Mistrzostwa Świata Klasy Micro – Gmunden 2012 / dzień czwarty

sobota, 25 sierpnia 2012
Informacja prasowa

Czwarty, ostatni dzień MS Klasy Micro, przyniósł w końcu warunki, które umożliwiły rozegranie 3 wyścigów. Próba rozegrania 4 wyścigu nie udała się – został przerwany po kilkunastu minutach z powodu słabego wiatru. Załogi rozpoczęły rywalizację już o 8.00 rano.

W tej chwili (19:00) trwają jeszcze procedury związane z rozpatrywaniem protestów i pomiary najlepszych jachtów. Wygląda jednak na to, że mamy sukces!

W klasyfikacji generalnej, na jachcie Flyer Proto bezdyskusyjnie zwyciężyli regaty POL 90 STAWO / Piotr Ogrodnik, Grzegorz Banaszczyk, Paweł Choroba. Po 6 wyścigach pierwsi Polacy uzbierali jedynie 7 punktów! Tuż za nimi uplasowali się sopocianie na jachcie L’arte Proto POL 77 Dr.Witt / Piotr Tarnacki, Krzysztof Mongird, Rafał Becker. Trzecie miejsce zajęła rosyjska załoga Giennadyia Svistunova.

Kolejna polska załoga startująca na jachcie Flyer Proto POL 290 NISSAN AUTO ŁÓDŹ / Marcin Celmerowski, Adriana Konarzewska, Wojciech Moczkowski awansowała na 9 miejsce. Widoczny był progres w dzisiejszych 3 wyścigach. Warto było naprawiać uszkodzony przez burzę jacht i kontynuować zawody. Na 12 miejsce spadła niestety załoga POL 720 GO BUY A BOAT / Robert Janiszewski, Oskar Śleziona, Krzysztof Zeluzewicz, startująca również na jachcie L’arte Proto.

Mamy zatem dwa pierwsze medale w klasyfikacji generalnej i 3 polskie załogi w pierwszej dziesiątce!

W dywizji racer, również sukces! POL 125 OILER / Rafał Moszczyński, Piotr Kułaga, Grzegorz Puchacz umocnili dzisiaj swoją pozycję. Mamy pierwsze miejsce w tej klasyfikacji! Drugie miejsce zdobyli kolejni Polacy POL 95 FLEXPOL / Witold Reszkowski, Justyna Wójcik, Marcin Mazur. Obie załogi na jachtach Flyer Classic. Pech dopadł POL 92 BARBA / Leszek Wojnar, Bogumiła Kosińska, Robert Zdebski – w wyniku błędu rosyjskiej załogi tracą maszt i nie kontynuują zawodów.

W dywizji cruiser mamy kolejny sukces: POL 80 ALTER EGO / Maciej Grodzki, Mateusz Grodzki, Maciej Ciężki zajmują ostatecznie 2 miejsce.POL 48 URWIS / Tomasz Brzozowski, Pacyfik Kosecki, Piotr Bachman utrzymują 3 miejsce. Pierwsze miejsce w tej dywizji zdobyła francuska załoga Philippea Benabena. Wszyscy startowali na jachtach Flyer Classic.

Mamy zatem tytuł Mistrza Świata, Wicemistrza Świata Klasy Micro oraz 1 pierwsze, 2 drugie oraz jedno 3 miejsce w klasyfikacjach racer i cruiser.

Ważne w sukcesie Polaków jest to, że wszyscy startowali na polskich jachtach: Flyer (Proto i Classic) kostrukcji L.Gonciarza, zbudowanych przez G.Banaszczyka i L’arte Proto skonstruowane i zbudowane przez G. Gintera. Wszystkie załogi używały w regatach żagli polskiego żaglomistrza S.Sawki!