TYP: a1

Kolejny udany dzień naszych zawodników w Pucharze Świata w Japonii

środa, 12 września 2018
Maciej Frąckiewicz/materiały prasowe PZŻ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar awansowały na drugie miejsce w klasie 470 po kolejnych wyścigach żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie. Z kolei czwartą pozycję zajmują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Radosław Furmański (RS:X).
 

[t][/t] [s]Fot. Sailing Energy / World Sailing[/s]

Za nami dwa dni żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w japońskiej Enoshimie. W środę na akwenie najbliższych igrzysk ponownie panowały świetne warunki żeglarskie, co pozwoliło na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów.

Bardzo dobrze w klasie 470 dzień rozpoczęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), wygrywając pierwszy wyścig. W następnym nasze dziewczyny przypłynęły ósme i awansowały w klasyfikacji generalnej z pozycji szóstej na drugą. Nowymi liderkami zostały Holenderki Afrodite Zegers i Anneloes Van Veen (miejsca 6. i 2.), do których Polki tracą tyko trzy punkty.

W widowiskowej klasie 49er Łukasz Przybytek i Pawel Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli miejsca siedemnaste, piąte oraz dwudzieste trzecie. W efekcie Polacy spadli w ogólnej klasyfikacji z pozycji drugiej na czwartą. Z kolei znacznie lepiej niż dzień wcześniej żeglowali wicemistrzowie Europy Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy w pierwszym wyścigu co prawda zajęli miejsce osiemnaste, ale w dwóch kolejnych wpływali na metę jako pierwsza i siódma załoga w stawce dwudziestu siedmiu załóg. Dzięki temu awansowali z lokaty dwudziestej pierwszej aż na trzynastą.  Prowadzenie objęli James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 7. i 8.).

Czwartą lokatę w klasie RS:X utrzymał Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), po tym jak mijał linię mety dziewiąty, piąty oraz pierwszy, zostawiając w pokonanym polu w ostatnim wyścigu aktualnego mistrza oraz wicemistrza świata, Holendrów Doriana Van Rijsselberghe (miejsca 7., 2. i 2.) i Kirana Badloe (miejsca 2., 4. i 11.). Ten drugi awansował na pierwszą pozycję w całych regatach. Furmański traci tylko jeden punkt do pozycji trzeciej oraz pięć do pierwszej. Inny przedstawiciel dobrzyńskiego klubu, Maciej Kluszczyński (miejsca 19., 36. i 15.) nadal znajduje się na osiemnastej pozycji.

[t][/t] [s]Fot. Sailing Energy / World Sailing[/s]



- W pierwszym wyścigu miałem trochę słabszy start, ale później zrobiłem dobry zwrot i udało mi się dopłynąć na dziewiątym miejscu. Z kolei podczas drugiego już od początku płynąłem w czołówce i zająłem w nim piąte miejsce, chociaż miałem szansę na wygraną. Natomiast w trzecim wyciągnąłem wnioski z dwóch poprzednich wyścigów i po świetnym starcie już na pierwszej boi byłem liderem, a później utrzymałem to prowadzenie aż do mety - podsumował drugi dzień rywalizacji Radosław Furmański.

Nieznaczny spadek z lokaty dziewiątej na jedenastą w klasie Laser Radial zanotowała Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która tego dnia mijała linię mety na miejscach szesnastym oraz trzynastym. Dwudziesta piąta oraz dziesiąta była w środę Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i przesunęła się z pozycji dwudziestej czwartej na dwudziestą trzecią. Na prowadzenie wysunęła się Alison Young z Wielkiej Brytanii (miejsca 2. i 4.).

Natomiast w kategorii mężczyzn, czyli w klasie Laser Standard, z pozycji dwudziestej trzeciej na trzydziestą szóstą spadł reprezentujący SEJK Pogoń Szczecin Tadeusz Kubiak (miejsca 40. i 35.), a pięćdziesiątą szóstą na pięćdziesiątą ósmą zamienił Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 56. i 38.). Liderem został Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii (miejsca 14. i 1.).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę 12:00 czasu japońskiego (5:00 czasu polskiego). Regaty potrwają do niedzieli 16 września.

 

Tagi: regaty, Agnieszka Skrzypulec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936