TYP: a1

9-latek z Krakowa pierwszy w Meczowych Mistrzostwach Polski

niedziela, 9 października 2011
UKŻ Horn
Wiele mówi się o sporcie, każdy z Nas wie jak ważna jest aktywność w zabieganych czasach. Miniony weekend jako trzeci z kolei był bardzo udany dla Hornu. Piotr Ogrodnik i Paweł Choroba znów wygrali w pięknym stylu Meczowe Mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich, zarówno w kategorii młodzieżowca jak i seniora. Wygrali wszystkie pojedynki.

Idą w ich ślady młodsi. W Naszym Klubie czynnie pływa ponad 60 osób. Rekreacja i sportowe wyczyny żeglarskie nie tylko bawią, ale i uczą dyscypliny, solidarności, spostrzegawczości. W dniach 1 i 2 października 2011 r. odbyły się VI Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie o Puchar Gór Świętokrzyskich imienia Bernarda Piórkowskiego. Regaty były jednocześnie Otwartymi Mistrzostwami Polski Południowej.

Na starcie w podkieleckiej Cedzynie stanęło 91 zawodników klasy Optimist w wieku od 6 do 15 lat oraz 6 zawodników klasy Laser w wieku od 16-17 lat. W sumie startowało 11 klubów: Horn Kraków, Spójnia Warszawa, Silesia Chełm Śląski, Energetyk Jaworzno, Wiaterni Nowy Targ, Żegluj Lublin, ROZŻ Rzeszów, Zatoka Puck i Szkwał Złocieniec.

Pogoda w pierwszym dniu regat była wymarzona. Piękne słońce i ciepło. Wiatr nie za slaby ale i nie za silny, dzięki czemu nawet najmłodsi uczestnicy regat nie mieli problemów z opanowaniem łódki i mogli się skupić na rywalizacji. Rozegrano cztery wyścigi. W przerwie, na wodzie serwowano słodkie bułeczki oraz napoje. Wyścigi przebiegały bez zakłóceń.

Niestety drugiego dnia powitała nas bezwietrzna pogoda. Po dwóch godzinach na wodzie, w oczekiwaniu na wiatr, Sędzia Główny poddał się, "rzucił ręcznik na deski" i zakończył regaty. Na brzegu, na uczestników czekały już kiełbaski. Organizatorzy wręczyli każdej ekipie tort udekorowany po żeglarsku.

Wystawiliśmy najliczniejszą reprezentację - 19 zawodników, zdobywając tym samym żagiel do optymista ufundowany przez Marszałka Świętokrzyskiego. Wręczył go nam zapalony żeglarz i propagator sportów wodnych, Wicekurator Oświaty Lucjan Pietrzczyk.

Po raz pierwszy w historii stawaliśmy osiem razy na pudle w jednych regatach. Marek Rospond zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski Południowej i był drugi w grupie B chłopców. W grupie B dziewcząt druga była Magda Smagowicz. W kategorii UKS do lat 9 na podium były dwie nasze dziewczynki: 1.Maja Sadowska 2. Ida Stachura 7. Oliwia Osadcow. W kategorii chłopców do lat 9 wygrał Wojtek Konstanty, 2. Filip Fajfer, 3. Groblicki Jakub, 6. Skotniczny Stasiu, 11. Borys Jarnot-Bałuszek. W kategorii do lat 11 dziewczęta: 5. Kania Jagoda. W kategorii do lat 11 chłopcy: 3. Irek Kania, 5. Jan Rogoż, 7. Bartek Figiel.

Wojtek Konstanty zamieszkały w dzielnicy Kurdwanów już od dobrych 2 lat trenuje pod czujnym okiem trenera Józefy Ogrodnik. Obecnie cała rodzina czynnie działa w Klubie. Starszy brat także pływa, do tego jest pomocnikiem trenera. W klubie dzieci i młodzież mają różną drogę kariery - jedni przechodzą na zawodowstwo, inni zostają w rekreacji albo szkolą się na trenerów.

Mistrzem Polski Południowej został Michał Jagielski z Warszawy, wyprzedzając Huberta Kasiaka UKS (Zalew Kielce) zaledwie o jeden punkt. Trzeci był Marek Rospond z UKŻ Horn Kraków.

W klasyfikacji Optimist Grupa B wśród chłopców:
1. Hubert Kasiak (UKS Zalew Kielce),
2. Marek Rospond (UKŻ Horn Kraków),
3. Karol Erd (Żegluj Lublin),
18. Szypulski Kornel UKŻ Horn Kraków;
wśród dziewcząt
1. Barbara Mazurek (UKS Zalew Kielce),
2. Magda Smagowicz (UKŻ Horn Kraków),
3. Gabriela Czapska (Spójnia Warszawa),
15. Krzemień Ania UKŻ Horn Kraków

W klasie Laser wygrała rywalizację Magda Okrzesik z Jaworzna. Drugi był Wojtek Kosmala (UKS Zalew Kielce). Trzecie miejsce zajęła Kielczanka Joanna Dobrut. Hornowcy zajęli: 4. Piotr Petryla; 5. Joanna Janicka; 6. Krzysztof Zaborski.

Okazuje się, że w Kielcach całe regaty z udziałem setki dzieci i drugiej setki opiekunów zorganizowali wolontariusze - rodzice dzieci biorących udział w zawodach. Rodzice – za wyjątkiem sędziego głównego, który był z zewnątrz - pełnili rolę sędziów i trenerów, przygotowali posiłki, urządzili biuro regat, zadbali o promocję - wszystko od początku do końca zrobili sami. A wspaniała atmosfera zrobiła się sama. Dziękujemy organizatorom UKS ZALEW KIELCE za tak wspaniałe regaty.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922