TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Majorka - wyspa nie tylko imprez

poniedziałek, 14 maja 2018
Monika Frenkiel

Majorka! Z jednej strony imprezowy raj z drugiej – idealne miejsce dla tych, którzy lubią eksplorowanie jaskiń, bieganie po górach czy nurkowanie. Pełna bajecznych zabytków i fantastycznych plaż a także przesympatycznych, życzliwych mieszkańców. Majorka to ikona udanych wakacji, luzu, zabawy i świetnie spędzonego czasu.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Majorka to największa z wysp hiszpańskiego archipelagu Balearów, leżącego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Najprościej dostać się tu samolotem – lotnisko w Palma de Mallorca jest w sezonie najbardziej ruchliwe w Europie! A nawet jeśli nie załapiemy się na lot bezpośredni, zawsze możemy dostać się do Palma de Mallorca, tutejszej stolicy, z Barcelony samolotem (kursuje cała masa lokalnych połączeń) albo promem.

Najwięcej turystów przybywa na wyspę w okresie od maja do października (potem bywa już wietrznie). Najgorętszym miesiącem w roku jest sierpień i trudno wtedy wytrzymac bez klimatyzacji.

Majorkę można podzielić na trzy najważniejsze turystycznie rejony: południowy (Paguera, Magaluf), północny (Alcudia) i wschodni (S’Illot, Cala D’Or).

Miłośnicy pięknych krajobrazów koniecznie powinni wybrać się nad Zatokę Alkudyjską. Z jednej strony widać pasmo górskie Serra de Tramuntana a z drugiej - pasmo górskie Sierra de Levante. Zatoka obfituje w piękne plaże, tereny do wycieczek górskich i trasy rowerowe – tych ostatnich na Majorce jest zresztą cała masa a w rejonie Alcudii dwa razy do roku odbywają się zawody kolarskie.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Wschodnie wybrzeże Majorki składa się z wielu małych zatoczek. Dominują niewielkie, białe budynki i liczne wzniesienia. Jest sielsko, więc jeśli potrzebujesz spokoju lub podróżujesz z dziećmi – to jest miejsce dla ciebie. Z kolei jeśli na Majorce szukasz imprez i zabawy – skieruj się na południe, zwłaszcza w okolice Palma de Mallorca. Najbardziej rozrywkowy kurort z mnóstwem barów, dyskotek, kawiarni i bogatym życiem nocnym to Magaluf, zaraz na następnym miejscu plasuje się Paguera (między tymi miastami znajdują się ciekawe stanowiska archeologiczne). A jeśli potrzebujesz dać sobie wycisk aktywnością fizyczną, to koniecznie udaj się w tutejsze góry. Serra de Tramuntana są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pośród gór położona jest Valldemossa, urokliwe miasteczko pełne kamiennych domów zagubionych pośród zieleni, z charakterystycznym klasztorem kartuzów, Real Cartuja de Jesus de Nazaret. Właśnie w tym klasztorze Fryderyk Chopin przebywał przez trzy miesiące wraz ze swoją przyjaciółką, George Sand (na przełomie 1838 i 1839 roku). Dzisiaj, w muzeum, można obejrzeć rękopisy, partytury i listy należące do kompozytora. Tutaj też znajduje się centrum kulturalne – organizujące wystawy i koncerty Chopinowskie.

W Valldemossie można zwiedzić też XIII-wieczny kościół gotycki, dawny pałac króla Sancha oraz Muzeum Sztuki Współczesnej z dziełami Pabla Picassa, Joana Miró, Francisa Bacona czy Henry’ego Moore’a.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

A jak już będziemy się tak włóczyć w tych górach z miejsca na miejsce, to zajrzyjmy jeszcze do miejscowości Deia. Uznawana jest ona za jedną z najpiękniejszych na Majorce.

Jak wspomnieliśmy, stolica Majorki jest Palma de Mallorca. Pełna wąskich uliczek, zakamarków i kafejek, a także spektakularnych zabytków. Najważniejsze to Pałac Almudaina, czyli letnia rezydencja królewska wybudowana w X wieku i znajdująca się obok gotycka katedra La Seu – najbardziej rozpoznawalną budowla Palmy. Godna uwagi jest też Basilica de Sant Francesc, czyli gotycka świątynia, niegdyś najznakomitsza w całej Palmie a ci, którzy chcą poczuć prawdziwy klimat stolicy, powinni wybrać się na plac Plaza Mayor. Warto także obejrzeć skryte w labiryncie uliczek Banys Arabs, czyli arabskie łaźnie.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Jednym z najładniejszych zakątków Majorki jest Cap de Formentor, położony na północno-wschodnim krańcu wyspy. Prowadzi do niego wąska droga, pełna zakrętów i serpentyn, tuż nad przepaścią. Warto wybrać się tam na wycieczkę samochodem, bo na trasie czekają fascynujące widoki – śródziemnomorskiej roślinności porastającej wzgórza, skalistych klifów oraz niezwykłego błękitu morza. Jeden z piękniejszych punktów widokowych tutaj to Mirador Es Colomer - punkt na ponad 200-metrowej skale. A a końcu przylądka znajdziemy zabytkową latarnię morską (z 1863 roku), w której wybudowano restaurację.

W miesiącach letnich południe Majorki staje się jednym z najbardziej rozrywkowych miejsc w Europie. Do życia budzą się liczne bary, kluby i dyskoteki otwarte aż do rana.  W większości miast i miasteczek znajdują się bary z dyskdżokejami a na spokojniejszych imprezowiczów czekają ekskluzywne koktajlbary i winiarnie. Po sezonie wakacyjnym imprezowe życie wyspy koncentruje się już tylko w stolicy czyli Palmie.


PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Majorce (El Arenal, Palma de Mallorca, Portocolom), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 14.05.2018 do 21.05.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl


Oceanis 411
Data: 2018-09-08
Okres: 7 dni
Majorka
Koje: 8 + 2
Kabiny: 4
1950 € 
Rabat 20% 
1560 €

Bavaria 46 Cruiser
Data: 2018-09-22
Okres: 7 dni
Majorka
Koje: 8 + 1
Kabiny: 4
2500 € 
Rabat 17% 
2075 €

Oceanis 461
Data: 2018-10-06
Okres: 7 dni
Majorka
Koje: 6+2
Kabiny: 3
1400 € 
Rabat 20% 
1120 €

Bavaria 46 Cruiser
Data: 2018-10-06
Okres: 7 dni
Majorka
Koje: 8 + 1
Kabiny: 4
2100 € 
Rabat 20% 
1680 €

 

Tagi: Majorka, Hiszpania, wyspa, czarter jachtu, czartery jachtów, El Arenal, Palma de Mallorca, Portocolom
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June