TYP: a1

Bitwa morska w Twierdzy Wisłoujście

czwartek, 28 lipca 2016
Informacja prasowa
W pierwszy weekend sierpnia pod hasłem: „Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy – Zobacz jak wyglądał XVII wiek w Gdańsku” będziemy mogli przenieść się do Wisłoujścia sprzed 300 lat. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym z Polski i zagranicy (ponad 150 osób) zobaczymy muszkieterów, pikinierów, ćwiczenia oddziałów piechoty i artylerii, będziemy mogli potargować się przy straganach rzemieślniczych, spróbować sił w dawnym rzemiośle, odwiedzić kwaterę dowódcy Twierdzy, przymierzyć dawne elementy wyposażenia żołnierzy i posłuchać ciekawostek o epoce.„Pragniemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów. Często nas pytano o możliwość zwiedzenia twierdzy po inscenizacji, by zobaczyć z bliska jak wyglądało życie w tym miejscu.” – mówi Maciej Flis, event manager działu marketingu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. „Kluczowym wydarzeniem historycznym, które będziemy chcieli przedstawić w trakcie obu spotkań będzie bitwa, która miała miejsce pod latarnią Twierdzy Wisłoujście w 1628 roku. Chcemy rozwinąć ten pomysł w przyszłych latach do kilkudniowego festiwalu który będzie odbywać się regularnie.”

Przewodnicy Twierdzy Wisłoujście tego dnia wprowadzą Widzów w wydarzenia, które miały tu miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Usłyszymy o przemianach w sztuce obronnej twierdz na przełomie XVI i XVII stulecia, wizycie króla Zygmunta III Wazy, dziejach floty polskiej stacjonującej pod Twierdzą, Bitwie pod Oliwą 1627 roku i szwedzkim kontrataku na polską flotę w 1628 roku. Na placu przed fortem Twierdzy na zwiedzających będą czekały punkty gastronomiczne, kuchnia polowa, foodtrucki oraz strefa rekreacyjna, gdzie przy kawie będzie można usiąść przy stoliku lub leżakach i odpocząć w cieniu drzew.

Wielkim finałem tegorocznej Bitwy Morskiej będzie widowisko BITWA MORSKA – TAJEMNICE TWIERDZY WISŁOUJŚCIE. Dnia 13 sierpnia 2016 r. o godzinie 21:30 „Bitwa Morska” przedstawiona będzie w odmiennej formule od poprzednich edycji. Wydarzenie ma mieć atrakcyjną oprawę – o historii tego wyjątkowego miejsca mają opowiedzieć lasery, pirotechnika, video mapping 3D. Elementem oprawy będą, zgodnie z tradycją, także ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływający okręt.

„Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcieli by dowiedzieć w atrakcyjny i przyjazny sposób czegoś więcej o historii Twierdzy Wisłoujście, ujścia Wisły w tym dzielnicy Nowy Port i Westerplatte. Widowisko kierujemy także do tych z Państwa, którzy od Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oczekują więcej niż organizowanie tradycyjnych wystaw, o czym świadczy dobór narzędzi przekazu oraz pora spektaklu. Nigdy do tej pory nie zdecydowaliśmy na organizację tak dużego wydarzenia w nocy. Tym razem podejmujemy to wyzwanie. Pierwsza, tegoroczna odsłona Kina pod Wartownią nr 1 na Westerplatte pokazała, że w opinii gdańszczan te formy przekazywania wiedzy to równie ważny kierunek naszych działań. Reaktywacja „Bitwy Morskiej” wpisuje się w nową misję i wizję naszej Instytucji. Chcemy być ulubionym Muzeum gdańszczan. Twierdza, jako nadal skrywająca wiele tajemnic wizytówka turystyczna naszego miasta nadaje się do tego celu wyśmienicie. Mamy nadzieję, że wybór środków przekazu i nocnej pory spotęguje ilość emocji i wrażeń wśród licznie zebranej widowni.” – mówi Michał Pietrzak, kierownik Działu Marketingu MHMG.

Scena dla widowni, wzorem zeszłych lat, zlokalizowana będzie na placu przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie, a więc naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Widowisko przewidziane jest na ok. 40 minut. Spektakl jest bezpłatny.

„Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy – Zobacz jak wyglądał XVII wiek w Gdańsku”

6 sierpnia (sobota), 2016 rok, godz. 10:00-18:00
Twierdza Wisłoujście, Fort Carre
Ul. Stara Twierdza 1

Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem, czas zwiedzania: 1,5-2 godz.

Ceny biletów: Normalny: 12.00 zł; Ulgowy: 6.00 zł; Rodzinny: 25.00 zł; Normalny grupowy: 11.00 zł; Ulgowy grupowy: 5.00 zł
Uwaga! Dostępne tego dnia miejsca parkingowe znajdować się będą przy przystani promu oraz tramwaju wodnego.

BITWA MORSKA – TAJEMNICE TWIERDZY WISŁOUJŚCIE
13 sierpnia (sobota), 2016 rok, Godz. 21:30
Twierdza Wisłoujście, nabrzeże od strony Nowego Portu ul. Starowiślna.
Wstęp wolny

Tagi: Wisłoujście, twierdza, bitwa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922