TYP: a1

Francuski Finał w Szczecinie

środa, 4 maja 2022
Informacja prasowa

Zwycięstwem Maxime Mesnila zakończyły się regaty Szczecin Match Race 2022. W finale pokonał swojego rodaka Aureliena Pierroz. Podium skompletowała estońska załoga Mati Seppa. Najlepsza polska załoga Igora Tarsiuka zakończyła regaty na 4 miejscu.

Regaty w ramach Polish Match Tour tradycyjnie zaliczane były do rankingu Pucharu Świata oraz dodatkowo były drugą eliminacja cyklu World Match Racing Tour. Rozegrano je na jeziorze Dąbie z bazą w Centrum Żeglarskim.

W piątek dzień rozpoczął się od czekania na silniejszy wiatr, który pojawił się około godziny 12. Od początku doskonale radziła sobie załoga Pierroza, wygrywając wszystkie kolejne mecze. Mesnil wraz z Tarasiukiem i aktualnym Mistrzem Polski Patrykiem Zbroją zajmowali kolejne miejsca notując po 4 i 5 zwycięstw. Słabszy początek zanotowały faworyzowane załogi Tarnackiego, Seppa i Wosińskiego oraz jedyna kobieca załoga w stawce prowadzona przez Pauline Courtois, aktualną liderkę kobiecego rankingu Pucharu Świata.

Drugi dzień rozpoczął się identycznie, z tym że wiatr pojawił się jeszcze później. Komisji regatowej udało się dokończyć rundę eliminacyjną Round Robin czyli każdy z każdym. Na prowadzeniu pozostał niepokonany Pierroz tym samym awansując prosto do półfinałów. Kolejnych 6 zawodników przeszło do fazy ćwierćfinałów, gdzie Mesnil wybrał jako przeciwnika Patryka Zbroję, Mati Sepp wybrał Łukasza Wosińskiego a pozostała dwójka Polaków czyli Tarasiuk i Tarnacki utworzyli trzecią parę. Wszyscy walczyli w systemie pucharowym do 3 zwycięstw.

Mesnil pierwszy wyścig wygrał, ale w drugim Zbroja wystartował lepiej i doprowadził do remisu. Sepp dość pewnie pokonał w obu wyścigach Wosińskiego natomiast w trzecim w pierwszym wyścigu wygranym przez Tarasiuka doszło do poważnej kolizji i uszkodzenia jednego z jachtów i przerwaniu rywalizacji w tej parze. Na tym zakończono rywalizację w sobotę pozostawiając dokończenie ćwierćfinałów oraz półfinały i finał na niedzielę.

Niedziela rozpoczęła się od lekkiego wiatru który umożliwił dokończenie meczy Mesnila ze Zbroją (3-1 dla Francuza) oraz Seppa z Wosińskim (3-1 dla Estończyka). Tarnackiemu udało się po zaciętym wyścigu wygrać z Tarasiukiem, ale limit czasowy uniemożliwił kontynuowanie rywalizacji i do półfinałów awansował Tarasiuk.

W półfinale Pierroz wybrał Tarasiuka, więc Mesnil spotkał się z Seppem. Jednak pierwsze wyścigi zostały przerwane z powodu braku wiatru. Wiatr pojawił się dopiero około godz. 14 i umożliwił rozegranie tylko finałów i meczu o 3 miejsce.

W meczu o brąz. Sepp pokonał 2-0 Tarasiuka, natomiast w finale dwa pierwsze wyścigi wygrał Mesnil, kolejny wygrał Pierroz i regaty zostały zakończone z powodu limitu czasu.

Końcowa klasyfikacja:

  1. Maxime Mesnil (FRA)– Match in Black by Normandy Elite Team
  2. Aurelien Pierroz (FRA) – Match Again by Normandy Elite Team
  3. Mati Sepp (EST) – Eesti Liit Team
  4. Igor Tarasiuk – Porta Yacht Club Gdańsk
  5. Patryk Zbroja – Yacht Klub Polski Szczecin
  6. Łukasz Wosiński – HRM Racing Team
  7. Przemysław Tarnacki  - Albert Riele Sailing Team
  8. Pauline Courtois (FRA) – Match in Pink by Normandy Elite Team
  9. Patrick Croghan (GBR) – UEA – University Of East Anglia
  10. Michał Brzozowski – Brzoza Sailing Team

Regaty sędziowała 9 osobowa międzynarodowa komisja z arbitrami z Niemiec, Szwajcarii, Grecji i Polski.

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939