TYP: a1

Ateńscy wioślarze, kreteńscy piraci i początki rzymskiej floty

czwartek, 16 maja 2019
Informacja prasowa

Uniwersytet Gdański, Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na IV Studencką Konferencję „Pomorskie Sympozjum Antyczne”, która rozpocznie się 17 maja 2019 roku o  godzinie 9:00 w Ośrodku Kultury Morskiej.

Tematem tegorocznej edycji sympozjum jest „Walka na morzu w starożytności”. Referaty wygłoszą badacze z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej UG, w tym prof. Nicholas Sekunda i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz goście z zagranicznych ośrodków naukowych: prof. Nathan Badoud ze szwajcarskiego uniwersytetu we Fribourgu, specjalizujący się w dziejach floty rodyjskiej, prof. Boris Rankov z Royal Holloway College na Uniwersytecie Londyńskim, specjalista w zakresie antycznych konstrukcji okrętowych, zaangażowany m.in. w powstanie repliki greckiej triremy o nazwie „Olympias” oraz dr David Blackman, emerytowany pracownik Uniwersytetu Oxfordzkiego, fachowiec w temacie antycznych portów.

Zakres tematyczny wystąpień będzie bardzo szeroki: od minojskiego panowania na morzu, przez dywagacje nad wytrzymałością greckich galer i początki rzymskiej floty, aż po dawne stocznie czy pochówki łodziowe. Z uwagi na międzynarodowy charakter i zagranicznych gości, część prelekcji odbywać się będzie w języku angielskim. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Tagi: morze, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 January

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871