TYP: a1

Finał PPJK na Jezioraku

wtorek, 7 września 2010
Jacek Olubiński

PPJKW dniach 3 – 5 września br. przystań żeglarska „Pod Omegą” gościła finalistów Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. W Iławie,na wodach Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce, 16 załóg ścigało się w regatach o tytuł najlepszego sternika sezonu.


Do zawodów stanęli najwyżej notowani sternicy, którzy przez cały sezon brali udział w regatach eliminacyjnych na terenie całego kraju zdobywając punkty do rankingu. Czwartek i piątek były dniami rozgrywek i kwalifikowały 8 najlepszych załóg do ścisłego finału, który organizowany był już po raz 15, jednak po raz pierwszy w Iławie. Tegoroczny finał odbył się na jachtach klasy Omega.

Pierwszy dzień eliminacji został rozegrany pod zdecydowane dyktando Karola Górskiego, tuż za nim Ryszard Osmański, który po zaciętej walce wygrał z Piotrem Adamowiczem. Jako czwarty do finału awansował Łukasz Dziewięcki. Piątkowa grupa eliminacyjna padła łupem Macieja Grodzkiego, jako drugi awansował Maciej Bufal, tuż za nim Jan Majko, na czwartym miejscu Piotr Bokota. Po zaciętych pojedynkach eliminacyjnych wszyscy zawodnicy wzięli udział w specjalnie dla nich zorganizowanej biesiadzie.

W sobotni wieczór odbył się piękny koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej idealnie wpasowujący się w klimat tawerny Stanisława Kasprzaka. W przerwie gość regat Waldemar Heflich wręczył blachę dla najlepszych regat roku, która została przyznana regatom Augustów CUP.

Niedziela to walka o tytuł w ścisłym finale. Pierwszy wyścig nie wskazywał na to, że faworyci staną na podium. Jednak od drugiego startu swój koncert rozpoczął Karol Górski, który pięciokrotnie przypłynął pierwszy, tym samym zdecydowanie wygrywając zawody. Do szóstego wyścigu mocno tasowały się pozostałe pozycje regat. Do tego stopnia, że różnica punktowa w 6 biegu była na tyle nieduża, że każdy mógł ubiegać się o drugie i trzecie miejsce. Najlepiej ta sztuka udała się Ryszardowi Osmańskiemu, który zaledwie jednym punktem wygrał z Maciejem Bufalem. Finał po raz pierwszy w historii PPJK został zorganizowany w Iławie i zebrał opinie znakomicie przygotowanej imprezy wśród zawodników, przyjezdnych gości i organizatorów eliminacji cyklu.  Mieli oni okazję podsumować sezon PPJK i wyznaczyć plany na rok 2011.

I miejsce – Karol Górski (klasa T3) – 9 punktów

II miejsce – Ryszard Osmański (klasa T2) – 25 punktów

III miejsce – Maciej Bufal (klasa Żagle500) – 26 punktów


źródło: Jacek Olubiński
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628