TYP: a1

Obchody Święta Ratownika Morskiego

poniedziałek, 27 maja 2019
Fot. Witold Tylec

W Gdyni odbyły się obchody Święta Ratownika Morskiego. Przy molo południowym gdyńskiego portu zacumowały statki ratownicze „Sztorm” i „Wiatr” oraz flagowy statek Polskiego Ratownictwa Morskiego „Kapitan Poinc”, wielozadaniowy statek przeznaczony do zwalczania zanieczyszczeń olejowych, ratowania życia na morzu, holowań ratowniczych, gaszenia pożarów, rozpoznawania skażeń i prac podwodnych.

 

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR) jest państwową jednostką budżetową podległą ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej. Została powołana 1 stycznia 2002 roku. Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego. Ratownicy planują, prowadzą i koordynują całe akcje, współpracując przy tym także z innymi służbami.

Tagi: SAR, ratownictwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 February

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958