TYP: a1

Filmy „Architekt” oraz „Jerzy i Jerzy na jeziorach” poruszyły widzów 8 Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm

środa, 5 grudnia 2018
Informacja prasowa

W niedzielę 2 grudnia w warszawskim kinie Luna zakończył się 8 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Festiwal trwał dwa dni, pokazano 12 filmów z całego świata, a na scenie kina pojawiali się przyjaciele festiwalu i specjalni goście. Odbył się pokaz wyróżnionego przez jury filmu konkursowego i ogłoszona została Nagroda Publiczności.

[t][/t] [s]Fot. Piotr Minkiewicz[/s]

Jury festiwalu spośród nadesłanych filmów na konkurs filmów amatorskich „A morze kręci mnie” wyróżniło film Michała Olszewskiego pt. „Żeglujące głowy”.   

Redaktor Andrzej Radomiński, wygłaszając laudację  przyznał, że jurorów urzekła prostota pomysłu autora polegająca na zadawaniu wszystkim bohaterom filmu jednego, tego samego pytania „Dlaczego żeglujesz” i rejestrowaniu ich odpowiedzi. Odpowiedzi zaskakujących, niespodziewanych, czasem humorystycznych, ale zawsze autentycznych i szczerych.

Pochodzący z Gdańska Michał Olszewski, zawodowy żeglarz i filmowiec amator, inspirował się filmem Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające głowy” co także zostało zauważone i docenione przez jurorów. Gromkie brawa publiczności po zakończeniu projekcji filmu potwierdziły słuszność decyzji. Nagrodą rzeczową jaką w imieniu autora przebywającego aktualnie na rejsie po drugiej stronie Atlantyku odebrała jego przyjaciółka Karolina Mróz jest tygodniowy rejs żaglowcem STS Fryderyk Chopin.

Publiczność festiwalu jako najlepszy film wybrała obraz pt. „Architekt” (tyt. oryg. „The boatmaker”). Autor Casey McGarry w swoim filmie opowiedział o trwającej 25 lat, a graniczącej wręcz z obsesją budowie drewnianego jachtu, prowadzonej przez mieszkającego w Kalifornii emerytowanego architekta. Proces budowy realizowany z niebywałą wytrwałością, któremu towarzyszyły również sytuacje trudne i dramatyczne został zilustrowany przepięknymi zdjęciami, tworząc historię która poruszyła publiczność festiwalu.  

Drugim tytułem, który równie silnie urzekł warszawską publiczność był bardzo kameralny film o przyjaźni dwóch żeglarzy pt. „Jerzy i Jerzy na jeziorach” , polskiego reżysera Piotra Małeckiego. Film zdobył drugie miejsce w konkursie publiczności, zdobywając jedynie kilka głosów mniej od zwycięzcy. Po projekcji, na scenie kina odbyło się bardzo emocjonalne spotkanie z reżyserem i jednym z bohaterów. Rozmowa z Panem Jerzym Kremky została nagrodzona wielokrotnymi brawami przez widzów festiwalu.

Festiwal Filmów Żeglarskich odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego. Patronami medialnymi wydarzenia są Magazyn Wiatr oraz portal Żeglarski.info.  Fundatorem nagrody w konkursie filmów amatorskich jest firma 3 Oceans, armator żaglowca STS fryderyk Chopin. Partnerzy festiwalu: Agencja reklamowa Jetline, Szkoła Żeglarstwa Morka, warszawska Tawerna Korsarz, Logbooki.pl, TanieRejsy.pl, Wydawnictwo Nautica, Legalna Kultura, Sail24.pl, Zegrze360, Oliva Yacht Paints.

Repliki festiwalu odbędą się w I kwartale 2019 roku w Gdyni, Szczecinie i Rybniku. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.jachtfilm.pl.

 

 

 

Tagi: JachtFilm, festiwal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 November

Zmarł Jerzy Tarasiewicz. Człowiek, który przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki słynnemu rejsowi przez Atlantyk na tratwie "Chatka Puchatków"
wtorek, 14 listopada 2017
W chińskim mieście Kanton zwodowano pierwszy na świecie w pełni elektryczny statek
wtorek, 14 listopada 2017
W Londynie w wieku 83 lat zmarł Jack Holt, angielski żeglarz, działacz żeglarski i konstruktor jachtowy, m.in. Cadeta, Horneta i Ramblera.
wtorek, 14 listopada 1995
Wyruszył z Gdańska s/y "Swarożyc" z Kapitanem Aleksandrem Bereśniewiczem na pokładzie. Zimowy rejs zakończył się dziewięć dni później, po przebyciu 637 mil.
niedziela, 14 listopada 1971