TYP: a1

Świecące dźwigozaury

czwartek, 9 lutego 2017
Informacja prasowa

Zakończyła się renowacja trzech portowych żurawi stojących na Nabrzeżu Starówka w sąsiedztwie Trasy Zamkowej w Szczecinie. Odświeżone kolory wyremontowanych dźwigów zostały dodatkowo wyeksponowane dzięki podświetleniu konstrukcji.

[t]Szczecińskie dźwigozaury[/t] [s]Wiesław Seidler[/s]

Iluminację szczecińskich dźwigozaurów mieszkańcy i turyści oglądać będą mogli do 12 lutego od godz. 18.00 do późnych godzin nocnych. Za sprawą podświetlenia podkreślony został odzyskany dawny blask konstrukcji.

– Stajemy przed naszymi dźwigozaurami, które nabierają nowego kształtu, nowego wyrazu – powiedział Prezydent Miasta Piotr Krzystek. – Nasze żurawie wyglądają teraz naprawdę pięknie. Od dziś w nowej formie uatrakcyjniają tę część miasta. Obecnie trwają prace nad nabrzeżem, które w pełni odnowione, wraz z dźwigami, stanowić będzie piękną całość. Bardzo cieszymy się z kolejnego tak ważnego kroku w ożywianiu Łasztowni.

 

     Docelowo Urząd Miasta Szczecin planuje podświetlić żurawie na stałe. W założeniu iluminacja miałaby być gotowa wraz z oddaniem do użytku nowej części nabrzeża (od Trasy Zamkowej do granicy Portu Rybackiego Gryf przy krańcu Łasztowni). Dzięki trwającym pracom Szczecin zyska ok. 650 metrów nowego bulwaru – z ławeczkami, śmietnikami, stojakami rowerowymi, oświetleniem i zupełnie nową nawierzchnią.

     – Renowacja dźwigów jest elementem całości projektu przebudowy Nabrzeża Starówka – mówił Paweł Adamczyk, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin. – Żurawie stały się integralną częścią tego projektu, na stałe wpisały się już w strukturę naszego miasta. Pełny efekt przebudowy mieszkańcy i turyści zobaczą na przełomie czerwca i lipca. Wtedy nowe bulwary i odrestaurowane dźwigi w pełni uatrakcyjnią tę część szczecińskich nabrzeży.

 

Za renowację dźwigozaurów odpowiadała spółka Mega z Gdyni. Wartość realizacji zadania wyniosła 554 tys. zł. Gdyńska Mega w konsorcjum ze szczecińską firmą Kowal realizuje także przebudowę i modernizację Nabrzeża Starówka. Koszt inwestycji to 13.985.109 zł.

 

Szczecińskie dźwigozaury pochodzą z 1929 roku. Ich właścicielem jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Tagi: dźwigi, Szczecin, renowacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 July

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939