TYP: a1

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP 2018

poniedziałek, 29 stycznia 2018
Informacja prasowa

W dniach 10 – 11 lutego w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja dotycząca wychowania wodnego w Związku Harcerstwa Polskiego. Konferencja organizowana przez Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP oraz Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP rokrocznie skupia szerokie grono instruktorów zainteresowanych wychowaniem wodnym w Związku Harcerstwa Polskiego.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w Centrum Olimpijskim w Warszawie gdzie mieści się też Muzeum Sportu przedstawiające między innymi osiągnięcia sportowe polskich żeglarzy.

Program konferencji jest niezwykle szeroki. O powstaniu pierwszych polskich drużyn wodnych w 1917 roku opowie dr Marek Siwicki, z Zakładu Edukacji Medialnej WNP Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, przedstawiając niepublikowane do dziś dokumenty z tamtych czasów. O Mariuszu Zaruskim i pamiątkach po naszym generale zgromadzonych przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie opowie Michał Puszkarski z tego muzeum.

Niezwykle ciekawie zapowiada się cały blok wychowawczy. O tym jak działa One Programme, program wychowawczy irlandzkiej organizacji skautowej integrujący żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo, ratownictwo, obozowanie, turystykę pieszą i lotnictwo opowiedzą Ciaran Bradshaw, Bartek Mickiewicz z Scouting Ireland. Jest to zresztą nie jedyny wątek międzynarodowy naszej konferencji, bowiem reprezentacja skautów litewskich przybliży nam działalność skautów wodnych na Litwie.

Temat związany z wychowaniem przez żeglarstwo przedstawi p. Katarzyna Domańska, wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Podobne wystąpienia, ale dotyczące wychowania przez kajakarstwo, zaprezentuje hm. Jacek Smura, obecnie drużynowy, a do niedawna członek GK ZHP ds. kształcenia. Z wychowaniem będzie też związana prelekcja hm. Andrzeja Sawuły, o wykorzystaniu elementów wychowania wodnego w pracy z harcerzami z „Nieprzetartego Szlaku”.

Z tematem wychowania pośrednio jest związany system szkolenia żeglarzy. Jak on wygląda w Royal Yachtoing Association opowie Tomasz Kosiewicz – instruktor RYA.

Na koniec czeka nas seria prezentacji dotyczących organizacji pracy środowisk. Phm. Karolina Kornas z Chorągwi Gdańskiej będzie mówić o Wykorzystaniu środków Unijnych w propagowaniu edukacji morskiej, a phm. Joanna Filipiak-Markiewicz z Chorągwi Łódzkiej o doświadczeniach w organizacja, logistyce i zabezpieczeniu rejsów/spływów po rzekach.

Czekają nas też opowieści z rzek i mórz. Hm. Robert Przybysławski z Chorągwi Śląskiej opowie o rejsie dookoła Spisbergu a p. Kinga Kępa, redaktor naczelna magazynu Wiosło o tym jak zwiedzać świat kajakiem.

 

W sobotnie popołudnie uczestnicy konferencji będą zwiedzać między innymi komisariat Policji rzecznej oraz wystawę stulecia harcerstwa wodnego w Muzeum Harcerstwa. Wieczorem odbędzie się Gala Nagród Harcerski Rejs Roku 2017.

W niedzielę będziemy dyskutować o tym co nas czeka w kolejnym stuleciu. Dyskusję rozpocznie wystąpienie phm. Wiktora Wróblewskiego „Zaprogramujmy kolejne 100 lat Ruchu Wodnego”.

Ciągle jeszcze można się zgłaszać do uczestnictwa w konferencji. Zgłoszenia sa cały czas możliwe przez stronę http://cwm.edu.pl/konferencja-wodna

 

W konferencji może uczestniczyć każda osoba, która zainteresowana jest szeroko rozumianym wychowaniem wodnym. Udział w konferencji może być dobrym pomysłem dla osób poszukujących inspiracji programowych do pracy z młodzieżą, lub chcących nawiązać kontakty z osobami, które w swojej pracy realizują program wychowania wodnego.

Serdecznie zapraszamy!

Tagi: konferencja, ZHP,
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Drużyny wodne to wspaniałe miejsce wychowania młodzieży.
piątek, 2 lutego 2018, 19:24 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 25 January

Opłynięcie Przylądka Horn przez harcerski żaglowiec "Zawisza Czarny" pod dowództwem Waldemara Mieczkowskiego.
poniedziałek, 25 stycznia 1999
W Mrągowie zakończono kolejny etap budowy Szkoły Mistrzostwa Sportowego, kuźni młodych talentów w żeglarstwie regatowym.
sobota, 25 stycznia 1997
W Gdyni powołano do życia Jacht Klub Morski "Kotwica" pod partonatem Dowództwa Marynarki Wojennej.
sobota, 25 stycznia 1958
Z Casablanki wystartował w rejs dookoła świata s/y "Opty" z Kapitanem Leonidem Teligą.
środa, 25 stycznia 1967