TYP: a1

"Blagodarnost 2" zwyciężyła w 64 Błękitnej Wstędze

wtorek, 6 października 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
Sergey Pavlenko na jachcie „Blagodarnost 2” został zwycięzcą 64 regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Czerwoną Latarnię zdobył Paweł Wysocki na „Interfoodzie”.

Błękitna wstęga
Fot. Tadeusz Lademann

Regaty odbyły się 3 października na Zatoce Gdańskiej przy słonecznej, choć mało wietrznej pogodzie. Na wodzie pojawiło się 112 jachtów. Na ich pokładach było prawie pół tysiąca żeglarzy. W regatach startowali m. in. Mateusz Kusznierewicz, Roman Paszke, Piotr Tarnacki i Jacek Noetzel. Była też załoga pod dowództwem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Ogłoszenie wyników nastąpiło o godz. 18.30 podczas uroczystości zakończenia regat, która odbyła się w hangarze głównego organizatora imprezy Yacht Klubu Stal Gdynia. Wśród gości byli m. in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni a jednocześnie prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, starosta nowodworski Zbigniew Ptak oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego (który był współorganizatorem regat) Bogusław Witkowski.

Zwycięzcą 64 edycji Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej okazał się Sergey Pavlenko na jachcie „Blagodarnost 2” (triumfował również w grupie jednostek powyżej 12 metrów oraz był najszybszym jednokadłubowcem) reprezentujący Jachtklub Stoczni Gdańskiej.

W grupie jachtów o długości od 9 do 12 metrów wygrał jacht „Vihuela”, sternik Eugeniusz Ginter (YK Ustka). W grupie jachtów o długości do 9 metrów zwyciężył jacht „Eryk”, sternik Roman Paszke z Gdańska.

Najlepszym jachtem wielokadłubowym okazał się jacht „Exploder 20”, sternik Wojciech Kaliski z Sopotu. W grupie jachtów mieczowych triumfował jacht „Ocean Sails”, sternik Stanisław Sawko (UKS Wiking Kamienica Królewska). W grupie jachtów Delphia 40 triumfował „Admirał Dickman” sternik Ireneusz Kamiński z AMW w Gdyni. W jachtach dwumasztowych najlepszy był "Portowiec Gdański 2" sternik Mirosław Herszkowicz (PKM Gdańsk).

First Lady 64 regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej została Ewa Górska z UKS Navigo Sopot zaś najszybszą żeńską załogą okazał się „Dobosz” sternik Maria Kurant (JK MW Kotwica).

Słynną Czerwoną Latarnię, nagrodę przechodnią dla jednostki, która jako ostatnia przekroczyła linię mety 64 Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, zdobył jacht „Interfood”, sternik Paweł Wysocki (YK Stal Gdynia).

Wyniki oficjalne na stronie: http://64.blekitnawstega.pl/


Tagi: Błękitna Wstęga
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786