TYP: a1

Finał konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

środa, 17 sierpnia 2016
Informacja prasowa
Laureaci konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku „How do we see the Baltic Sea” wrócili z wakacyjnego rejsu. Na przełomie lipca i sierpnia odbyły się dwa tygodniowe rejsy, w trakcie których młodzież zwiedzała polskie i zagraniczne porty. Rejs na pokładzie jachtu True Delphia, z kapitanem Andrzejem Kopytko był dla większości z nich pierwszym żeglarskim doświadczeniem.Uczniowie przekonali się jak wymagającym morzem jest Bałtyk oraz jak fascynujące jest poznawanie bogactwa regionu od strony wody. Załogi wypływały z Gdańska, każda z grup odwiedziła helską Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz tamtejsze fokarium, gdzie młodzież wzięła udział w szkoleniu realizowanym w ramach programu „Błękitna Szkoła”.

Załoga pierwszego rejsu obrała kurs na Szwecję, gdzie zwiedziła Karlskronę oraz urokliwą Wyspę Utklippan. Natomiast uczestnicy drugiego rejsu odwiedzili Gdańsk, Hel, Ustkę, Łebę oraz Jastarnię. Odbyli także wyprawę rowerową w Słowińskim Parku Narodowym, a na zakończenie mieli okazję wystartować w Regatach o Puchar Korsarza, gdzie załoga jachtu True Delphia zajęła piąte miejsce.

Oprócz laureatów z Polski w rejsie wzięła udział także reprezentantka Litwy. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstaw rzemiosła żeglarskiego – wiązania węzłów, podstawy nawigacji w dzień oraz w nocy, oznakowania statków, ale przede wszystkim nauczyli się współpracy w zespole i myślę, że to jest wartość, którą wyniosą z tego doświadczenia i która najbardziej przyda im się w życiu – mówi kapitan Andrzej Kopytko, który przygotowuje się do startu w legendarnych, oceanicznych regatach samotników OSTAR 2017.Celem konkursu było poznanie spojrzenia młodzieży na region Morza Bałtyckiego, zaangażowanie uczniów w dialog i ożywienie morskich tradycji przez współpracę i wymianę doświadczeń. Dzięki wakacyjnemu rejsowi, laureaci zyskali wspólną perspektywę i lepiej zrozumieli podobieństwa oraz różnice, które budują kulturę regionu Morza Bałtyckiego.

Zachęcamy do oglądania krótkiego filmu podsumowującego żeglarską przygodę laureatów konkursu „How do we see the Baltic Sea”

Coroczny konkurs Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku organizowany jest dzięki zaangażowaniu sponsorów – Ferrero Polska, w ramach programu Kinder+Sport oraz Grupie LOTOS.

Konkurs „How do we see the Baltic Sea” realizowany był pod patronatem honorowym Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (wraz z początkiem lipca prezydencję objęła Islandia), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Global Compact w Polsce – polskiego przedstawicielstwa największej na świece inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ, działającej na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu. Tagi: edukacja morska, rejs, Bałtyk, konkurs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872