TYP: a1

Królów żeglarskiej dżungli poznamy już w piątek 2 grudnia!

wtorek, 29 listopada 2022
Informacja prasowa

W tym tygodniu zostaną przyznane Gdańskie Lwy Żeglarstwa! Głosowanie nad tegorocznymi kandydaturami zakończyło się w ten weekend, a wyróżnienia zostaną rozdane 2 grudnia o godzinie 18.00 do Hotelu Galion w Gdańsku-Górkach Zachodnich.

Żeglarstwo rekreacyjne i sportowe jest bardzo ważnym aspektem życia w naszym mieście. Nagrody są inicjatywą uhonorowania przez Miasto Gdańsk osób, które w wyjątkowy sposób wyróżniają się w gdańskim świecie żeglarzy swoją postawą, osobowością oraz dokonaniami.

Jednak tym wydarzeniu to przede wszystkim środowisko żeglarskie ma głos, ponieważ kluby żeglarskie najpierw zgłaszają swoje nominacje, a potem głosują, aby przyznać wyróżnienia dla najlepszych wydarzeń i żeglarzy w Gdańsku. W głosowaniu obowiązuje zasada jeden głos na jeden klub. Fundatorem nagród jest Miasto Gdańsk, a organizatorami wydarzenia na zlecenie miasta są Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku przy współpracy z Yacht Club Gdańsk. Obecnie odbywa się już trzecia edycja konkursu.

 

Na wyróżnienie za rok 2022 liczą:

- W kategorii Wydarzenie/Organizacja/Rejs Roku:

  • Regaty LOTOS Nord CUP Gdańsk 2022 - siedemnasta edycja regat w tym roku zgromadziła w ciągu siedemnastu dni na starcie aż 1154 zawodników.

- W kategorii Nadzieja Gdańskiego Żeglarstwa:

  • Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski, klasa IQ Foi)l - zdobył w tym roku Mistrzostwo Europy w do lat 17 we Francuskim Breście,.

  • Tomasz Lewandowski (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er) - w duecie z Patrykiem Kosmalskim z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego wygrali Mistrzostwa Europy do lat 23 na jeziorze Balaton,

  • Jan Marjański  (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa Optimist) - zajął wraz z polską reprezentacją drugie miejsce w drużynowych Mistrzostwach Europy,

  • Julianna Ponto (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa Open Skiff) - zajęła w tym roku 2 miejsce w kategorii U15 dziewcząt w Mistrzostwach Świata w Maubuisson, Francja.

- W kategorii Gdański Żeglarz/Żeglarka Roku:

  • Tomasz Lewandowski (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er) - w duecie z Patrykiem Kosmalskim z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego wygrali Mistrzostwa Europy do lat 23 na jeziorze Balaton,

  • Igor Tarasiuk (Yacht Club Gdańsk) - poprowadził swoją załogę do zdobycia Mistrzostwa  Polski w Match racingu, v-ce mistrzostwa w Klubowych Mistrzostwach Polski oraz najlepszego w historii wyniku w polskich startach Sailing Champions League (9 miejsce),

  • Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er) - pomimo młodego wieku są już utytułowanymi i liczącymi się zawodnikami w stawce seniorskiej. Ich największym, tegorocznym sukcesem jest 1 miejsce na Mistrzostwach Świata Młodzieżowców..

 
Tagi: Gdańskie Lwy Żeglarstwa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 June

Wyruszył w rejs na Spitsbergen s/y "Swarożyc" z Kpt. Wacławem Liskiewiczem; był to pierwszy jacht, który dotarł do wyspy (port Svalbard) po drugiej wojnie światowej.
wtorek, 13 czerwca 1967
Patent kapitański zdobywają Teresa Remiszewska, Kazimierz (Kuba) Jaworski, Ziemowit Barański i Zbigniew Boliński.
wtorek, 13 czerwca 1961