TYP: a1

Agnieszka Skrzypulec triumfuje w Sopocie!

poniedziałek, 20 czerwca 2022
Informacja prasowa

Pierwsze Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet przeszły do historii. W dniach 18-19 czerwca na wodach wokół sopockiego molo kibice mogli podziwiać najlepsze polskie żeglarki. Regaty zakończyły się bez niespodzianki – zwycięstwem załogi wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec, ale za ich plecami 4 kolejne utytułowane załogi walczyły do ostatniego wyścigu o miejsca na podium pierwszych regat w projekcie Women On Water.


Organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie regat w dynamicznym i ciekawym dla kibiców formacie ligowym. Lista startowa lśniła od wielkich nazwisk, a liczbę tytułów mistrzowskich długo można by liczyć. Eksperci i komentatorzy byli zgodni co do tego, że faworytką Mistrzostw będzie Agnieszka Skrzypulec, srebrna medalistka ostatnich Igrzysk Olimpijskich, która w swojej załodze zebrała kolejne mocne zawodniczki Magdalenę Kwaśną, Hannę Dzik i Annę Brzozowską.


Pierwszy dzień regat przywitał zawodniczki kręcącym zachodnim wiatrem. Na trudnej trasie faworytki zaczęły od przeplatania zwycięstw i słabszych wyścigów. Na prowadzenie po pierwszej części dnia wyszła załoga Katarzyny Barabasz, zawodniczki z dużym doświadczeniem ligowym i meczowym. Znakomitą serię trzech zwycięstw z rzędu zanotowała załoga Aleksandry Melzackiej. Bardzo dobrze regaty rozpoczęła też załoga Julii Szmit, reprezentująca barwy Sztorm Grupy. W drugiej połowie dnia Agnieszka Skrzypulec ustabilizowała formę. Nie wypadając poza trójkę w ostatnich sześciu wyścigach dnia ustawiła swoją załogę na prowadzeniu.
W niedzielę Sopot pokazał swoje prawdziwe oblicze. Załogi musiały wykazać się świetnym dopasowaniem do zmiennych warunków rozpoczynając pierwsze wyścigi w słabym wietrze i na płaskiej wodzie, a kończąc ostatnie przy 20 węzłach wiatru z kierunku Helu i sporej fali. Początkowo przebłyski zanotowały załogi Gabrieli Czapskiej i Barbary Mrozowicz, ale najlepszą załogą drugiego dnia okazała się załoga Rockstars Racing prowadzona przez olimpijkę z Londynu Annę Weinzieher.


Dwa wygrane wyścigi i nie wypadnięcie poza czwórkę pozwoliło im dołączyć do walki o medale. Przed ostatnim 24-tym wyścigiem było wiadomo, że Agnieszka Skrzypulec wraz z załogą, dzięki bardzo równemu pływaniu, zagwarantowała sobie zwycięstwo. Za jej plecami o pozostałe dwa medale do ostatniego wyścigu walczyły załogi Katarzyny Barabasz, Aleksandry Melzackiej, Julii Szmit i Anny Weinzieher. Załoga Sztorm Grupy wygrała ostatni wyścig, ale to nie było wystarczające, żeby wspiąć się na podium. Slava Racing Katarzyny Barabasz cieszyła się ze srebrnych medali, a Rockstars Racing Anny Weinzieher z brązowych.


Wyniki Żeglarskich Mistrzostw Kobiet – Women On Water
1. Skrzypulec, Kwaśna, Dzik, Brzozowska – 52 pkt
2. Barabasz, Łoboda, Gwiazda, Maciuszko – 70 pkt
3. Weinzieher, Gołębiowska, Rajchert, Placzke – 70 pkt
4. Szmit, Łapińska, Oleksiuk, Fidecka – 71 pkt
5. Melzacka, Goralska, Romaniuk, Bartosiewicz – 72 pkt

MT Partners Kamila i Maciej Cylupa s.j.
Ul. Lompy 3/2, 71-669 Szczecin
info@ligazeglarska.pl , www.ligazeglarska.pl
6. Remizowicz, Groth, Ruwińska, Łobasiuk – 84 pkt
7. Czapska, May-Niezabitowska, Korszoń, Sobczak – 90 pkt
8. Barwińska, Mrózek-Gliszczyńska, Sołtaniuk, Barwińska-Urbowska – 92 pkt
9. Bronicka, Brzóska-Murach, Szmul, Cieśla – 94 pkt
10. Mrozowicz, Harc, Gill, Zakrzewska – 97 pkt
11. Feret, Bunar, Smela, Węgrzyniak – 139 pkt
12. Żeberska-Kowalska, Kostrzewska, Ryszczyńska, Kamińska-Skrzypczak – 157 pkt

Tagi: regaty, Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958