TYP: a1

Ruszyły zdjęcia do filmu o ORP Orzeł

środa, 12 czerwca 2019
Z mediów

Historia polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” od dawna rozpala wyobraźnię Polaków. Dzięki swojej brawurowej ucieczce z Tallina w czasie II wojny światowej, zatopieniu niemieckiego transportowca "Rio De Janeiro"…No i tajemniczemu zaginięciu oraz trwającym od wielu lat poszukiwaniom wraku. Wśród zafascynowanych znaleźli się i filmowcy i wszystko wskazuje na to, że historia „Orła” doczeka się spektakularnej produkcji.

[t][/t] [s]Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe[/s]

Tak, powstaje film o polskim okręcie podwodnym – jego producentem jest Jacek Bławut, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za "Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland "W ciemności", za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W rolach głównych zobaczymy m.in.: Tomasza Ziętka,  Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę,, Adama Woronowicza i Filipa Pławiaka .

Jak czytamy w zapowiedziach, "Orzeł. Ostatni patrol" przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniej misji jednostki. Scenariusz oparto na znanych już faktach  i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu.

Przez ostatnie lata trwały przygotowania do stworzenia wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu. W trakcie przygotowań przeanalizowano całą dostępną dokumentację techniczną i konstrukcyjną polskiego okrętu podwodnego, a w prace zaangażowali się nie tylko historycy, ale i osoby, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp", dzięki czemu udało się zrekonstruować wnętrze okrętu. Aby umożliwić transport z Krakowa do studia filmowego pod Warszawą, scenografia powstawała w technologii modułowej. Poszczególne moduły były projektowane i wykonywane we fragmentach, transportowane, po czym ostatecznie montowane w studiu filmowym. Zastosowano także specjalnie zaprojektowaną i skonstruowaną platformę hydrauliczną, pierwszą tego typu w Polsce, która pozwoli na odwzorowanie zachowania okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Oczywiście nie zabraknie także zdjęć morskich - w zdjęciach na Bałtyku uczestniczą okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Film zobaczymy w kinach w 2020 roku. Mamy nadzieję, że przebije popularnością „Polowanie na Czerwony Październik”, bo nasz „Orzeł” jest tego wart.

 

Tagi: ORP Orzeł, Jacek Bławut, film
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922