TYP: a1

"Lady Dana 44" już w domu

poniedziałek, 29 września 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Dzisiaj, 28 września, w samo południe „Lady Dana 44” – pierwszy polski jacht, który opłynął biegun północny - wrócił do portu macierzystego w Sopocie. W sopockiej marinie czekały na niego tłumy sympatyków, rodziny, znajomi i żeglarze. Jacht zacumował do nabrzeża przy dźwiękach orkiestry i w asyście innych jachtów.

Lady Dana 44

Załoga jednostki, na czele z jej kapitanem Ryszardem Wojnowskim, powitana została na lądzie przez przedstawicieli władz Sopotu, Bractwa Kaphornowców i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego. Związek był patronem wyprawy. Kapitan Wojnowski wręczył prezesowi Witkowskiemu flagę PoZŻ, pod którą „Lady Dana 44” opłynęła biegun północny (z podpisami załogi stanie się cennym eksponatem w prowadzonym przez PoZŻ Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego).

Jestem zaskoczony i wzruszony” – powiedział Wojnowski. – „Warto było tego dokonać dla takiego powitania.

Lady Dana 44

„Lady Dany 44” wyruszyła w arktyczny rejs z Sopotu 8 czerwca zeszłego roku. Najpierw pokonała, jako pierwszy polski jacht w historii, Przejście Północno-Wschodnie. Ten odcinek rejsu zakończył się w Vancouver, gdzie załoga dotarła 12 października ubiegłego roku.

Po przezimowaniu w Vancouver, w czerwcu tego roku jacht wyruszył przejściem Północno-Zachodnim, pokonując je, jako pierwszy polski jacht, z zachodu na wschód.

Lady Dana 44

W efekcie, w dwa sezony, „Lady Dana” opłynęła biegun północny stając się jednym z nielicznych i jedynym polskim jachtem, który tego dokonał.

Szczegółowe relacje, a także zdjęcia z rejsu znaleźć można na stronach: arctic2014.bloog.pl i www.arctic2013.pl.

Fot. Jędrzej Szerle


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920