TYP: a1

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 470

środa, 15 maja 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470, które odbyły się w dniach 9-14 maja we włoskim San Remo.


Nie były to łatwe zawody pod względem warunków pogodowych, ponieważ najpierw zbyt słaby wiatr nie pozwolił na przeprowadzenie wyścigów w sobotę, a następnie poniedziałkową rywalizację uniemożliwiły porywy przekraczające 40 węzłów. W związku z tym zawodnicy przystępowali do wyścigu medalowego mając na koncie zaledwie po sześć startów, a srebrna grupa mężczyzn miała rozegranych pięć biegów. Ostatecznie na starcie stanęło 220 zawodników z 27 krajów. Regaty miały formułę otwartą więc mogli w niej startować także żeglarze spoza Europy.

Niezbyt udany pierwszy dzień regat miały za sobą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które rozpoczęły imprezę falstartem przy wywieszonej czarnej fladze, a później zajęły miejsca trzynaste oraz jedenaste, co dawało im siedemnastą pozycję w klasyfikacji ogólnej, a piętnastą wśród załóg europejskich. Jednak w trzech kolejnych wyścigach zajęły miejsca pierwsze, drugie oraz trzecie i awansowały aż na piątą lokatę, z której ruszały do wtorkowego, podwójnie punktowanego wyścigu medalowego, ze stratą sześciu punktów do trzeciej pozycji i dwunastu do drugiej.

Nasze zawodniczki bardzo dobrze spisały się także podczas ostatniego wyścigu imprezy. Od początku znajdowały się w czołówce, dopływając do pierwszego znaku na trzeciej pozycji. Później podskoczyły jeszcze o jedną lokatę i wpłynęły na metę drugie. To dało im czwarte miejsce w mistrzostwach Starego Kontynentu i stratę zaledwie 1,6 punktu do brązowych medalistek, Holenderek Afrodite Zegers i Lobke Berkhout. Dzięki wygraniu wtorkowego wyścigu nowymi mistrzyniami Europy zostały Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, a na drugim stopniu podium stanęły brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata, Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii.

W kategorii mężczyzn na pięćdziesiątej pierwszej pozycji ogólnie, a trzydziestej czwartej wśród Europejczyków regaty ukończyli Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS). Z kolei jedno miejsce za nimi uplasowali się Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn), którzy są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Klasyfikację ogólną pewnie wygrali wicemistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro, Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan, którzy zwyciężyli aż w pięciu z siedmiu wyścigów. Tytuł mistrzów Europy obronili Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom, a na podium ME stanęli również brązowi medaliści zeszłorocznych mistrzostw świata, Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez oraz aktualni mistrzowie świata, Francuzi Kevin Peponnet i Jeremie Mion.


Włoskie zawody były drugą imprezą, w której Polacy mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju nie udało się co prawda wywalczyć żadnej naszej załodze podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus, ale Agnieszka z Jolą zdobyły tam trzy punkty do klasyfikacji wewnętrznej. Teraz Polki dołożyły do tego dwanaście punktów za 4. miejsce w mistrzostwach Europy i mają ich na koncie piętnaście, a o kwalifikację olimpijską dla kraju powalczą na mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 2-9 sierpnia w Enoshimie. Tam przepustkę na igrzyska będzie mogło wywalczyć sześć państw.

 

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami kwalifikacyjnymi w klasie 470, poza zawodami w San Remo, będą jeszcze wspomniane mistrzostwa świata seniorów w Enoshimie w Japonii oraz mistrzostwa świata i Europy w 2020 roku, pod warunkiem zakończenia do dnia 31 maja.

 

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy będą mogli zdobyć punkty, które zaliczane będą do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane będą tylko miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata będzie to przedział od miejsca 1. do 20.

Pierwsza dziesiątka klasyfikacji mistrzostw Europy w San Remo:

KOBIETY:

1. Camille Lecointre i Aloise Retornaz (Francja)
2. Hannah Mills i Eilidh McIntyre (Wielka Brytania)
3. Afrodite Zegers i Lobke Berkhout (Holandia)
4. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (Polska)
5. Silvia Mas Depares i Patricia Cantero Reina (Hiszpania)

6. Nadine Boehm i Ann-Christin Goliass (Niemcy)
7. Noya Bar-Am I Shahar Tibi (Izrael)
8. Gil Cohen I Noa Lasry (Izrael)
9. Maria Bozi i Rafailina Klonaridou (Grecja)
10. Benedetta Di Salle I Alessandra Dubbini (Włochy)


MĘŻCZYŹNI:

1. Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom (Szwecja)
2. Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez (Hiszpania)
3. Kevin Peponnet i Jeremie Mion (Francja)
4. Deniz Cinar i Ates Cinar (Turcja)
5. Panagiotis Mantis i Pavlos Kagialis (Grecja)

6. Simon Diesch I Philipp Autenrieth (Niemcy)
7. David Bargehr I Lukas Mahr (Austria)
8. Carl-Fredrik Fock i Marcus Dackhammar (Szwecja)
9. Hippolyte Machetti I Sidoine Dantes (Francja)
10. Nitai Hasson I Tal Harari (Izrael)

34. Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (51. ogólnie)
35. Marcin Urbański i Maciej Krusiec (52. ogólnie)
 

Punktacja regat zaliczanych do klasyfikacji krajowej w walce o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio:

 

MISTRZOSTWA EUROPY

I miejsce - 18 punktów, II - 16, III - 14, IV - 12, V - 11, VI - 10, VII - 9, VIII - 8, IX - 7, X - 6, XI - 5, XII - 4, XIII - 3, XIV - 2, XV - 1

 

MISTRZOSTWA ŚWIATA

I miejsce - 23 punkty, II - 21, III - 19, IV - 17, V - 16, VI - 15, VII - 14, VIII - 13, IX - 12, X - 11, XI - 10, XII - 9, XIII - 8, XIV - 7, XV - 6, XVI - 5, XVII - 4, XVIII - 3, XIX - 2, XX - 1

 

Tagi: regaty, Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521