TYP: a1

MP klasy Puck: Zapowiadają się rekordowe mistrzostwa

piątek, 19 sierpnia 2016
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle
W najbliższy weekend, 20-21 sierpnia, w Pucku zorganizowane zostaną Mistrzostwa Polski w klasie Puck. W regatach na Zatoce Puckiej rywalizować będzie blisko 50 jednostek.


Fot. HOM


Mistrzostwa mieczowych jachtów klasy Puck (stworzonej przez Franciszka Lewińskiego w 1996 roku), odbywają się po raz czwarty. Poprzednie edycje, w których zwyciężali Artur Piernicki w 2015 roku, Marcin Styborski w 2014 r. i Krzysztof Stromski w 2013 r. (wszyscy z Yacht Clubu Rewa), gromadziły ponad 30 jednostek. Ten rok zapowiada się jednak rekordowo.

- Mamy obecnie 46 potwierdzonych zgłoszeń - mówi Sławomir Dębicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Klasy Puck. - Ale jesteśmy przygotowani na większą liczbę uczestników. Trasy regat jeszcze nie ustaliliśmy - zobaczymy, jakie będą wiatry i jak ustawione będą sieci rybackie - niemniej tradycyjnie planujemy, żeby przebiegała w miarę blisko brzegu. Chcemy, żeby regaty można było wygodnie obserwować z lądu.

W imprezie na pewno weźmie udział ubiegłoroczny mistrz Polski, Artur Piernicki. Swój udział zapowiedział także Marcin Styborski, który w tym roku wygrał wszystkie regaty organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Klasy Puck - Regaty Otwarcia Sezonu o Puchar Burmistrza Miasta Puck,Wiosenne Regaty Małego Morza o Puchar Burmistrza Miasta Władysławowa i VI Samorządowe Regaty Województwa Pomorskiego o Puchar Marszałka Mieczysława Struka.

- Dobrze mi idzie w tym sezonie i czuję, że jestem w stanie powalczyć o podium - mówi Marcin Styborski. - Z pokorą jednak podchodzę do zawodów, zwłaszcza, że weźmie w nich udział czołówka zawodników klasy. Cieszę się, że w tym roku startuje tak wielu żeglarzy - to dowód, że klasa Puck rośnie w siłę i kolejna motywacja do tego, żeby jak najlepiej popłynąć.

W sobotę 20 sierpnia, od godziny 8 w siedzibie Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku otwarte będzie biuro regat. Na godzinę 10 zaplanowano otwarcie mistrzostw i odprawę sterników. Godzinę później rozpocznie się pierwszy wyścig. Zakończenie imprezy zaplanowano na niedzielę 21 sierpnia o godzinie 14.

Organizatorem Mistrzostw Polski jest Polskie Stowarzyszenie Klasy Puck, Harcerski Ośrodek Morski w Pucku, Yacht Club Rewa i Pomorski Związek Żeglarski.
Tagi: regaty, Puck, klasa Puck
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 June

W Sydney po 189 dniach żeglugi zakończyła rejs Kay Cotte na "First Lady". W historii żeglarstwa był to pierwszy kobiecy rejs dookoła świata bez zawijania do portów.
niedziela, 5 czerwca 1988
Start do Piątych Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy. Na mecie pierwszy był 79-metrowy "Club Mediterranee", ale po nim pojawili się na mecie dziesięciometrowy trimaran "The Third Turtle" z Michaelem Birchem i Kazimierz Jaworski na "Spanielu" (w kla
sobota, 5 czerwca 1976
Po 8 latach (2922 dni) zamknięcia z powodu wojny arabsko-izraelskiej otwarto ponownie Kanał Sueski.
czwartek, 5 czerwca 1975
Wyruszył w rejs z zamiarem dotarcia do Chicago na Wystawę Światową jacht "Dal" z Andrzejem Bohomolcem, Janem Witkowskim i Jerzym Świechowskim na pokładzie. Po drodze (na Bermudach) z jachtu zszedł Jan Witkowski.
poniedziałek, 5 czerwca 1933