TYP: a1

Statki na bezrobociu

poniedziałek, 7 października 2019
Fot. Witold Tylec

Od blisko już dwóch lat turyści zwiedzający port gdański z pokładów statków turystycznych przy nabrzeżu stoczniowym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą zobaczyć dwa statki z pomalowanymi na czerwono kadłubami.

Wyglądem znacznie różnią się  od innych  jednostek cumujących przy portowych nabrzeżach. Te statki to specjalistyczne jednostki przeznaczone do układania podmorskich rurociągów i kabli "Seven Mar" i "Seven Phoenix", należące do firmy "Subsea 7", posiadającej około 40 podobnych jednostek w swojej flocie. Jednostki te po zakończeniu kontraktu na wodach południowoamerykańskich dla brazylijskiego koncernu "Petrobras" zacumowały w gdańskim porcie celem zabezpieczenia wszystkich maszyn i urządzeń do czasu następnego kontraktu. Jednostki wyposażone są w kilka dźwigów w tym główny o udźwigu 340 ton, windę do wydawania rur o nośności 400 ton, podwodne roboty i lądowisko dla śmigłowców. Przepływając obok nich  ma się wrażenie jakby się widziało "statek kosmiczny" a nie morską jednostkę specjalistyczną.

Tagi: rurowce, statki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 February

W Warszawie zmarł Jerzy Dziewulski, kapitan i nauczyciel żeglarstwa, wieloletni dzialacz żeglarski, autor monumentalnej książki "Wiadomości o jachtach żaglowych".
środa, 19 lutego 1997
Do Gujany dociera szalupa "Paty", kończąc samotny rejs Jacka Pałkiewicza.
środa, 19 lutego 1975
Urodził się Andrzej Skrzat, znany konstruktor jachtów żaglowych.
poniedziałek, 19 lutego 1945