TYP: a1

Kapitan Henryk Jaskuła uhonorowany w Nowym Warpnie

wtorek, 19 sierpnia 2014
kpt. Janusz Charkiewicz | www.zozz.com.pl
W sobotę, 16 sierpnia br. w Nowym Warpnie odsłonięto w Alei Żeglarzy tablicę mosiężną, którą uhonorowany został jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, Henryk Jaskuła. Pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii światowego jachtingu, który samotnie, bez zawijania do portów, opłynął świat w latach 1979 - 1980, na jachcie "Dar Przemyśla" w 344 dni.

Tablica Henryka Jaskuły w Nowym Warpnie
Źródło: www.zozz.com.pl

Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonał burmistrz Nowego Warpna – Władysław Kiraga ze swoim zastępcą, przy obecności kapitanów z Bractwa Wybrzeża oraz Sztormana Szczecińskiej Mesy Kaprów Polskich, Bohdana Ronin-Walknowskiego, który wykonał także model płyty do odlania.

Kapitan Henryk Jaskuła urodził się 22 października 1923 r. w Radziszowie. W roku 1932 wraz z rodziną wyemigrował do Argentyny. W marcu 1943 roku rozpoczął studia na wydziale elektromechanicznym Uniwersytetu Narodowego w La Plata. Po zakończeniu II wojny światowej postanowił kontynuować studia w Polsce, które ukończył w roku 1951 na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie obroną pracy magisterskiej "Automatyka turbin".

Do zainteresowania żeglarstwem pociągnęła go tęsknota za rodziną, która została w Argentynie. W roku 1963 zdobył patent sternika jachtowego w Ośrodku Szkolenia Morskiego w Jastarni, a w 1971 uzyskał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

W roku 1971 prowadził jacht "Karawela" do Hiszpanii połączony z regatami Rias Bajas zajmując 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Organizatorem rejsu był Klub Sportowy "Stal-Stocznia" w Szczecinie.

Po nawiązaniu kontaktów z klubem KKS "Brda" w Bydgoszczy, w 1973 r. wyruszył w rejs jachtem "Euros" z Valparaiso w Chile, wokół Przylądka Horn do Buenos Aires, a na trasie powrotnej do kraju dowodził nim.

Samotne żeglarstwo zawsze było marzeniem kapitana Henryka Jaskuły. Pierwszy samotny rejs bałtycki odbył w październiku 1974 r. na jachcie "Karawela", a rok później brał udział w III Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar "Poloneza". Członek Klubu Żeglarzy Samotników od roku 1976.

W dniu 12 czerwca 1979 roku o godzinie 10:00 wpłynął z Gdyni na s/y "Dar Przemyśla" w samotny rejs dookoła świata bez zachodzenia do portów i po 344 dniach powrócił do Gdyni w dniu 20 maja 1980 roku. Schodząc z pokładu jachtu przywitał zebranych słowami: "Polsko kochana, Twój syn powrócił". Płynął trasą z zachodu na wschód wokół Przylądka Dobrej Nadziei, po południowej stronie Australii oraz wokół Przylądka Horn. Płynął bez nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych. Nie przyjmował pomocy statków. W oparciu o zapisy poczynione w czasie rejsu kapitan Henryk Jaskuła napisał książkę "Non- stop dookoła świata", wydaną w roku 1983.

Kapitan Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem, który solo i non-stop opłynął świat i trzecim żeglarzem na świecie. Przed nim dokonali tego Anglicy: Robin Knox-Johnston na jachcie "Suhaili" (Falmouth-Falmouth od 14 czerwca 1968 do 22 kwietnia 1969) oraz Chay Blyth na jachcie "British Steel" (Hamble-Hamble od 18 października 1970 do 6 sierpnia 1971). Kapitan Henryk Jaskuła pobił również ówczesny rekord świata w długości przebywania na morzu non-stop w rejsie samotnym, który należał do Robin Knox-Johnstona i wynosił 313 dni.

Po rejsie dookoła świata ponownie, tym razem z żoną i córką, popłynął do Argentyny. Rejs trwał od 23 października 1980 do 4 czerwca 1981 roku. Zabrał wtedy ze sobą m.in. dwa woreczki z ziemią z miejsc urodzenia jego rodziców. Po powrocie z Argentyny kapitan Henryk Jaskuła rozpoczął organizowanie następnego rejsu solo non-stop dookoła świata "w przeciwna stronę". Stan wojenny przyhamował te plany na dwa lata.

Z Gdyni wyruszył 19 sierpnia 1984 roku na jachcie "Dar Przemyśla". W Skagerraku ujawnił się mocny przeciek. Nie mogąc zlokalizować ani opanować tego przecieku zawrócił i po 19 dniach od wyjścia zawinął do Gdyni. Po kilku miesiącach awaria została rozpoznana i usunięta w Stoczni Jachtowej w Gdańsku. Ponowne wyjście w rejs zostało przełożone na lipiec 1986 roku. Rejs jednak nie rozpoczął się.

Nowe władze Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego zorganizowały w 1987 roku na s/y "Dar Przemyśla" rejs na Kubę do Hawany, jednak jacht nigdy do niej nie dopłynął. W dniu 20 grudnia 1987 roku jacht wpadł na próg skalny w odległości 100 m od linii brzegowej i został rozbity osiadając na płyciźnie obok kubańskiego przylądka Punta Brava. Przemyśl stracił jacht, a plan drugiego rejsu dookoła świata został ostatecznie przekreślony. Rozbicie jachtu było dla kapitana Henryka Jaskuły wielką tragedią.

Po konflikcie z PrOZŻ Henryk Jaskuła wycofał się z aktywnego żeglarstwa, pisząc od czasu do czasu artykuły dla żeglarskich czasopism i dzieląc się swoim doświadczenie w wywiadach prasowych.

Kapitan Henryk Jaskuła razem z kapitanem Aleksandrem Kaszowskim otrzymał drugą nagrodę Rejs Roku 1973 za wyprawę na Horn (Valparaiso- Buenos Aires) oraz 90-dniowy rejs Buenos Aires - Hel. Kapitan Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za rozsławianie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni w świecie. Od ówczesnego prezesa GKKFiT otrzymał Medal "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe". W roku 1980 otrzymał Srebrny Sekstant I Nagroda za Rejs Roku, a w maju tego roku został uroczyście wpisany do Księgi Zasłużonych dla Województwa Przemyskiego.

Kapitan Henryk Jaskuła jest członkiem Klubu Żeglarzy Samotników, członkiem Bractwa Kaphornowców z legitymacja Nr 3 oraz honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago z legitymacją Nr 1. W czerwcu 2007 otrzymał godność honorowego członka Polskiego Związku Żeglarskiego. W maju 2008 otrzymał uroczyście akt nadania Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. W dniu 8 lutego 2013 r. został nagrodzony Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich.

Źródło: www.zozz.com.pl

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922