TYP: a1

Wyspa kotów

piątek, 25 stycznia 2019
Monika Frenkiel

To niezwykła wyspa. Warto ją odwiedzić (no, chyba że jesteśmy alergikami), ale bądźmy przygotowani, że gdy tylko postawimy nogę na lądzie, będziemy musieli zapłacić jej mieszkańcom, zapewne już oczekującym na nabrzeżu, haracz. Walutą przyjmowaną są surowa wołowinka, wątróbka albo smaczna rybka....

Wstęp was zdziwił? Może zrozumiecie, jeśli powiemy, że chodzi o Aoshimę. Niewielką japońską wyspę w prefekturze Fukuoka, która zamieszkana jest głównie przez koty. Jeśli mieszkają tam (lub pojawiają się) jakieś człowieki, natychmiast są wprzęgnięte do obsługi kocich władców.

Wyspa ma zaledwie 1,22 km kw powierzchni, a zamieszkuje ją zdecydowanie ponad setka kotów. Ponad 6 razy więcej niż ludzi. Na wyspie nie ma żadnego sklepu, nie ma też samochodów. Dwa razy dziennie przybija tu prom, który przywozi żywność dla mieszkańców, oraz turystów spragnionych kontaktu z kotami. Liczba turystów jest jednak ograniczona – jednorazowa liczba nie przekroczyć 34, tyle, ile jest miejsc na promie.

 

Skąd na Aoshimie koty? No cóż... Przed wojną to miejsce kwitło. Mieszkało tu ponad 900 osób. Stopniowo jednak młodzi wyjechali za chlebem. W 2005 roku na Aoshimie mieszkało już tylko 368 osób (dziś jest ich kilkanaście). Jednak pozostał problem. Mianowicie mieszkańcy wyspy od zawsze zajmowali się rybołóstwem. Plagą były myszy i szczury, niszczące rybackie sieci i plądrujące kutry, pozbawiając rybaków znaczącej części połowów. Zdecydowano, że najlepszym sposobem pozbycia się gryzoni będzie sprowadzenie na wyspę kotów. I rzeczywiście, koty poradziły sobie z problemem błyskawicznie i skutecznie. Jednak okazało się, że nikt nie wpadł na to, żeby kontrolować rozrodczość mruczków. Kiedy zauważono, że liczba kotów stała się problemem, złapano i wysterylizowano 10 z nich. Reszta rozmnażała się bez przeszkód. Zdecydowaną kontrolę urodzin czworonogów stosuje się dopiero od niedawna. Jednak mieszkańcom bynajmniej nie chodzi o całkowite pozbycie się kotów – okazało się, że mrucząca atrakcja jest prawdziwym magnesem dla turystów, którzy przyjeżdżają tutaj porobić zdjęcia, nakarmić czy pogłaskać koty. Kiedy prom z turystami przybija do brzegu, koty już czekają na małej przystani. Krążą wokół gości prosząc o jedzenie i pozują do zdjęć. Turyści zawsze mają dla nich jakieś przekąski, którymi zaskarbiają sobie przychylność czworonożnych gospodarzy. Oczywiście na wyspie obowiązuje całkowity zakaz przyjeżdżania z psami.

Sposób na popularność, wykorzystywany przez mieszkańców Aoshimy postanowili zdublować mieszkańcy innej japońskiej wyspy. Tashirojima to niewielkiej wyspie w prefekturze Miyagi. Mieszka na niej ok. 100 osób i znacznie więcej mruczących stworzeń. Na tę wyspę koty trafiły także w ramach walki z myszami, które niszczyły funkcjonującą na Tashirojimie hodowlę jedwabników. Myszy znikły, koty zostały i zdecydowanie ich przybyło. Głównie dlatego, że mieszkańcy nie ingerowali w swobodne ich rozmnażanie wierząc, że koty potrafią przepowiadać pogodę, a ich odpowiednie traktowanie zapewnia szczęście i zdrowie.

 

Zwierzęta zaczęli dokarmiać przybywający na wyspę rybacy a mieszkańcy postanowili wykorzystać obecność kotów w celach zarobkowych. Stworzono infrastrukturę dedykowaną turystom i parę „kotolubnych” budynków. Miłośnicy kotów mogą tam przyjechać i spędzić kilka dni .

 

Tagi: koty, wyspa, Aoshima
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940