TYP: a1

Mija 75 lat opolskiego żeglarstwa. Konkurs fotograficzny

poniedziałek, 30 marca 2020
Informacja prasowa

Dziś z perspektywy czasu trudno uwierzyć, że 19 marca 1945 roku był ostatnim dniem, w którym Opole Zaodrze zajmowane było jeszcze przez Niemców, a trzy tygodnie później 8 kwietnia 1945 roku w Opolu została zorganizowana Komenda Opolskiego Hufca Harcerzy.

Już wiosną 1945 roku Tadeusz Datoń, Mrocheń (imię nieznane) i Tadeusz Pietrucha założyli Harcerską Drużynę Żeglarską. W lipcu w składzie komendy hufca powołany został referat drużyn żeglarskich, za który odpowiedzialny był Tadeusz Pietrucha oraz Szwarc (imię nieznane). Te same osoby w październiku powołały w Opolu Powiatową Ligę Morską.

[t]Opolscy żeglarze1947[/t] [s]Archiwum Pieśni spod żagli[/s]


Rok później powstała II Harcerska Drużyna Żeglarska im. Mariusza Zaruskiego, której stery przejął Andrzej Drapella – warszawiak, członek Szarych Szeregów, dziś legendarna postać w historii polskiego żeglarstwa. Pierwsi opolscy żeglarze zajęli przystań wioślarską w Opolu na ul. św. Jacka nad Odrą. Przed wojną była to siedzibą młodzieżowego klubu wioślarskiego Hitlerjugend, która kształciła przyszłych żołnierzy Kriegsmarine. Pierwsze prace, jakie wykonała drużyna, to porządkowanie budynków oraz wyławianie łodzi wioślarskich porozrzucanych po obu stronach Odry na odcinku kilku kilometrów. Zaczęto organizować pierwsze biwaki w Turawie.
Tak zaczęło powstawać opolskie żeglarstwo. Potem żeglarze pojawili się w Brzegu, Turawie, Koźlu, Ozimku, Otmęcie. W 1946 roku pojawiły się pierwsze żagle na Odrze i na Jeziorze Dużym.

Mija siedemdziesiąt pięć lat od tamtych wydarzeń. Ówczesnych twórców opolskiego żeglarstwa nie ma już wśród nas. Nie ma także wielu innych postaci, mentorów, którzy w późniejszych latach stali się ikonami opolskiego żeglarstwa. Ich historię i dokonania zostały zatrzymane w książce Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa, autorstwa Ryszarda Sobieszczańskiego. Czas szybko płynie i każda dekada przynosi nowe dokonania, rodzą się nowi ludzie. Niestety czasami odchodzą w milczeniu, a dzieci i wnukowie wyrzucają ich dorobek na śmieci. Warto byśmy nie zmarnowali swojego własnego dorobku, ale też naszych ojców i dziadków, byśmy na chwilę się zatrzymali i pomyśleli o naszym wkładzie w historię opolskiego żeglarstwa.

Dlatego Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod żagli ogłasza konkurs fotograficzny pt: 75 lat w żeglarskim obiektywie
Ideą konkursu jest by ukazać jak najwięcej zdjęć związanych z opolskim żeglarstwem, opisać wydarzenia z Waszej historii, Waszych klubów, stowarzyszeń czy drużyn żeglarskich, prace przy sprzęcie, rejsy, obozy, kursy, spływy itp. Czym starsze zdjęcia, slajdy tym cenniejsze. Pokażcie piękno żeglarstwa.

Areną konkursu, stanie się znana Wam z plebiscytu strona www.daropola.pl, na której, po rejestracji, będzie można zgłaszać swoje zdjęcia w dwóch kategoriach: pojedyńcze zdjęcie ( max 6 zgłoszeń) oraz reportaż tematyczny składający się do sześciu zdjęć (max 3 zgłoszenia).
W następnym etapie opolscy żeglarze stoczą drugą internetową bitwę morską o wybór stu pięćdziesięciu najciekawszych zdjęć i reportaży. To Wy będziecie jury.

A co będzie nagrodą?
Nie będzie nagród za pierwsze drugie czy trzecie miejsce. Nagrodą będzie zostawienie po sobie śladu dla potomnych. Wybrane zdjęcia i reportaże znajdą się na jesienno-zimowej wystawie fotograficznej oraz, albo przede wszystkim, wydamy wspólnymi siłami bezpłatny album fotograficzny, w którym znajdą się Wasze zdjęcia. Nie wykluczamy nagrodzenia bardzo cennych z naszego punktu widzenia zdjęć o walorach stricte historycznych. Ale tego wyboru dokona Kapituła Opolskich Kapitanów.
Prosimy przeczytajcie regulamin, tam będą szczegółowe zasady uczestnictwa w konkursie zarówno w charakterze głosującego jak i uczestnika, a potem zgłaszajmy swoje zdjęcia do konkursu.

Dziś przede wszystkim musimy być razem, wspierać się i pomagać tak jak to jest tylko możliwe i do tego Was namawiamy. Ale mamy też nadzieję, że będziecie mieć ochotę i czas by pogrzebać w starych pudłach i szufladach, skanować stare zdjęcia i slajdy, wybierać i zgłaszać.
Jeśli wiecie że Wasi rodzice i dziadkowie mają takie zdjęcia, to nie biegnijcie do nich, zachowajcie bezpieczeństwo. Napiszcie do nas na poklad@daropola.pl
Jak wszystko minie ogłosimy drugą uzupełniającą edycje pt.  Z archiwum dziadka żeglarza. Przekażcie wieść dalej by dotarła do wszystkich opolskich żeglarzy.
29.03.niedziela godz 20:00 odpalamy konkurs na stronie www.daropola.pl

All hands on the deck


Zapraszamy Was bardzo serdecznie
Opolskie Stowarzyszenie
Pieśni spod żagli

Tagi: konkurs, fotografia, historia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942