TYP: a1

Aleksander Arian mistrzem, a Marcin Rudawski wicemistrzem Europy w klasie Laser Radial

poniedziałek, 27 maja 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Aleksander Arian zdobył złoty, a Marcin Rudawski srebrny medal mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Natomiast drugi w kategorii U21 był Michał Krasodomski, a podczas mistrzostw świata juniorów w klasie Laser 4.7 w Hyeres na najniższym stopniu podium w kategorii U16 stanęła Lilly May Niezabitowska.

[t][/t] [s]Fot. Laser Europeans Porto 2019 / Joao Ferrand[/s]

W dniach 20-25 maja odbyły mistrzostwa Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn w Porto oraz mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser 4.7 w Hyeres na południu Francji. Obie imprezy mają formułę otwartą więc mogli startować w nich zawodnicy spoza Europy. Na starcie seniorskich regat stanęło 323 zawodników z 54 krajów. Z kolei w zmaganiach juniorów ścigało się 397 młodych żeglarzy z 36 krajów. Jest to rekord frekwencji tej imprezy.

Najwięcej powodów do radości mieli nasi reprezentanci w nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn, gdzie złoty medal wywalczył Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), a wicemistrzem Europy został Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa). Lepszy początek imprezy miał Arian, ale po trzech dniach regat Rudawski dogonił go na odległość zaledwie trzech punktów. Jednak później rzeszowianin wygrał pięć wyścigów z rzędu i zdecydowanie zwyciężył. Z kolei żeglarz z Warszawy stanął na drugim stopniu podium i jest to jego pierwszy w karierze tytuł wicemistrza Starego Kontynentu, po tym jak w latach 2010-2017 zostawał mistrzem, a w 2018 roku cieszył się z brązu. Bardzo dobrze zaprezentowali także młodzi Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) i Piotr Malinowski (MOS SSW Iława). Pierwszy z nich był piąty, ale wywalczył srebrny medal ME w kategorii U21, a drugi zajął ósme miejsce w rywalizacji z seniorami oraz czwarte w klasyfikacji młodzieżowej.

Wysoko w olimpijskiej kategorii kobiet uplasowały się nasze dwie czołowe zawodniczki. Piętnaste miejsce (dwudzieste ogólnie) zajęła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), natomiast na osiemnastej pozycji (dwudziestej trzeciej ogólnie) ostatecznie swój występ ukończyła mistrzyni Polski Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która przed rokiem była trzynasta. Z kolei na czterdziestej dziewiątej pozycji (sześćdziesiątej pierwszej ogólnie) zatrzymała się Anna Brzozowska (CŻ Szczecin), a siedemdziesiątą piątą lokatę (setną ogólnie) zajęła Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława). Zwyciężyła brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, a także igrzysk w Rio de Janeiro, Dunka Anne-Marie Rindom, przed najlepszą przed rokiem wicemistrzynią świata oraz złotą medalistką ostatnich igrzysk, Holednerką Marit Bouwmeester i aktualną mistrzynią świata Belgijką Emmą Plasschaert.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w klasie Laser Satandard został Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który zajął trzydzieste miejsce (czterdzieste piąte ogólnie). Trzydziestą piąty (pięćdziesiąty ogólnie) był Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), a na czterdziestej ósmej pozycji (sześćdziesiątej ósmej ogólnie) znalazł się Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin). Klasyfikację ogólną wygrała wicemistrz świata, Australijczyk Matthew Wearn, a na podium mistrzostw Europy stanęli dwaj zawodnicy z Wielkiej Brytanii, Lorenzo Chiavarini i Nick Thompson oraz brązowy medalista zeszłorocznych mistrzostw świata, Niemiec Philipp Buhl. Broniący tytułu, Cypryjczyk Pawlos Kondidis był czwarty.

Zawody w Porto były drugą imprezą, w której Polacy mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Podczas zeszłorocznych mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich w duńskim Aarhus przepustkę dla kraju w klasie Laser Radial kobiet wywalczyła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która zdobyła wtedy także dziewięć punktów do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście imiennej kwalifikacji olimpijskiej. Jeden punkt zainkasowała również Agata Barwińska (MOS SSW Iława). W portugalskich regatach jeden punkt za piętnastą pozycję zdobyła Kwaśna, która ma już ich w dorobku dziesięć. Inaczej sytuacja wygląda w klasie Laser Satandard, gdzie żaden z polskich żeglarzy nie zdobył jeszcze ani kwalifikacji olimpijskiej dla kraju, ani punktów do klasyfikacji wewnętrznej.

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami zaliczanymi do klasyfikacji wewnętrznej w klasach Laser Standard oraz Laser Radial, poza zawodami w Porto, będą jeszcze tegoroczne mistrzostwa świata seniorów w Japonii, które odbędą się w lipcu oraz mistrzostwa świata i Europy w 2020 roku, pod warunkiem zakończenia do dnia 31 maja. Nasi zawodnicy klasy Laser Standard powalczą na tegorocznych MŚ także o kwalifikację dla kraju, gdzie przepustkę olimpijską będzie mogło zdobyć pięć państw.

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy mogą zdobyć punkty do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane są miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata jest to przedział od miejsca 1. do 20.

W tym samym czasie, co w Porto, ścigali się także młodzi Polacy podczas mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser 4.7 we francuskim Hyeres. Tutaj także mamy się z czego cieszyć, ponieważ trzecie miejsce w kategorii U16 zajęła Lilly May Niezabitowska (SJK Kotwica Tarnobrzeg), która ogólnie była piętnasta. Poza tym w klasyfikacji U16 w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery Polki: Laura Szulc - 4. miejsce, Klara Sobczak  - 5. miejsce (obie ChKŻ Chojnice), Marysia Prus-Głowacka - 7. miejsce (AZS Poznań), Natalia Nadrzewia - 9. miejsce (UKS Zalew Kielce). Z kolei dziewiąty ogólnie wśród chłopców był Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Mistrzami Europy zostali Włoszka Alessia Palanti oraz Izraelczyk Yogev Alcalay.