TYP: a1

"Barlovento II" już w domu

poniedziałek, 27 października 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Jacht „Barlovento II” przybił w sobotę 25 października do nabrzeża w gdyńskiej marinie. Jego załoga została ciepło przywitana w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.


Fot. Tadeusz Lademann

„Barlovento II” zacumował w Gdyni punktualnie o godz. 11. Zaraz potem odbyło się spotkanie załogi z dziennikarzami i miłośnikami żeglarstwa, podczas której opowiedziała ona o swoim ponad 4-miesięcznym rejsie w lodach Arktyki. Uczestników wyprawy, w tym jej pomysłodawcę i organizatora Macieja Sodkiewicza, powitali w siedzibie PoZŻ, przedstawiciele partnerów ekspedycji. Wśród nich: prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, zastępca prezydenta Tczewa Zenon Drewa, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, jak również bezanmaszt Bractwa Kaphornowców Bohdan Sienkiewicz.

„Barlovento II” wyruszył w rejs z Gdyni w połowie czerwca z ambitnym celem dopłynięcia najdalej na północ w historii żeglarstwa. Co prawda cel ten nie został osiągnięty, bo na przeszkodzie stanął lód, ale ekspedycja i tak zapisuje się w annałach jako jedna z największych arktycznych wypraw w dziejach polskiego żeglarstwa.

Więcej znaleźć można na stronie www.lodowe-krainy.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932