TYP: a1

Ministerstwo Sportu obejmuje patronatem Mistrzostwa Europy ORC Gdańsk 2017

środa, 14 grudnia 2016
Informacja prasowa/Agnieszka Ziółkowska

Ministerstwo Sportu i Turystyki przesłało na ręce prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusława Witkowskiego, list z informacją o objęciu przez ministra sportu Witolda Bańkę, honorowego patronatu nad Żeglarskimi Mistrzostwami Europy ORC Gdańsk 2017. Mistrzostwa Europy jachtów morskich - nazywane potocznie Żeglarskim Euro, odbędą się w przyszłym roku w Gdańsku między 21 a 29 lipca.

- Minister wyraził swoje pełne poparcie oraz objął patronatem European Championship ORC Gdańsk 2017 - międzynarodowe wydarzenie z udziałem najlepszych europejskich załóg - mówi prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. - Jestem przekonany, że to prestiżowe  wydarzenie organizowane w naszym kraju będzie wielkim świętem żeglarstwa. Mistrzostwa stwarzają  niepowtarzalną okazję do  integracji całego polskiego środowiska żeglarskiego. Na pokładach jednostek morskich startować będą żeglarze na co dzień reprezentujący różne klasy sportowe. Cieszy mnie niezmiernie ogromne zainteresowanie żeglarzy, mediów oraz kibiców lipcowymi Mistrzostwami. Stwarza to wspaniałą okazję do promocji Polski, regionu, miasta Gdańska, a także samego żeglarstwa.

European Championship ORC Gdańsk 2017 rozegrane zostaną w Polsce, w Gdańsku,  w dniach 21-29 lipca 2017 roku. Weźmie w nich udział 70 jachtów i blisko 700 żeglarzy. Swoją obecność już zapowiedziały europejskie załogi, między innymi z Niemiec, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Litwy. Nie zabraknie oczywiście żeglarzy z Polski.

Coraz lepsze wyniki naszych załóg - na przykład czternaste miejsce na tegorocznych Mistrzostwach Świata ORC w Kopenhadze, pozwalają z optymizmem patrzeć na szanse naszych jednostek na tle europejskiej stawki. Organizatorzy przewidują udział około dwudziestu polskich załóg.

Widowiskowe zmagania najszybszych morskich jachtów Europy, jeżeli tylko warunki pogodowe pozwolą, śledzić będzie można z trójmiejskich molo i plaż. Wszystkie jednostki przez dziesięć dni gościć będą w Miasteczku Regatowym w samym sercu tysiącletniej gdańskiej Starówki.

Strona imprezy: www.orc2017gdansk.eu

Tagi: regaty, Gdańsk, żeglarskie Euro
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 August

Zmarł wybitny żeglarz regatowy Roman Szadziewski; największe sukcesy sportowe odnosił w klasie "Latający Holender"
niedziela, 18 sierpnia 2002
Zakończenie w Melbourne wokółziemskiego rejsu non-stop niepełnosprawnego Vinny Lauwersa na jachcie "Vision Quest"
piątek, 18 sierpnia 2000
Wyruszył w pierwszy powojenny samotny rejs Bolesław Kowalski na "Sawie"; po 5 dniach żeglugi i przebyciu około 500 mil jacht powrócił do Gdyni
niedziela, 18 sierpnia 1963
Na jachcie "Stormway" zakończył okołoziemski rejs Alfred Petersen, przebywający trasę z Nowego Jorku, poprzez Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Morze Czerwone do portu wyjścia
poniedziałek, 18 sierpnia 1952
W Poznaniu powstaje Yacht Klub Poznański, który później zmienił nazwę na Jacht Klub Wielkopolski
piątek, 18 sierpnia 1933