TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Słowenia - małe jest piękne

piątek, 1 czerwca 2018
Monika Frenkiel

Małe jest piękne? W przypadku Słowenii zdecydowanie. To prawdziwa perełka, miszmasz kultur i niezapomnianych krajobrazów.

[t][/t] [s]Fot. Rok, CC BY-SA 2.0, Wikipedia[/s]

Słowenia to mały kraj wciśnięty pomiędzy szczyty Alp, ciepły Adriatyk i skraj wielkich nizin Panonii. Graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją i mimo niezbyt imponujących rozmiarów zapewnia obfitość turystycznych atrakcji:  polodowcowych jezior, bajkowych jaskiń, uroczych portowych miasteczek czy majestatycznych, ośnieżonych szczytów Alp.

Co warto tu zobaczyć? Jak już musimy wybrać, to przepiękne górskie jezioro Bled, wizytówka kraju. Na środku jeziora znajduje się wyspa z malowniczym Kościołem Wniebowzięcia, ale warto także odwiedzić tutejszy zamek stojący na pionowej skale opadającej prosto do wody czy wykąpać się w gorących źródłach. A jeśli wejdziemy na szczyt Osojnica, zobaczymy z niego całe jezioro.

Stolicą kraju jest Lublana. Położona na bagnistym terenie obfituje w poranne mgły, które nadają jej bajkowego klimatu.  Jednak żeglarzy zapewne bardziej zainteresuje nie stolica, a perła weneckiego gotyku i klejnot słoweńskiej architektury – Piran, najpopularniejszy kurort nadmorskiej prowincji, Primorskiej. W sezonie turystycznym oblegany, kusi wąskimi, zabytkowymi uliczkami portowego miasta, okazałym kościołem św. Jerzego z kampanilą wzorowaną na dzwonnicy z San Marco czy targiem. Obowiązkowo trzeba obejść miasto dookoła, idąc nabrzeżem, pełnym restauracji, knajpek i kawiarni, aż na cypel, nad którym góruje stara latarnia.

[t][/t][s]Fot. Wladyslaw Sojka, Wikipedia[/s]

Na liście najpopularniejszych tutejszych atrakcji, zaraz za wspomnianym miastem jest Jaskinia Postojna, najbardziej znana jaskinia Słowenii. To przeszło dwudziestokilometrowy labirynt przejść, galerii oraz komnat, wypełniony bogatą szatą naciekową. Zwiedzanie ułatwia podziemna kolejka, dzięki której nie trzeba spędzać całego dnia, by zobaczyć ogromną Salę Balową czy symbol jaskini - stalagmit Brylant. A niedaleko znajduje się jedna z najbardziej oryginalnych budowli w tej części Europy - zamek Predjama, wyglądający jak doklejony do pionowej, ponad 120-metrowej skały. Zamek przed wiekami był potężną, doskonale ukrytą warownią obronną rycerza rebelianta imieniem Erazam z Predjama - barona rabusiów, bohatera wielu romantycznych legend.

A skoro już o żeglowaniu mowa – jeżeli czarterujemy tu jacht, to nie możemy ominąć Izoli, największego na słoweńskim wybrzeżu portu jachtowego. Miasto nie jest tak zabytkowe i efektowne jak wspomniany już Piran, ale ma swój klimat. Smakowicie pachnie tu rybami, a miasto jest bardzo naturalne, bez zbytniego zadęcia w kierunku turystów.

 

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Słowenii (Portoroz, Izola), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 2.06.2018 do 10.06.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Salona 37
rocznik 2006
Data: 2018-09-22
Okres: 7 dni
Izola
Koje: 6 + 2
Kabiny: 3
1650 €
Rabat 15%
1402 €

Dufour 44
rocznik 2004
Data: 2018-09-29
Okres: 7 dni
Izola
Koje: 8 + 2
Kabiny: 4
2400 €
Rabat 15%
2040 €

Bavaria 46 Cruiser
rocznik 2005
Data: 2018-09-29
Okres: 7 dni
Izola
Koje: 8 + 1
Kabiny: 4
2400 €
Rabat 15%
2040 €

Tagi: Słowenia, promocja, czartery jachtów, czarter jachtu, Portoroz, Izola
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 August

Zmarł wybitny żeglarz regatowy Roman Szadziewski; największe sukcesy sportowe odnosił w klasie "Latający Holender"
niedziela, 18 sierpnia 2002
Zakończenie w Melbourne wokółziemskiego rejsu non-stop niepełnosprawnego Vinny Lauwersa na jachcie "Vision Quest"
piątek, 18 sierpnia 2000
Wyruszył w pierwszy powojenny samotny rejs Bolesław Kowalski na "Sawie"; po 5 dniach żeglugi i przebyciu około 500 mil jacht powrócił do Gdyni
niedziela, 18 sierpnia 1963
Na jachcie "Stormway" zakończył okołoziemski rejs Alfred Petersen, przebywający trasę z Nowego Jorku, poprzez Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Morze Czerwone do portu wyjścia
poniedziałek, 18 sierpnia 1952
W Poznaniu powstaje Yacht Klub Poznański, który później zmienił nazwę na Jacht Klub Wielkopolski
piątek, 18 sierpnia 1933