TYP: a1

Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów 2019 w klasie DN i IO

piątek, 8 lutego 2019
Maciej Frąckiewicz – PZŻ/Stowarzyszenie Flota Polska DN

Zuzanna Rybicka została mistrzynią świata juniorek w klasie DN i zajęła drugie miejsce w kategorii open, a Polacy zdobyli w sumie siedem medali w zakończonych w czwartek bojerowych mistrzostwach świata juniorów w klasach DN i Ice Optimist!

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk[/s]
 

W dniach 6-7 lutego na Zalewie Siemianówka odbyły się mistrzostwa świata juniorów w bojerowej klasie DN oraz w klasie Ice Optimist. Pogoda pozwoliła na przeprowadzenie po siedem wyścigów w każdej flocie.

W klasie DN w kategorii kobiet Polki zdobyły komplet medali. Świeżo upieczona mistrzyni Europy seniorek i wicemistrzyni Polski juniorek Zuzanna Rybicka (ChKŻ Chojnice) wywalczyła złoty, Aleksandra Chmielewska (UKŻ Grot Suwałki) srebrny, a Laura Banach (MKŻ Mikołajki) medal brązowy. Zuzanna Rybicka zdobyła także srebrny medal w klasyfikacji open. Zwycięzcą w klasie DN w kategorii open i mistrzem świata juniorów został Estończyk, Rasmus Maalinn, a na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin, Anton Didenko.

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze pięcioro reprezentantów Polki - czwarty był Maciej Chmielewski (UKŻ Grot Suwałki), a miejsca od siódmego do dziesiątego zajęli kolejno mistrz Polski juniorów Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa), Gustaw Miciński (YKP Gdynia), Jędrzej Wissuwa (Olsztyński Klub Żeglarski) oraz Kacper Worek (YK Stal Gdynia).

W klasie Ice Optimist wśród dziewcząt wygrała reprezentantka Estonii Lisbeth Taggu, wyprzedzając Polki: Anielę Graczyk (6. miejsce w kategorii open) - medal srebrny i Liwię Liszkiewicz - medal brązowy (obie Olsztyński Klub Żeglarski). W kategorii open triumfował Andrias Sepp, miejsce drugie zajęła Lisbeth Taggu (oboje z Estonii), a medal brązowy zdobył aktualny mistrz Polski juniorów Mateusz Gigielewicz (Giżycka Grupa Regatowa).

W czołowej dziesiątce klasyfikacji open regaty ukończyło jeszcze dwóch polskich żeglarzy - dziewiąty był Mikołaj Wojciechowski (KKS Warmia), a dziesiąte miejsce zajął Mikołaj Strupiński (Giżycka Grupa Regatowa).

Zawody rozegrano na Zalewie Siemianówka, gdzie bezpośrednio po zakończeniu rywalizacji w mistrzostwach świata rozpoczęły się mistrzostwa Europy. Na starcie stanęło 80 zawodników z 8 krajów: Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji oraz Węgier.

Organizatorem bojerowych Mistrzostw Świata i Europy Juniorów 2019 w klasie DN i IO jest Flota Węgierska DN oraz IDNIRA Europe. Regaty wspiera Gmina Michałowo.
 

Tagi: Zuzanna Rybicka, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971