TYP: a1

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP 2018

poniedziałek, 29 stycznia 2018
Informacja prasowa

W dniach 10 – 11 lutego w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja dotycząca wychowania wodnego w Związku Harcerstwa Polskiego. Konferencja organizowana przez Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP oraz Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP rokrocznie skupia szerokie grono instruktorów zainteresowanych wychowaniem wodnym w Związku Harcerstwa Polskiego.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w Centrum Olimpijskim w Warszawie gdzie mieści się też Muzeum Sportu przedstawiające między innymi osiągnięcia sportowe polskich żeglarzy.

Program konferencji jest niezwykle szeroki. O powstaniu pierwszych polskich drużyn wodnych w 1917 roku opowie dr Marek Siwicki, z Zakładu Edukacji Medialnej WNP Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, przedstawiając niepublikowane do dziś dokumenty z tamtych czasów. O Mariuszu Zaruskim i pamiątkach po naszym generale zgromadzonych przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie opowie Michał Puszkarski z tego muzeum.

Niezwykle ciekawie zapowiada się cały blok wychowawczy. O tym jak działa One Programme, program wychowawczy irlandzkiej organizacji skautowej integrujący żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo, ratownictwo, obozowanie, turystykę pieszą i lotnictwo opowiedzą Ciaran Bradshaw, Bartek Mickiewicz z Scouting Ireland. Jest to zresztą nie jedyny wątek międzynarodowy naszej konferencji, bowiem reprezentacja skautów litewskich przybliży nam działalność skautów wodnych na Litwie.

Temat związany z wychowaniem przez żeglarstwo przedstawi p. Katarzyna Domańska, wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Podobne wystąpienia, ale dotyczące wychowania przez kajakarstwo, zaprezentuje hm. Jacek Smura, obecnie drużynowy, a do niedawna członek GK ZHP ds. kształcenia. Z wychowaniem będzie też związana prelekcja hm. Andrzeja Sawuły, o wykorzystaniu elementów wychowania wodnego w pracy z harcerzami z „Nieprzetartego Szlaku”.

Z tematem wychowania pośrednio jest związany system szkolenia żeglarzy. Jak on wygląda w Royal Yachtoing Association opowie Tomasz Kosiewicz – instruktor RYA.

Na koniec czeka nas seria prezentacji dotyczących organizacji pracy środowisk. Phm. Karolina Kornas z Chorągwi Gdańskiej będzie mówić o Wykorzystaniu środków Unijnych w propagowaniu edukacji morskiej, a phm. Joanna Filipiak-Markiewicz z Chorągwi Łódzkiej o doświadczeniach w organizacja, logistyce i zabezpieczeniu rejsów/spływów po rzekach.

Czekają nas też opowieści z rzek i mórz. Hm. Robert Przybysławski z Chorągwi Śląskiej opowie o rejsie dookoła Spisbergu a p. Kinga Kępa, redaktor naczelna magazynu Wiosło o tym jak zwiedzać świat kajakiem.

 

W sobotnie popołudnie uczestnicy konferencji będą zwiedzać między innymi komisariat Policji rzecznej oraz wystawę stulecia harcerstwa wodnego w Muzeum Harcerstwa. Wieczorem odbędzie się Gala Nagród Harcerski Rejs Roku 2017.

W niedzielę będziemy dyskutować o tym co nas czeka w kolejnym stuleciu. Dyskusję rozpocznie wystąpienie phm. Wiktora Wróblewskiego „Zaprogramujmy kolejne 100 lat Ruchu Wodnego”.

Ciągle jeszcze można się zgłaszać do uczestnictwa w konferencji. Zgłoszenia sa cały czas możliwe przez stronę http://cwm.edu.pl/konferencja-wodna

 

W konferencji może uczestniczyć każda osoba, która zainteresowana jest szeroko rozumianym wychowaniem wodnym. Udział w konferencji może być dobrym pomysłem dla osób poszukujących inspiracji programowych do pracy z młodzieżą, lub chcących nawiązać kontakty z osobami, które w swojej pracy realizują program wychowania wodnego.

Serdecznie zapraszamy!

Tagi: konferencja, ZHP,
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Drużyny wodne to wspaniałe miejsce wychowania młodzieży.
piątek, 2 lutego 2018, 19:24 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949