TYP: a1

Pierwszy dzień Gdynia Sailing Days za nami

piątek, 15 lipca 2011

Dzień pierwszy GSD i start Pucharu Trenerów / www.gdyniasailingdays.org
100 żeglarzy i 48 żeglarek przystąpiło do pierwszych regat tegorocznych Gdynia Sailing Days. Najmłodsi adepci żeglarstwa rywalizują w Pucharze Trenerów w klasie Optymist. Za nimi trzy z dziewięciu zaplanowanych wyścigów, w których ton nadawali gospodarze na czele z Mikołajem Staniulem. Organizatorem imprezy są miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski i miejscowy GOSiR.


W Gdyni stawili się żeglarze z całego kraju, w tym z tak odległych zakątków jak Nowy Targ czy Zgorzelec. Nie mogło zabraknąć miejscowych klubów. Swoich reprezentantów wystawiło cztery z nich: YKP, który jest jednocześnie organizatorem Pucharu Trenerów oraz Arka, Stal i Opti CWM.

Od rana było deszczowo, ale nie nadmiar wody był przyczyną opóźnienia o dwie godziny inauguracyjnego startu. - Była za duża fala. Wielu z tych zawodników jeszcze nie żeglowało na morzu. Dlatego w takich warunkach mogliby mieć problemy, aby wyjść nawet z portu, nie mówić o ściganiu - wyjaśniał Tomasz Chamera, dyrektor sportowy PZŻ.

Na typowych regatach zazwyczaj żeglarze w oczekiwaniu na wyścigi są pozostawieni sami sobie. - I wtedy jest nuda. Tutaj było zupełnie inaczej - podkreślają ci, którzy przyjechali do Gdyni. Gościmy zawodniczki i zawodników urodzonych w latach 1999-2003.

-W oczekiwaniu na wyścigi GOSiR przygotował dla uczestników regat rozgrywki w piłkę nożną na plaży oraz inne gry i konkursy, na przykład przeciąganie liny - podkreśla dyrektor Chamera.

Po południu ruszyła rywalizacja na wodzie. Warunki były bardzo selektywne. W pierwszym biegu wiatr był bardzo zmienny, przychodził z różnych kierunków. - Po tym wyścigu musieliśmy przestawić trasę, bo wiatr zupełnie się zmienił. Drugi wyścig był krótszy, około 30 minut, a w ostatnim pozwoliliśmy żeglarzom dłużej pobyć na wodzie - relacjonuje Jerzy Sawicki z YKP.

Więcej informacji na www.gdyniasailingdays.org.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 February

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912