TYP: a1

Koronowo Cup 2013, czyli wytrwała walka w strugach deszczu

poniedziałek, 3 czerwca 2013
Informacja prasowa
Ktokolwiek planował udział w tegorocznym „Koronowo Cup” z zaniepokojeniem patrzył na prognozę pogody, która pokazywała deszcz, deszcz, jeszcze raz deszcz oraz zdecydowany spadek temperatury. Tegoroczny Puchar Zalewu Koronowskiego pokazał, że prawie cała doba ciągłego i obfitego deszczu nie jest w stanie odebrać żeglarzom startującym w PPJK zapału i ambicji do walki na wodzie, oraz nie jest w stanie wpłynąć na jakość organizacji regat.

W miniony weekend odbyły się kolejne regaty Puchar Zalewu Koronowskiego „Koronowo Cup” IV Mistrzostwa Polski Omeg Klasycznych. Impreza niezmiennie organizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Kultury Fizycznej „Przyjaciele Sportu” oraz Rodzinną Przystań Żeglarską „Tazbirowo”, była drugą odsłoną eliminacji tegorocznego Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Głównym sponsorem regat był Urząd Miasta Koronowo.

Zapisy do regat rozpoczęły się już w piątek, w którym to od godz. 18.00 biuro regat zaczęło przyjmować zgłoszenia w pięciu klasach T1, T2, T3, Żagle 500 oraz Omega Klasyczna. W tej ostatniej odbyły się jednocześnie IV Mistrzostwa Polski. Lista startowa zakończyła się na 30 załogach.

W sobotę rano powitał nas… deszcz, nieustannie padający przez całą noc. Nie zakłóciło to jednak punktualnego rozpoczęcia regat, które o godz.10.00 poprowadził Komandor Regat Arkadiusz Jankowski oraz Sędzia Główny Jarosław Bazylko. Planowany na godz. 11.00 start został odroczony o godzinę w związku z informacjami o poprawie pogody. Po aktualizacji prognozy okazało się, że padać będzie co najmniej do godz. 18.00. W związku z tym faktem Sędzia Główny zdecydował się na rozpoczęcie procedury startowej o godz. 12.00. Wszyscy zawodnicy wypłynęli na wody Zalewu Koronowskiego. Jako pierwsza grupa startowa popłynęła Omega Klasyczna oraz Żagle 500, druga T1 oraz T2, ostania grupa to najliczniejsze T3. Wiatr 2-3 B w połączeniu z deszczem i odczuwalną temperaturą ok. 10 C, utworzył trudne do żeglugi warunki. Zawodnicy dzielnie walczyli i ukończyli aż cztery wyścigi, kończąc tym samym sportową część pierwszego dnia regat. W porcie uczestnicy udali się na przygotowany dla nich obiad, po czym na scenie pojawiły się zespoły muzyczne „Miki Band” oraz „Własny Port”, które zachęciły do wspólnej zabawy.

Niedziela bez deszczu, z wiatrem 3-4 B. Start o godz. 10.00 odbył się planowo. Piąty oraz szósty wyścig zawodnicy popłynęli na tej samej sobotniej trasie. Jako siódmy ostatni bieg regat, tradycyjnie odbył się długi wyścig z metą na wysokości pomostu głównego Przystani „Tazbirowo”.

Zakończenie regat odbyło się zgodnie z programem. Na uroczystościach byli obecni Pan Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych RP, Pan Stanisław Gliszczyński, Burmistrz Koronowa, Pani Barbara Sosnowska, Sekretarz Gminy Koronowo, Pan Wojciech Porzych, Starosta Bydgoski, którzy wręczali zwycięzcom medale, puchary oraz czeki. Po dekoracji zwycięzców wśród wszystkich zawodników organizatorzy rozlosowali nagrody rzeczowe. Sponsorami regat byli URZĄD MIASTA KORONOWO, ART.-KOR ARKADIUSZ DUDZIAK, MULTIBANK, LKW SERWIS – MAN, STAROSTWO POWIATOWE BYDGOSZCZ, ZIEMBUD, AUTO-RAFMAR, AUTOSYSTEM, CARLINE, CARTUR, BESTO, WILHELM, HOL WIESIEK, RAFMAR, EUROCARAUDIO, OLIVIERTRANS, PETERBAU, KORSIL, EMANTEX, ARKA, SAILMEDIA, ZAKŁAD STOLARSKI GRZEGORZ OLUBIŃSKI, NAVIGACJE.PL, HOTEL BRDA, LOCO, SITODRUK BYDGOSZCZ, CREWSAVER, LUDATEC, TRZY DOLINY, COBEIN BOATS Polski producent łodzi, który podczas regat miał premierę dwóch modeli COBEIN 550 ADVENTURE oraz COBEIN 680 CHALENGE.

T1
 1. Bartosz Piotrowski PIOTROSIU
 2. Piotr Malicki PROTON
 3. Sebastian Sarnecki TYGRYS

T2

 1. Rafał Moszczyński OILER RACING
 2. Marek Kmieć RAFA 2
 3. Maciej Grodzki ALTER EGO

T3

 1. Maciej Lunitz ZALEWO
 2. Jacek Samsel SANTANA
 3. Mirosław Sztuba BLACK & WHITE

Żagle 500

 1. Piotr Adamowicz CORS
 2. Robert Sobociński HOBBIT
 3. Maciej Bufal AGI BU

Omega Klasyczna

 1. Mariusz Kaźmierczk
 2. Bitner Grzegorz
 3. Michał Kowalski

Pełne wyniki dostępne na stronie www.przyjaciele-sportu.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520