TYP: a1

Pierwsze Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane

środa, 2 stycznia 2019
Informacja prasowa

Wręczono Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Nagrody te są nową inicjatywą środowiska żeglarskiego, któremu patronuje Miasto Gdańsk, a mają na celu wyróżnienie oraz promowanie osób i organizacji, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w trakcie minionego roku się w gdańskim świecie żeglarzy swoją postawą, osobowością oraz dokonaniami.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa będą corocznie przyznawane w trzech kategoriach. Organizacje i Wydarzenia – dla odbywających się w Gdańsku inicjatyw żeglarskich, Nadzieje – dla młodych żeglarzy, którzy z sukcesami rozpoczynają swoją „wodną” przygodę oraz tytułowe Lwy - dla osób wyjątkowo zasłużonych w środowisku żeglarskim.

Uroczystość wręczenia nagród obyła się w piątek 28 grudnia 2018 w AZS Galion w Gdańsku – Górkach Zachodnich. Trudno było o lepsze miejsce – wszak Górki Zachodnie to niepisana stolica gdańskiego żeglarstwa. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, ale także takich gwiazd żeglarstwa jak dwukrotni olimpijczycy w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kłodziński, czy też konstruktor jachtowy i gdański żeglarz Piotr Adamowicz. Ceremonie poprowadził znany działacz sportowy Maciej Olszewski.

 

 W kategorii Organizacje i Wydarzenia wyróżnieni zostali:

 • Fundacja Gdańska – organizacja znana z wielu wydarzeń miejskich, w tym zlotu Baltic Sail Gdańsk. Nagrodę w imieniu fundacji odebrał wiceprezes - Paweł Buczyński.
 • Gdański Ośrodek Sportu – od lat prowadzi projekt Gdańsk Ratuje Żaglowiec, w ramach, którego została odbudowana, ale również od wielu lat utrzymywana jest jednostka STS Generał Zaruski. Nagrodę odebrał dyrektor Leszek Paszkowski.
 • Yacht Club Gdańsk – nowo powstały jachtklub, który w tym roku zorganizował XIII edycję regat Pantaenius Nord CUP Gdańsk, ale również panel „Czy żeglarstwo jest Eko?”. Nagrodę odebrał komandor Tomasz Micewicz.
 • 77 Racing Club – również nowopowstała organizacja, która z powodzeniem przywraca żeglarzom południową część mariny przy Twierdzy Wisłoujście. Nagrodę odebrał prezes Piotr Tarnacki.
 • Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk – miejsce szkoleń studentów AWFiS oraz organizacji konferencji szkoleniowych dla trenerów i sędziów. Nagrodę odebrał Mieczysław Kowalczyk.
 • Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS (Galion) – ośrodek, który oprócz współorganizacji wydarzeń takich jak regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk, czy Mistrzostwa Polski w klasach Olimpijskich jest miejscem wielu zgrupowań żeglarskich. Nagrodę odebrał dyrektor Rafał Zakrzewski.
 • Gdański Klub Żeglarski - Powstał w 2007 roku i od tego czasu szkoli dzieci i młodzież. W tym roku jego wychowankowie odnieśli takie sukcesy jak wygrana w Mistrzostwach Polski klasy Optymist do 9 lat, czy Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie RSX. Nagrodę odebrał prezes Grzegorz Mańkucki.  
 • Gdańska Federacja Żeglarska – powstała w 2005 roku zrzeszając gdańskie kluby żeglarskie. Od wielu lat prowadzi Puchar Zatoki Gdańskiej. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Załucki.

W kategorii Nadzieje Gdańskiego Żeglarstwa nagrody otrzymali:

 • Karol Stachowski (GKŻ) – Mistrz Polski w klasie Optimist gr. B do lat 9.
 • Mikołaj Michalski (GKŻ) - tegoroczny Mistrz Polski Juniorów w klasie RSX.
 • Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) –w załodze z Aleksandrą Melzacką zajęły 8 miejsce podczas Mistrzostw Świata w klasie 49FX.
 • Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) – Zwycięzca Regat Kieler Woche 2018 w klasie Laser Radial.

Nagrody Indywidulane otrzymali:

 • Łukasz Trzciński – indywidualny i załogowy Morski Żeglarski Mistrz Polski 2018. Skipper jachtu Good Speed.
 • Piotr Tarnacki – w 2018 roku zdobył ósme Mistrzostwo Świata w klasie Micro, Zdobywca Bursztynowego Pucharu Neptuna 2018 na katamaranie Flying Phantom „Roca”.

 

Sezon żeglarski obfitował nie tylko w radosne wydarzenia. Na wieczną wachtę odszedł Ireneusz „Reniek” Butowski, który był „dobrym duchem” przystani żeglarskich w Górkach Zachodnich. Podczas uroczystości został uhonorowany minutą ciszy.

Po zakończeniu ceremonii wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek przy żeglarskich melodiach.

Gdańskie Lwy Żeglarskie ufundowane z taką myślą, aby znalazły stałe miejsce w kalendarzu gdańskich żeglarskich. 

 
 
Tagi: nagroda, Gdańskie Lwy Żeglarskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898