TYP: a1

3 runda Ekstraklasy w Świnoujściu

piątek, 9 sierpnia 2019
Informacja prasowa

W sobotę i niedzielę w Świnoujściu odbędzie się trzecia, przedostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. 12 załóg ponownie będzie zmagać się o punkty do rankingu Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Po 2 rundach minimalnie prowadzi Jeziorak Yacht Club przed KS AMW Iskra Gdynia i Legią Warszawa.

[t][/t] [s]Fot. Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl[/s]

Załogi po 2 rundach rozegranych na jachtach Delphia24, na druga połowę sezonu przesiadają się na większe, balastowe jachty TOM28. Padają pytania, jak to wpłynie na rywalizację, kształt czołówki rankingu i szanse poszczególnych załóg. Po 2 rundach różnice punktowe w czołówce są bardzo małe. Pierwsze piątka (Jeziorak, Iskra, Legia, Giżycko i OKZ) mieszczą się raptem w 3 pkt. Kolejne Sztorm i Pogoń tracą do nich raptem 3 i 6 pkt.

 

„Ukształtowała się grupa walcząca o medale, jest to 7 załóg. Kolejne 5 załóg to grupa, która na ten moment musi skoncentrować się na utrzymaniu w Ekstraklasie, bo 3 zespoły po tym sezonie spadną do 1 Ligi. – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator i komentator regat – już wiemy, że kilka zespołów zmienia załogi aby zwiększyć swoje szanse na sukces.”

 

Zupełnie nowa załogę będzie mieć drugi zespół Odyssey Sailing Club. Sternik Bartek Wójciak sięga po żeglarzy z klasy Delphia i Omega ze swojego rodzimego Śląska, aby walczyć o awans z 10 pozycji w rankingu. Duża zmiana zajdzie w załodze Dżygita Białystok, który pozyskał do swojego składu zeszłorocznego Mistrza Polski, Szymona Jabłkowskiego. Niewątpliwie jest to wzmocnienie, które zwiększa szanse na ucieczkę ze strefy spadkowej. W czołówce zmian jest mniej, ale z Pogoni Szczecin do Legii Warszawa przechodzi Michał Szmul a do składu Giżyckiej Grupy Regatowej po kontuzji wraca Łukasz Kacprowski.

 

„Liga bardzo dynamicznie się rozwija, poziom jest wysoki i zmusza załogi do szukania poprawy osiągów. Zmiany w załogach świadczą o tym, że wszyscy do walki podchodzą bardzo poważnie – ocenia Zuzanna Czuryło, komentator regat – ciekawi jesteśmy jak na większych TOMach w Świnoujściu poradzą sobie poszczególne załogi, a największe doświadczenie na tych jachtach maja Giżycko i Pogoń.”

 

Aktualny ranking Ekstraklasy po 2 rundach:

  1. Jeziorak Yacht Club Iława – 21 pkt
  2. KS Iskra AMW Gdynia - 20 pkt
  3. Legia Warszawa – 20 pkt
  4. Giżycka Grupa Regatowa - 19 pkt
  5. Olsztyński Klub Żeglarski - 18 pkt
  6. Sztorm Grupa Warszawa – 15 pkt
  7. SEJK Pogoń Szczecin - 13 pkt
  8. PŻKZ Dżygit Białystok – 8 pkt

=.    JKM Gryf Gdynia - 8 pkt

  1. Yacht Club Sopot – 6 pkt

=.    Odyssey Sailing Club Warszawa 2 - 6pkt

  1. Odyssey Sailing Club Warszawa – 2 pkt

 

 

Regaty transmitowane będą na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com

Studia przed i po regatowe publikowane będą na kanałe Youtube Polskie Ligi Żeglarskiej.

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl
 

 

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Tagi: regaty, Polska Ekstraklasa Żeglarska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 August

Z Międzyzdrojów startuje I edycja regat Catamaran Amber Cup
sobota, 5 sierpnia 2000
Wojciech Biały, Jerzy Tarasiewicz, Ewa Chudyk i Ewa Mykita na statkowej szalupie "Rozumek" w Rijece rozpoczęli rejs z zamiarem opłynięcia Ziemi. Ze zmieniającą się załogą "Rozumek" odbył rejs na trasie Baleary, Giblartar, Casablancę, Las Palmas, Dakar, Mo
sobota, 5 sierpnia 1967
Zakończyła się 16. edycja Pucharu Ameryki; w finale regat amerykański "Ranger" pokonał brytyjskiego "Endeavoura II"
czwartek, 5 sierpnia 1937
Na "Sea Serpent" zakończył rejs z Bostonu do Coverack (Lizard) J.W.Lawlor
środa, 5 sierpnia 1891