TYP: a1

Międzynarodowe Bojerowe Mistrzostwa Polski Klasy DN

piątek, 2 marca 2012
Jerzy Henke
W najbliższy weekend, 3-4 marca odbędą się Międzynarodowe Bojerowe Mistrzostwa Polski Klasy DN. Regaty odbędą się na jeziorze Niegocin na Mazurach. Bazą zawodników będzie Gospoda Pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie.

Przewidywany jest udział dużej ilości zawodników, gdyż w tym sezonie w całej Europie nie było dobrych warunków i rozegrano bardzo mało regat. W Polsce są to dopiero trzecie regaty seniorów. Normalnie o tej porze rozegranych jest w Polsce już co najmniej osiem regat. Wszyscy zawodnicy są „głodni” lodu i wyścigów.

Do bazy regat w Rydzewie już dotarło dwóch Szwedów i czterech Estończyków. Jutro spodziewamy się jeszcze przyjazdu Niemców i Holendrów. To będą prawdziwie międzynarodowe mistrzostwa.

Jutro zaczyna się dzień treningowy. Dzisiaj odbyło się badanie lodu przez komisję techniczną i wielu zawodników. Lód jest bardzo wyboisty, z dużymi plamami płytkiego śniegu i małymi, płytkimi kałużami wody. Grubość lodu waha się od 30-tu do 60-ciu centymetrów. Prognozy są optymistyczne. W czasie dwóch dni do regat lód będzie zapewne osuszony przez silny wiatr i dodatnie temperatury. Na sobotę prognozy wiatrowe przewidują dość silny wiatr o prędkości 5-8 m/s. Na niedzielę przewidywany jest wiatr o trochę mniejszych prędkościach.

Komisja sędziowska może mieć problemy z ustawieniem długiej trasy, gdyż Niegocin jest poszatkowany lodowymi przełomami.

Jerzy Henke
Komandor
Polskiej Floty Bojerowej DN
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 August

Na Atlantyku "Orange II" bije rekord żeglugi dobowej - 706,2 Mm (średnia 29 węzłów)
poniedziałek, 23 sierpnia 2004
Zmarła Halina Stefanowska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek żeglarskich, popularyzatorka kultury morskiej
niedziela, 23 sierpnia 1987
Wyruszył w rejs na Kubę s/y "Odkrywca" z załogą pod dowództem Kapitana Wiesława Kłosowskiego (cumował w Hawanie 14 grudnia tego roku)
czwartek, 23 sierpnia 1973
W Hamburgu zwodowano żaglowiec szkolny "Gorch Fock", następcę "Gorch Flock I" (który w ramach odszkodowań wojennych został przejęty przez Rosjan i nadal pływa pod nazwą "Towariszcz"
piątek, 23 sierpnia 1957
W Warszawie urodził się Jerzy Kuliński, żeglarz, a przede wszystkim autor znakomitych locji przeznaczonych dla żeglarzy
piątek, 23 sierpnia 1935