TYP: a1

Ryba, która nie zamarza

wtorek, 23 sierpnia 2022
Z mediów

Dwaj naukowcy, John Sparks i David Gruber odkryli na Grenlandii niezwykłe zjawisko – to ryba, która...nie zamarza. O swoim odkryciu poinformowali na łmach Evolutionary Bioinformatics.

 

Bohaterowie tego artykułu zajmowali się badaniem wschodnich wybrzeży Grenlandii, gdzie znaleźli ryby z gatunku Liparis gibbus. To ryby z rodziny dennikowatych. Gatunek, po raz pierwszy opisany przez Tarletona Hoffmana Beana w 1881 roku żyje w strefie przydennej wód Arktyki, na głębokości ok. 650 metrów. Najlepiej czuje się wśród wodorostów, skał oraz gór lodowych. Uwagę naukowców zwróciła niezwykła biofluorescencja ryb –u ryb arktycznych do tej pory nie zanotowano tego zjawiska a nasze rybki mieniły się jaskrawymi kolorami, w których dominował czerwień i zieleń. Sparksa i Grubesa zainteresowało także, jak to się dzieje, że ryby są w stanie przetrwać w tak ekstremalnie zimnym środowisku, dlatego przeprowadzili sekwencjonowanie transkryptomu, czyli zestawu cząsteczek mRNA w organizmie zwierząt, żeby określić poziom ekspresji genów. Okazało się, że ryba posiada najwyższy poziom ekspresji przeciwzamarzaczy (AFP), jaki kiedykolwiek odnotowano. Ponadto uczeni odkryli dwa różne typy rodzin genów kodujących te białka.

 

Do tej pory wiadomo było, że częściowe zamrożenie mogą przetrwać żaby i jaszczurki, ale już nie ryby czy ssaki, choć u niektórych ryb już 50 lat temu odkryto zdolność do wytwarzania białek zapobiegających zamarzaniu. Co ciekawe, zdolność tę nabyły zupełnie niezależnie od siebie w trakcie ewolucji ryby różnych gatunków, nie tylko ze sobą spokrewnionych – chodziło raczej o cechę, która pozwoli stworzeniom przetrwać w ekstremalnych warunkach.

 

Choć geny Liparis gibbus zawierają instrukcje dotyczące produkcji białka, nie wiadomo, jak to wpływa na zdolność zwierzęcia do przeciwdziałania zamarzaniu – być może liczy się jeszcze stężenie tego białka? Nie wiadomo też, jak na tę zdolność organizmu wpłynie zmieniający się klimat i wzrost średnich temperatur mórz i oceanów.

 

Tagi: Grenlandia, klimat
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932