodźcem wygrywając 4 z 9 wyścigów. Kolejne miejsca zajęły PZU Jeziorak Yacht Club i Legia Warszawa Pawluk Racing.

[t][/t] [s]Fot. Marek Wilczek, www.ligazeglarska.pl[/s]

Po pierwszej rundzie ligi, Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ, która odbyła się 2 tygodnie temu w Gdyni, głównymi faworytami do zwycięstwa były dwa wiodące zespoły Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (Szymon Jabłkowski) i Jeziorak Yacht Club (Karol Górski). Sternicy obu klubów zapowiadali ostrą walkę i wzajemne „pilnowanie się” na wodzie. Na wodach jeziora Dąbie pogodzili ich gospodarze z Pogoni Szczecin, obejmując prowadzenie od pierwszej kolejki i utrzymując je do końca regat.

 

W ciągu 2 dni rozegrano łącznie 18 wyścigów w upalnych i słabo wiatrowych warunkach. Stawka była bardzo wyrównana i po pierwszym sobotnim dniu, załogę z miejsca dziewiątego do liderów dzieliło raptem 5 pkt. Jest to różnica, którą można nadrobić raptem w jednym wyścigu. Niedziela powitała wszystkich silniejszym wiatrem i walka nabrała jeszcze więcej wigoru i emocji. Po złym początku doskonale zaczęła pływać stołeczna Legia z Kubą Pawlukiem za sterem wygrywając 2 wyścigi z rzędu. Straty z wyścigu nr 5 nadrabiali też Olsztynianie zbliżając się do liderujących Pogoni i Jezioraka. W efekcie przed ostatnim 18 wyścigiem, na starcie stanęły 4 czołowe załogi, dla których był to wyścig decydujący o tym kolejności i obecności na podium. Dramatyzmu sytuacji dodał fakt, że wiatr zdecydowanie osłabł i wyścig rozegrano dopiero po 45 minutowej przerwie.

Ze startu najlepiej wyszła Legia przez Jeziorakiem i Pogonią. Najgorzej wystartował Olsztyn otrzymując karę dodatkowego obrotu. Na górnym znaku prowadziła Legia powiększając przewagę, ale tuż za nimi był Jeziorak, Pogoń i szybko goniący Olsztyn. Olsztynianie szybko żeglując wyprzedzili 2 zespoły ale nie dali rady dogonić prowadzącej Legii i zajęli 2 miejsce, które w efekcie spowodowało spadek w klasyfikacji na 4 pozycję. Pogoń rzutem na taśmę wyprzedziła Jeziorak zajmując 3 miejsce w wyścigu i zapewniając sobie zwycięstwa w klasyfikacji końcowej regat.

[t][/t] [s]Fot. Marek Wilczek, www.ligazeglarska.pl[/s]

„To były bardzo wyrównane regaty, cieszę się że na naszych domowych wodach udało się wygrać. Nie byliśmy gościnni ale taki jest sport” – śmieje się Łobodziec, sternik Pogoni. „Dziękuję mojej załodze, to ich sukces a dla mnie wielka przyjemność z nimi żeglować. Za 3 tygodnie w Świnoujściu powalczymy znowu !”

 

„Nie udało się zrealizować planu i wygrać regat, ale dzięki drugiemu miejscu utrzymaliśmy prowadzenie w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski. Stawka jest bardzo wyrównana i trzeba pływać równo i mądrze taktycznie. Dziękuje chłopakom za 2 dni ciężkiej pracy na pokładzie” – podsumował Karol Górski z PZU Jeziorak Yacht Club.

 

Klasyfikacja końcowa 2 rundy NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Szczecin 28-29.07:

 1. SEJK Pogoń Szczecin - 22 pkt
 2. PZU Jeziorak Yacht Club – 25 pkt
 3. Legia Warszawa Pawluk Racing – 26 pkt
 4. Olsztyński Klub Żeglarski JST – 26 pkt
 5. Jacht Klub Gryf Gdynia 2 – 29 pkt
 6. Jacht Klub Gryf Gdynia – 29 pkt
 7. Warszawskie Towarzystwo Żeglarskie – 30 pkt
 8. Yacht Club Sopot – 30 pkt
 9. Delphia PŻKS Dżygit Białystok – 37 pkt
 10. Odyssey Sailing Club – 38 pkt
 11. Yacht Club Sopot 2 – 41 pkt
 12. Bolesławiec Sailing Team – 47 pkt

 

Ranking po 2 rundach:

 

M-sc

ZAŁOGA

GDYNIA

SZCZECIN

Σ

1

PZU Jeziorak Yacht Club

13

11

24

2

SEJK Pogoń Szczecin

10

13

23

3

Olsztyński KZ / JST

11

9

20

4

JKM Gryf Gdynia 2

9

8

17

5

Legia Warszawa

6

10

16

6

JKM Gryf Gdynia

5

7

12

7

Yacht Club Sopot

7

5

12

8

Delphia PZKS Dżygit

8

4

12

9

Warszawskie Towarzystwo Żeglarskie

4

6

10

10

Odyssey Sailing Club

3

3

6

11

Yacht Club Sopot 2

2

2

4

12

Bolesławiec Sailing Team

1

1

2

 

Kolejne regaty 18 i 19 sierpnia w Świnoujściu podczas Świnoujście Sails Festival.

 

Regaty można oglądać i analizować w internecie na platformie SAP Sailing AnaliticsSAP Sailing Analitics:  https://polishleague2018.sapsailing.com

 

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Szczecinie i Świnoujściu jest to flota 6 jachtów TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

 

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

 

 

Tagi: regaty, Polska Ekstraklasa Żeglarska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877