TYP: a1

Podwójna dawka regat w Szczecinie

wtorek, 30 kwietnia 2019
Informacja prasowa

Szczecin po raz 12-sty będzie gościł zawodników startujących w żeglarskim meczowym Pucharze Świata. Klasyczne już 3 dniowe regaty Szczecin Match Race poprzedzone 2 dniowymi regatami WarmUp odbędą się już w tym tygodniu.

Przez 4 dni rywalizacja odbędzie się na jeziorze Dąbie, a regaty zakończone będą niedzielnym finałem  na Odrze w centrum miasta. Udział swój zapowiedziało 12 zespołów z 8 krajów. Start regat w środę 1 maja o 10 rano, zakończenie 5 maja na Wyspie Grodzkiej na Odrze. Szczecin Match Race jest pierwszą tegoroczną rundą prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego wybranych 12 regat z 5 kontynentów.

 

„Szczecin Match Race to już stały punkt światowego kalendarza regat zaliczanych do rankingu Pucharu Świata. Od 2008 roku nieprzerwanie organizujemy te regaty jako najważniejsze międzynarodowe żeglarskie zawody w Szczecinie.  – przypomina organizator regat, Maciej Cylupa.  - Co roku przyjeżdżają do nas czołowi zawodnicy z całego Świata, choćby wspomnieć startujących w ubiegłych latach takie gwiazdy jak Ian Williams, Johnie Berntsson, Phil Roberston, Pierre-Antoine Morvan czy Nicolai Sehested. W tym roku gościć będziemy 6 sternika Świata Matti Sepp z Estonii oraz oczywiście lokalnego Mistrza czyli Patryka Zbroję ze Szczecina, od 2 lat najwyżej klasyfikowanego Polaka w rankingu World Sailing, obecnie na pozycji nr. 9.”

 

Tegoroczna edycja będzie jedną z mocniej obsadzonych w historii. Organizatorzy z pośród nadesłanych aplikacji zaprosili 12 załóg z 8 krajów, które potwierdziły swój udział. Rejestracja ostateczna nastąpi we wtorek podczas dnia treningowego i wtedy oficjalne lista startowa zostanie opublikowana. Warto przypomnieć, że regaty główne Szczecin Match Race poprzedzone będą 2 dniowymi „rozgrzewkowymi”, klasycznymi regatami PMT WarmUp. otwierającymi sezon na Pomorzu Zachodnim.

 

Lista Startowa:

 

Imię

Nazwisko

Kraj

Ranking Pucharu Świata

Mati

Sepp

EST

7

Patryk

Zbroja

POL

9

Piotr

Harasimowicz

POL

16

Szymon

Jabłkowski

POL

19

Matt

Whitfield

GBR

27

Aurelien

Pierroz

FRA

32

Kim

Kling

SWE

37

Sylvain

Escurat

FRA

42

Jon

Eriksson

FIN

59

Jeppe

Borch

DEN

70

Rafał

Sawicki

POL

113

Bernardo

Low-Beer

BRA

264

Michał

Brzozowski

POL

669

 

 

Regaty meczowe polegają na serii wyścigów każdy z każdym. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie około 100 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1, a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 5 sędziów i 6 arbitrów międzynarodowych sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Organizatorzy do dyspozycji uczestników przygotują 6 jednakowych wyczynowych jachtów TOM28 na których zawodnicy rozegrają pojedynki jeden na jednego. Przed regatami każda załoga otrzymuje 2 godziny treningu w celu zapoznania się z jachtami i akwenem.  Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Zawsze jeden z dni wyścigowych odbywa się na jednym z najbardziej spektakularnych akwenów w Polsce czyli na Odrze między Wałami Chrobrego i Wyspą Grodzką, przybliżając żeglarstwo sportowe mieszkańcom miasta. Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości brzegu, tak na Odrze jak i na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim, umożliwiając kibicom i spacerowiczom obserwowanie zmagań jak na stadionie.

Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat jest Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Wyścigi planowane są codziennie od środy 1 maja do niedzieli 5 maja, w godzinach 10-18. Planowana jest transmisja video na żywo na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, D.A.D – Texet Polska oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922