TYP: a1

"Do abordażu!" w Gdańskim Muzuem

wtorek, 31 lipca 2012
28 listopada 2012 roku, w 385. rocznicę bitwy pod Oliwą, Centralne Muzeum Morskie otworzy nową, niezwykłą wystawę "Do abordażu!". Dzięki tej prezentowanej w Spichlerzach na Ołowiance wystawie czasowej zwiedzający będą mieli okazję dokładnie poznać jeden z podstawowych i najstarszych sposobów walki na morzu – abordaż.

Ekspozycja zostanie przygotowana w sposób, który umożliwi zapoznanie się z tematyką specyfiki walki na morzu na przykładzie wybranych wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni wieków – od starożytności aż do współczesności. Dlatego właśnie na wystawie "Do abordażu!" zaprezentowane zostaną bitwy morskie: pod Salaminą (28.09.480 r. p.n.e.), na Zalewie Wiślanym (15.09.1463 r.), pod Oliwą (28.11.1627 r.). Zostaną także omówione działania piratów somalijskich na Oceanie Indyjskim w rejonie tzw. "Rogu Afryki".

Najważniejszą część wystawy będzie stanowić rekonstrukcja fragmentu pokładu działowego okrętu z XVII wieku, na którym znajdą się trzy armaty – zwiedzający będą mieli sposobność nie tylko zapoznania się z warunkami życia i służby na dawnym okręcie, ale również będą mogli przygotować działo do wystrzału, wziąć na cel okręt przeciwnika i… oddać do niego strzał z repliki siedemnastowiecznego działa.

Na wystawie "Do abordażu!" znajdą się cenne zabytki broni białej i palnej z XV, XVI i XVII w. wypożyczone przez CMM ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku, a całość wystawy dopełniać będą okazy uzbrojenia z kolekcji CMM związane z wrakiem szwedzkiego okrętu "Solen", który zatonął w wyniku eksplozji w komorze prochowej podczas bitwy pod Oliwą.

Dodatkowo, na wystawie znajdą się także kopie broni (m.in. elementy uzbrojenia antycznej hoplity i średniowiecznego rycerza), które nie tylko będzie można z bliska obejrzeć, ale również dotknąć i przymierzyć.

Ekspozycja "Do abordażu!" będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnością, znajdą się na niej makiety dotykowe obrazujące stan przed i po bitwie, a materiały informacyjne drukowane będą również w języku Brailla. W ramach działań towarzyszących wystawie odbywać się będą warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży (np. nauka fechtunku), a także cykle wykładów dla dorosłych związane z tematyką wystawy.

Projekt "Do abordażu!" jest współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kosztach partycypuje także Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Źródło: www.cmm.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877