TYP: a1

Mija 75 lat opolskiego żeglarstwa. Konkurs fotograficzny

poniedziałek, 30 marca 2020
Informacja prasowa

Dziś z perspektywy czasu trudno uwierzyć, że 19 marca 1945 roku był ostatnim dniem, w którym Opole Zaodrze zajmowane było jeszcze przez Niemców, a trzy tygodnie później 8 kwietnia 1945 roku w Opolu została zorganizowana Komenda Opolskiego Hufca Harcerzy.

Już wiosną 1945 roku Tadeusz Datoń, Mrocheń (imię nieznane) i Tadeusz Pietrucha założyli Harcerską Drużynę Żeglarską. W lipcu w składzie komendy hufca powołany został referat drużyn żeglarskich, za który odpowiedzialny był Tadeusz Pietrucha oraz Szwarc (imię nieznane). Te same osoby w październiku powołały w Opolu Powiatową Ligę Morską.

[t]Opolscy żeglarze1947[/t] [s]Archiwum Pieśni spod żagli[/s]


Rok później powstała II Harcerska Drużyna Żeglarska im. Mariusza Zaruskiego, której stery przejął Andrzej Drapella – warszawiak, członek Szarych Szeregów, dziś legendarna postać w historii polskiego żeglarstwa. Pierwsi opolscy żeglarze zajęli przystań wioślarską w Opolu na ul. św. Jacka nad Odrą. Przed wojną była to siedzibą młodzieżowego klubu wioślarskiego Hitlerjugend, która kształciła przyszłych żołnierzy Kriegsmarine. Pierwsze prace, jakie wykonała drużyna, to porządkowanie budynków oraz wyławianie łodzi wioślarskich porozrzucanych po obu stronach Odry na odcinku kilku kilometrów. Zaczęto organizować pierwsze biwaki w Turawie.
Tak zaczęło powstawać opolskie żeglarstwo. Potem żeglarze pojawili się w Brzegu, Turawie, Koźlu, Ozimku, Otmęcie. W 1946 roku pojawiły się pierwsze żagle na Odrze i na Jeziorze Dużym.

Mija siedemdziesiąt pięć lat od tamtych wydarzeń. Ówczesnych twórców opolskiego żeglarstwa nie ma już wśród nas. Nie ma także wielu innych postaci, mentorów, którzy w późniejszych latach stali się ikonami opolskiego żeglarstwa. Ich historię i dokonania zostały zatrzymane w książce Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa, autorstwa Ryszarda Sobieszczańskiego. Czas szybko płynie i każda dekada przynosi nowe dokonania, rodzą się nowi ludzie. Niestety czasami odchodzą w milczeniu, a dzieci i wnukowie wyrzucają ich dorobek na śmieci. Warto byśmy nie zmarnowali swojego własnego dorobku, ale też naszych ojców i dziadków, byśmy na chwilę się zatrzymali i pomyśleli o naszym wkładzie w historię opolskiego żeglarstwa.

Dlatego Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod żagli ogłasza konkurs fotograficzny pt: 75 lat w żeglarskim obiektywie
Ideą konkursu jest by ukazać jak najwięcej zdjęć związanych z opolskim żeglarstwem, opisać wydarzenia z Waszej historii, Waszych klubów, stowarzyszeń czy drużyn żeglarskich, prace przy sprzęcie, rejsy, obozy, kursy, spływy itp. Czym starsze zdjęcia, slajdy tym cenniejsze. Pokażcie piękno żeglarstwa.

Areną konkursu, stanie się znana Wam z plebiscytu strona www.daropola.pl, na której, po rejestracji, będzie można zgłaszać swoje zdjęcia w dwóch kategoriach: pojedyńcze zdjęcie ( max 6 zgłoszeń) oraz reportaż tematyczny składający się do sześciu zdjęć (max 3 zgłoszenia).
W następnym etapie opolscy żeglarze stoczą drugą internetową bitwę morską o wybór stu pięćdziesięciu najciekawszych zdjęć i reportaży. To Wy będziecie jury.

A co będzie nagrodą?
Nie będzie nagród za pierwsze drugie czy trzecie miejsce. Nagrodą będzie zostawienie po sobie śladu dla potomnych. Wybrane zdjęcia i reportaże znajdą się na jesienno-zimowej wystawie fotograficznej oraz, albo przede wszystkim, wydamy wspólnymi siłami bezpłatny album fotograficzny, w którym znajdą się Wasze zdjęcia. Nie wykluczamy nagrodzenia bardzo cennych z naszego punktu widzenia zdjęć o walorach stricte historycznych. Ale tego wyboru dokona Kapituła Opolskich Kapitanów.
Prosimy przeczytajcie regulamin, tam będą szczegółowe zasady uczestnictwa w konkursie zarówno w charakterze głosującego jak i uczestnika, a potem zgłaszajmy swoje zdjęcia do konkursu.

Dziś przede wszystkim musimy być razem, wspierać się i pomagać tak jak to jest tylko możliwe i do tego Was namawiamy. Ale mamy też nadzieję, że będziecie mieć ochotę i czas by pogrzebać w starych pudłach i szufladach, skanować stare zdjęcia i slajdy, wybierać i zgłaszać.
Jeśli wiecie że Wasi rodzice i dziadkowie mają takie zdjęcia, to nie biegnijcie do nich, zachowajcie bezpieczeństwo. Napiszcie do nas na poklad@daropola.pl
Jak wszystko minie ogłosimy drugą uzupełniającą edycje pt.  Z archiwum dziadka żeglarza. Przekażcie wieść dalej by dotarła do wszystkich opolskich żeglarzy.
29.03.niedziela godz 20:00 odpalamy konkurs na stronie www.daropola.pl

All hands on the deck


Zapraszamy Was bardzo serdecznie
Opolskie Stowarzyszenie
Pieśni spod żagli

Tagi: konkurs, fotografia, historia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 March

Na "Pogorii" rozpoczęła się tygodniowa I Ogólnopolska Konferencja na temat "Problemy Naukowo-Techniczne w Wyczynowym Sporcie Żeglarskim". Inicjatorami i organizatorami tej i następnych, corocznych takich konferencji są prof. Zbigniew Dąbrowski i dr Wojcie
piątek, 26 marca 2004
Zmarł w wieku 76 lat Kazimierz Petrusewicz, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1946-1949.
piątek, 26 marca 1982
S/y "Konstanty Maciejewicz" z Kpt. Tomaszem Zydlerem opłynął Horn z Atlantyku na Ocean Spokojny.
poniedziałek, 26 marca 1973
Do Portsmouth dopływa "Flyer" Cornelisa von Rietschotena wygrywając 3 edycję Whitbread Race.
piątek, 26 marca 1982
Z Brisbane do Londynu dopływa sławny kliper "Cutty Sark" w swym ostatnim rejsie pod brytyjską banderą; później stał się muzeum w Portsmouth, aby w 2007 r. ulec częściowemu spaleniu podczas prac renowacyjnych.
wtorek, 26 marca 1895