TYP: a1

Festiwal Shanties 2022 coraz bliżej

niedziela, 13 lutego 2022
Informacja prasowa

Wielkimi krokami nadchodzi najbliższa, XLI edycja festiwalu Shanties 2022 - "Rozśpiewany rejs". W tym roku festiwal będzie mił wymiar szczególny. Będziemy wspominać wielkich nieobecnych, których pożegnaliśmy w ostatnim czasie: Jurka Porębskiego, Mirę Urbaniak – postacie ważne nie tylko dla środowiska żeglarskiego, będziemy celebrować miniony jubileusz 40 – lecia festiwalu, który w ubiegłym roku świętowano jedynie w sposób wirtualny.

Jak zwykle Tawerna Skipperów jest patronem medialnym wydarzenia. 

Od 24 do 27 lutego, na 4 festiwalowe dni, 12 koncertów na 3 scenach oraz muzyczny plener szantowy zabieramy publiczność w Krakowie w rozśpiewany rejs, cytując słowa piosenki „Krakowskie Szanty: „Znów przeminął rok,(…) kołysanie szant rozkołysem dojdzie do ośnieżonych Plant (...), by przycumować z rufy ten podwawelski gród”. 

 

PROGRAM

24 lutego (czwartek) 

RADIO KRAKÓW Studio S5 

∙ godz. 20.00 koncert ballad „Rzuć mnie mała” 

wystąpią m. in.:Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj Nim festiwalowy żaglowiec wypłynie na pełne morze, pierwszy koncert łagodnym i nieśpiesznym nastrojem wprowadzi publiczność w festiwalowy rejs. To miejsce przeznaczone szantowym bardom i solistom. 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port Miejsce od początku swego istnienia towarzyszące koncertom festiwalowym, stało się "mekką" festiwalowej publiczności, w której koncerty mają już swoją naturalną kuluarową kontynuację. Wspólne śpiewanie szant i spotkania z wykonawcami trwają do białego rana. W tawernie w każdy festiwalowy wieczór spotyka się ponad 400 osób.

25 lutego (piątek) 

KINO KIJÓW 

∙ godz. 11.00 koncert dla dzieci pt: „Morska robota!” – wystąpi zespół Klang 

Widowiska muzyczne zespołu Klang to barwne przedstawienia wypełnione wspólną nauką piosenek żeglarskich napisanych specjalnie dla dzieci, z elementami ruchu i grupowych tańców. Zespół co roku specjalnie na Festiwal Shanties przygotowuje autorski scenariusz koncertu dla dzieci. To nauka o rzeczach ważnych w zabawowej formule. W koncercie pojawiają się tematy związane z ekologią, geografią, czy historią.  

Szorowanie pokładu? Klarowanie żagli? Kambuz? Praca uszlachetnia, a co dopiero praca w otoczeniu fal i dobrze dobranej załogi! Poza tym nauczmy się, że tylko praca dobrze wykonana ma sens. Zwłaszcza na morzu - z którym, jak wiadomo - żartów nie ma... 

∙ godz. 19.00 koncert pamięci Jurka Porębskiego "Dziękuję Ci, Wielka Wodo..." prowadzenie: Sławomir Gołąb, Paweł Delikat i Marek Szurawski 

wystąpią m. in.: Banana Boat, Trio Con Brio, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Old Metropolitan Band, Roman Tkaczyk, Ryczące Dwudziestki, Arek Wlizło 

Koncert jest przypomnieniem wybranych piosenek zmarłego w sierpniu ub.r. Jerzego Porębskiego, „barda ze Świnoujścia”, układających się w muzyczną opowieść o prawdzie naszego losu, zrodzonej w morzu i wśród ludzi morza. Żeby żyć mądrzej, ładniej i z uśmiechem. Koncert wypełnią również wspomnienia o „Porębie” jako muzyku, kompozytorze, człowieku morza, naukowcu, poecie i przyjacielu. Wszystko z bogatą ilustracją muzyczną i nawiązaniem do repertuaru takich zespołów i wykonawców jak the Nierobbers, Banana Boat, Trio CON BRIO, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Arek Wlizło, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Kwartet Skrzypcowy (Jola Gacka plus Co.) 

Słowo wiążące Sławomir Gołąb i Marek Szurawski 

W czasie i po koncercie można będzie zakupić cegiełkę na budowę rzeźby z brązu. Jurek „siądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu, w sierpniu 2022 r. 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

26 lutego (sobota) 

KINO KIJÓW 

∙ godz. 11.00 koncert dla dzieci "Czeka nas bajkowa Wielka Rafa Koralowa" - wystąpi Zejman i Garkumpel 

Wyruszamy na egzotyczną wyprawę na Wielką Rafę Koralową. Ośpiewamy istniejące tam stworzenia (ryby, wieloryby, węże morskie i ...płetwonurka). Dowiemy się co nas lęka na nieznanych wodach i zatańczymy znany już taniec z wysp Pacyfiku. Dowiemy się dlaczego powinniśmy chronić rafę. Trochę ekologii, trochę dydaktyki i nieco ruchu. 

RYNEK GŁÓWNY (Wieża Ratuszowa) 

∙ godz. 14.00 „Szanty w Plenerze”  

czyli wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu 

Trudno uwierzyć, że w tym roku moji 5 lat odkąd szanty goszczą na Rynku Głównym. Najmłodszy punkt programowy festiwalu, w tym roku obchodzi małą rocznicę! Szantowy happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadzi coraz większą liczbę uczestników. Szanty na Rynku to okazja do integracji. Wśród przechodniów, obco lecz ciekawie brzmiące dźwięki, wzbudzają ciekawość i zainteresowanie. Ostrzegamy jednak! Pozytywna wibracja przyciąga, gdyż nie od dziś wiadomo, że szanty przyciągają jak magnes i łączą.  

KINO KIJÓW 

∙ godz. 17.00 koncert pamięci Miry Urbaniak "Ptaki oceanów" 

prowadzenie: Sławomir Klupś i Marek Szurawski 

wystąpią m. in.: Atlantyda, Cztery Refy, The Exmouth Shanty Men, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny", Waldemar Mieczkowski Band, Ryszard Muzaj, Marek Szurawski 

To koncert w którym zabierzemy publiczność na pokłady żaglowców, opowiemy o niesamowitych wyprawach i ludziach pokładu. Ptakami oceanów nazywano wielkie żaglowce, ale tą nazwą można też określić ludzi, którzy morzu i żeglowaniu poświęcili sporą cześć swojego życia. Takimi osobami byli Mira Urbaniak czy Jurek Porębski, którzy odpłynęli w ubiegłym roku "gdzieś, tam na krańce wielkiej wody". Będzie nieco wspomnień, ale nie smutnych, dużo pozytywnej energii i muzyki morza w doskonałym wykonaniu. 

∙ godz. 22.00 koncert „After party 40-tego Shanties” 

prowadzenie: Piotr Kowalewicz i Waldemar Krasowski 

wystąpią m. in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mietek Folk Olsztyn, Ryszard Muzaj, Stara Kuźnia, Marek Szurawski, The Nierobbers, The Pioruners, Zejman i Garkumpel 

W sobotni wieczór chcemy zabrać Was za kulisy festiwalu. Przybliżyć atmosferę towarzyszącą wykonawcom Shanties w chwilę po tym, jak zgasną światła sceny i publiczność rozejdzie się do domów. Spróbujemy odtworzyć legendarne imprezy jakie odbywały się w festiwalowej tawernie Stary Port, czy na korytarzach hotelu Wyspiański. Pokażemy Wam proste pokoncertowe chwile, spędzane w gronie szantowych sław. Opowiemy o ulubionym sposobie spędzania pokoncertowego czasu. Zdradzimy parę tajemnic, kto uczęszcza do klubu fitnes, kto pije wysokoenergetyczne koktajle z jarmużu, kto piecze bezglutenowe ciasta. A to wszystko przy dźwiękach Waszych ulubionych wykonawców.  

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

W sobotni wieczór chcemy zabrać Was za kulisy festiwalu. Przybliżyć atmosferę towarzyszącą wykonawcom Shanties w chwilę po tym, jak zgasną światła sceny i publiczność rozejdzie się do domów. Spróbujemy odtworzyć legendarne imprezy jakie odbywały się w festiwalowej tawernie Stary Port, czy na korytarzach hotelu Wyspiański. Pokażemy Wam proste pokoncertowe chwile, spędzane w gronie szantowych sław.

Opowiemy o ulubionym sposobie spędzania pokoncertowego czasu. Zdradzimy parę tajemnic, kto uczęszcza do klubu fitnes, kto pije wysokoenergetyczne koktajle z jarmużu, kto piecze bezglutenowe ciasta. A to wszystko przy dźwiękach Waszych ulubionych wykonawców.  

27 lutego (niedziela) 

KINO KIJÓW 

∙ godz. 12.00 koncert szanty klasycznej „Jak o prawa upominać się - czyli, czego można nauczyć się na gretingu?”  

wystąpi m. in.: The Exmouth Shanty Men, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Marek Szurawski, The Pioruners 

Siła koncertu tkwi w ponadczasowym uroku szanty klasycznej, którą Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” w perfekcyjny i skuteczny sposób przywraca światu w unikatowej aranżacji. Dzięki tym zabiegom szanta klasyczna pozbawiona zostaje niesłusznego mitu trudnej, dedykowanej starszej i poważnej widowni. Zepchnięte do lamusa, zapomniane, a przywracane słuchaczom szanty klasyczne, w wykonaniu chóru Zawisza Czarny, dostają drugie życie, a koncert staje się spektaklem muzycznym na 30 męskich głosów dopełnionym strojami z epoki i ubarwianym historiami o życiu i obyczajach z pokładu legendarnych żaglowców.  

∙ godz. 16.00 koncert finałowy 41-go Shanties - „Sail to distant shores - Perły i Łotry 30 lat później” prowadzenie: Michał Gramatyka i Wojciech Harmansa 

wystąpią m. in.: Atlantyda, Formacja, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mechanicy Shanty, Perły i Łotry, Sąsiedzi, The Nierobbers, Trzecia Miłość, Własny Port 

Jak się starzeć to w wyśmienitym towarzystwie. Perły i Łotry wkroczą w wiek senioralny otoczeni gronem tetryków. Na szczęście wśród wykonawców nie zabraknie wiecznie młodych Dominiki: Żukowskiej i Płonki. Powspominamy, pośpiewamy, pogramy, a potem położymy się grzecznie spać. Jak na seniorów przystało! 

∙ godz. 22.00 Koncert „Nocne spotkania z piosenką żeglarską” Tawerna Stary Port 

 
Tagi: Festiwal Shanties 2022
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 marca

Zmarł Mieczysław Pluciński, jeden z polskich konstruktorów jachtowych; najsłynniejszą z jego konstrukcji był jacht typu P-7.
poniedziałek, 28 marca 1983
Start z Las Palmas do rejsu dookoła świata Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz na s/y "Mazurek".
niedziela, 28 marca 1976
Urodził się Zbigniew Puchalski, sławny ze swych rejsów na s/y "Miranda" w regatach OSTAR 72 i rejsu dookoła świata.
wtorek, 28 marca 1933