TYP: a1

Inauguracja sezonu ZOZŻ 2014 na przystani SEJK Pogoń

poniedziałek, 19 maja 2014
Wiesław Seidler
Maj w pełni, większość jachtów już na wodzie. Przy pięknej, prawdziwie żeglarskiej pogodzie – było słonecznie i wietrznie – w sobotę 17 bm. na szczecińskiej przystani SEJK Pogoń nad jeziorem Dąbie, odbyła się okręgowa Inauguracja Sezonu Żeglarskiego ŻOZŻ 2014, będąca równocześnie inauguracją Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Całość uroczystości prowadzili gospodarze mariny Pogoń - komandor Marek Czaja, wicekomandor i prezes Związku Portów i Przystani Jachtowych Zbigniew Jagniątkowski, oraz prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski. Na placu zebrali się licznie żeglarze ze Szczecina i Pomorza Zachodniego, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich oraz goście z całej Polski, którzy zjechali do nas w związku z obchodami rocznic 90-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski.

Inauguracja sezonu rozpoczęła się tradycyjnie od ceremoniału podniesienia bandery, potem wystąpił Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski – podsumował krótko dokonania naszych żeglarzy w ubiegłorocznym sezonie, i dobrą sytuację naszego Okręgu na starcie do sezonu 2014, życząc pomyślnych wiatrów w nowym sezonie 2014 roku. Podobnie gratulowali żeglarzom i życzyli wszystkim „stopy wody” marszałek Olgierd Geblewicz i wiceprezydent Szczecina Bogdan Jaroszewicz. Wszyscy podkreślali też wyjątkowość Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, jego ważną rolę na rzecz promocji regionu, a także unikatowość w skali całego kraju.


Następnie prezes ZOZŻ oraz goście honorowi wręczali wyróżnienia dla osób szczególnie zasłużonych dla żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Medal PZŻ „Za Wybitne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego” otrzymał znany kapitan jachtowy Maciej Krzeptowski, a Medale 90-lecia PZŻ odebrali Zbigniew Zalewski i Zbigniew Kosiorowski; wręczał je Sekretarz Generalny PZŻ Zbigniew Stosio. Były też cztery Odznaki ZOZŻ „Zasłużony dla Żeglarstwa Szczecińskiego”, dla kolegów – działaczy: Anny Kamińskiej, Prezesa UKS „Szkwał” Złocieniec, Waldemara Karbowego z YKP Szczecin, Władysława Kijowskiego, KWŻ-ta JK HOM Szczecin i Bogdana Włochala, projektanta naszych marin. Pamiątkowe statuetki otrzymali z kolei: MKS „Szkuner” w Myśliborzu, z okazji 50-lecia Klubu i przedstawiciele władz Złocieńca i Drawska Pomorskiego, dzięki którym realizowane są w powiecie inwestycje żeglarskie, w tym Starosta Drawski Stanisław Cebula, Burmistrz Miasta Złocieniec Waldemar Włodarczyk i Przew. RM Złocieniec Urszula Ptak (wszyscy wyróżnieni na zdjęciach). Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem i koncertem szantowym, przy którym jeszcze przez kilka godzin trwały rozmowy, wspomnienia i omawiano plany na nowy sezon.


Sezon żeglarski ZOZŻ 2014 został otwarty. Pomyślnych wiatrów!!!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: Tak w sobotę na przystani SEJK Pogoń świętowali żeglarze.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628