TYP: a1

Seaglider: elektryczny szybowiec morski

czwartek, 13 marca 2025
Hanka Ciężadło

Seaglider, czyli dzieło firmy Regent Craft wygląda… osobliwie. Na pierwszy rzut oka może przypominać wodnosamolot, do którego ktoś przytwierdził zbyt wiele śmigieł, jednak w rzeczywistości jest pierwszą na świecie całkowicie elektryczną maszyną latającą zdolną do ślizgu po wodzie. Zdaniem twórców, seaglider zrewolucjonizuje transport morski.

 

Kamień milowy w świecie transportu

Próby budowania podobnych wynalazków podejmowano już wcześniej, jednak to właśnie seaglider jest pierwszą pełnowymiarową wersją takiej maszyny. Ten konkretny, prototypowy egzemplarz otrzymał imię Viceroy; ma 16,6 m długości i 20 m rozpiętości skrzydeł, co czyni go największą całkowicie elektryczną maszyną latającą, jaką kiedykolwiek zbudowano. Dodajmy, że… niekoniecznie latającą, bo seaglider może działać w trzech trybach – a są to:

  • lot z efektem przypowierzchniowym,
  • unoszenie się na kadłubie,
  • unoszenie się na hydrofoilach.

Czy to bezpieczne?

Jak najbardziej – ale żeby nie być gołosłownym, należy wykonać praktyczne próby. Niedawno przeprowadzono pierwsze testy morskie z ludźmi na pokładzie (seaglider może zabrać 12 pasażerów), które odbyły się w zatoce Narragansett w stanie Rhode Island.

Wszystko przebiegło pomyślnie, toteż trudno się dziwić, że Mike Klinker, współzałożyciel firmy Regent, rozpływał się z zachwytu nad możliwościami nowej maszyny, a rejs seagliderem opisał jako „surrealistyczny”. Entuzjazm pana Klinkera podzielili inwestorzy – firma zyskała zamówienia od kontrahentów z sześciu kontynentów, a łączna wartość kontraktów wyniosła 9 miliardów dolarów.

Co może seaglider?

Wygląda na to, że bardzo wiele. Jak twierdzą specjaliści, unikatowa konstrukcja maszyny zapewnia jej niesłychaną wydajność, dlatego będzie stanowić przełom w transporcie morskim oraz przybrzeżnym. Seaglider na jednym ładowaniu może pokonać 180 mil – i pokona je w godzinę.

Szybkie, wygodne i przyjazne środowisku podróże mogą naprawdę wiele zmienić, tym bardziej że możliwości seagliderów pozwolą na wykorzystywanie ich nie tylko do przewodu pasażerów i towaru, ale także na udział w akcjach ratunkowych. Oczywiście zanim maszyny wejdą na stałe do użytku, minie jeszcze trochę czasu. Na razie firma Regent planuje budowę zakładu produkcyjnego, a jego uruchomienie przewidziano na przyszły rok.

 

Tagi: seaglider, Regent, transport, technika, ciekawostki, szybowiec, ślizg
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920