TYP: a1

Takie łodzie

wtorek, 30 lipca 2019
Fot. Witold Tylec

Interesują Was nietypowe łodzie? Jeśli tak, to zapraszamy do obejrzenia zdjęć zrobionych na dwóch imprezach, jakie odbyły się w miniony weekend. Pierwsza to 41. edycja Kaszubskich Łodzi Pod Żaglami czyli po kaszubsku Kaszëbsczé Bôtë Pòd Żôglama w Chałupach na półwyspie helskim. To coroczne regaty tradycyjnych kaszubskich pomeranek, łodzi otwartopokładowych, z ożaglowaniem gaflowym, które jeszcze nie tak dawno były podstawowym "narzędziem" pracy kaszubskich rybaków. 

Drugie wydarzenie to zlot wiernych kopi polinezyjskich łodzi Proa z niespotykanym na naszych akwenach niepowtarzalnym ożaglowaniem znanym pod nazwą "Kleszcze Kraba". Dzięki nim na puckiej plaży można było poczuć polinezyjskie klimaty.

Kaszubskie Łodzie Pod Żaglami

 

Polinezyjskie łodzie Proa

 

Tagi: łodzie, regaty, Kaszuby
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 August

Na Atlantyku "Orange II" bije rekord żeglugi dobowej - 706,2 Mm (średnia 29 węzłów)
poniedziałek, 23 sierpnia 2004
Zmarła Halina Stefanowska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek żeglarskich, popularyzatorka kultury morskiej
niedziela, 23 sierpnia 1987
Wyruszył w rejs na Kubę s/y "Odkrywca" z załogą pod dowództem Kapitana Wiesława Kłosowskiego (cumował w Hawanie 14 grudnia tego roku)
czwartek, 23 sierpnia 1973
W Hamburgu zwodowano żaglowiec szkolny "Gorch Fock", następcę "Gorch Flock I" (który w ramach odszkodowań wojennych został przejęty przez Rosjan i nadal pływa pod nazwą "Towariszcz"
piątek, 23 sierpnia 1957
W Warszawie urodził się Jerzy Kuliński, żeglarz, a przede wszystkim autor znakomitych locji przeznaczonych dla żeglarzy
piątek, 23 sierpnia 1935